Renginiai

Ekskursija po parodą „Romain Gary: sugrįžimas į Vilnių“ su Jeanu René Bourreliu

Kovo 25 d. 13 val. maloniai kviečiame dalyvauti ekskursijoje po parodą „Romain Gary: sugrįžimas į Vilnių“ Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Pažinimo erdvėje. Ekskursiją ves Jeanas René Bourrelis – frankofonijos ekspertas, frankofoniškosios literatūros ir kultūros žinovas, André Malraux ir R. Gary specialistas. Jis yra knygų ir straipsnių apie frankofoniją autorius, įvairių pedagogikos ir kultūros projektų iniciatorius bei organizatorius. J. R. Bourrelis taip pat yra vienas šios parodos mecenatų, maloniai paskolinęs reikšmingų eksponatų ir kolekcinių vertybių. Ekskursija vyks prancūzų kalba su tiesioginiu vertimu į lietuvių kalbą.

Ekskursijos metu bus pristatytos reikšmingos R. Gary biografijos ir kūrybos atodangos, jo gyvenimą atliepiantys dokumentai, knygos, periodinė spauda ir kiti eksponatai. J. R. Bourrelis pasidalys įdomiais atradimais, atsakys į klausytojų klausimus.

Paroda „Romain Gary: sugrįžimas į Vilnių“ (pranc. Romain Gary: un retour à Vilnius) siekiama supažindinti su rašytojo R. Gary (1914–1980) literatūrine kūryba ir išskirtine asmenybe. Rašytojas jau seniai tapo svarbia daugiakultūrio Vilniaus istorijos dalimi, o jo, kaip tikro humanisto ir pasiaukojančio kovotojo už laisvę, aktualumas šiandienos permainingame pasaulyje, kai demokratijai ir humanizmo vertybėms iškilo grėsmė, tik dar ryškesnis. 

 

Parodoje pristatomos kai kurios pirmosios R. Gary publikacijos (paskelbtos Londone karo metu), svarbiausių jo kūrinių originalūs leidimai, pasirašyti Romaino Gary arba Émile’io Ajaro vardu, atskleidžiantys kūrėjo daugialypį talentą, pasireiškusį įvairiais žanrais, taip pat jo ištikimybę vertybėms, suteikiančioms prasmę gyvenimui, – keistam ir nuostabiam, painiam ir dramatiškam nuotykiui.  

Įvairialypė asmenybė R. Gary (tikr. Roman Kacew) buvo ne tik „lyrinis klounas“, kuris, kurdamas savo personažus, bandė nugyventi iškart kelis gyvenimus ir iki mirties išmėginti „viską, kas tik įmanoma“. Istorijai pasisukus dramatiškų įvykių kryptimi Antrojo pasaulinio karo metais, jis buvo ir laisvės gynėjas, kovojantis už tai, kad išliktų „vienintelis svarbus dalykas – Žmogus“. 

Už ryžtą kovoti su nacizmu ir didvyrišką jo, judėjimo „Laisvoji Prancūzija“ („Lotaringijos“ grupuotės) lakūno, žygdarbį generolas Charles’is de Gaulle’is apdovanojo R. Gary Išlaisvinimo kryžiumi. Tai išskirtinis apdovanojimas, teikiamas kovotojams ir organizacijoms, iš viso suteiktas tik kiek daugiau nei tūkstantį kartų. Šis parodos eksponatas turėtų priminti, koks drąsus žmogus buvo R. Gary, rizikavęs savo gyvybe ir kovojęs už bendražmogiškąsias vertybes, siekęs, kad nebūtų pamintas žmogaus orumas.

 

Paroda „Romain Gary: sugrįžimas į Vilnių“ skirta visai visuomenei: tiems, kurie domisi dramatiška XX a. Europos istorija, kai ir Lietuvai, jos sostinei Vilniui teko patirti ne vieną okupaciją; taip pat tiems, kurie norėtų iš naujo atrasti R. Gary, pasaulyje plačiai žinomą rašytoją, savo kūriniuose jau gvildenusį šiandien aktualias problemas; ir, žinoma, moksleiviams, studentams bei visiems jauniems žmonėms, kurie po keista ar lengvabūdiška „rašytojo chameleono“ kauke galės rasti ir pajusti įkvepiantį Laisvės siekį.

Parodoje atkreipiamas dėmesys į rašytojo santykius su dviem žmonėmis, kurie, pasak paties R. Gary, kreipė ir iš esmės nulėmė jo vėlesnį gyvenimą: su rašytoju, pirmuoju Prancūzijos kultūros ministru A. Malraux, vienu pirmųjų pastebėjusių ir įvertinusių R. Gary talentą, ir su „žmogumi, kuris pats buvo Prancūzija“, – generolu Ch. de Gaulle’iu. Motinos svarba rašytojo gyvenime Lietuvos auditorijai yra gerai žinoma iš jo autobiografinio romano „Aušros pažadas“ (La Promesse de l’aube, 1960) ir iš kitų tekstų. 

Parodoje primenama ir XX a. pradžios Vilniaus panorama: statiniai, besiplečiantis gatvių tinklas, sociokultūrinis gyvenimas, to meto spauda. Nuotraukomis, laikraščių iškarpomis ir kitais eksponatais, pasakojimais stengiamasi bent iš dalies atkurti ir supažindinti su to meto Vilniaus kasdienybe ir atmosfera, kurią patyrė ir savo akimis matė, o vėliau „Aušros pažade“ įamžino R. Gary.

 

Už tai, kad R. Gary simboliškai grįžta į Vilnių, parodos organizatoriai Vilniaus universitetas ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka yra dėkingi  parodos rėmėjams ir partneriams: Lietuvos Respublikos ambasadai Prancūzijos Respublikoje, Prancūzų institutui Lietuvoje, Paryžiaus išlaisvinimo muziejui, Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijai ir ponui Jeanui René Bourreliui. 

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
1 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button