Renginiai

Birželio 4 d. – ekskursija šeimoms Bernardinų sode

,,Pasimatymas parke“ – tai Prancūzijos kultūros ministerijos inicijuotas kasmetinis renginys, vykstantis visoje Europoje birželio 4 – 6 d., siekiant supažindinti visuomenę su parkų istorija ir vertingosiomis savybės, jų kūrimu ir planavimu, augalija ir jos priežiūra. VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra drauge su VšĮ „Vilniaus miesto parkais“ jungiasi prie šio populiarėjančio tarptautinio renginio ir jau šių metų birželio 4 d. 17.00 val. surengs nemokamą ekskursiją šeimoms su vaikais Bernardinų sode ,,Bernardinų sodo iššūkis“.

Bus sudarytos atskiros tėvų ir vaikų (nuo 6 iki 12 metų) grupės. Tėvų grupei apie parko plėtros istoriją, augmeniją bei priežiūrą pasakos Senamiesčio atnaujinimo agentūros ir VšĮ ,,Vilniaus miesto parkai“ specialistės, o tuo pačiu metu vyks interaktyvi ekskursija su žaidimo elementais vaikams. Ekskursijų pabaigoje tėvai ir vaikai susitiks prie fontano ir drauge sudalyvaus mini viktorinoje. Prašome registruotis į ekskursiją čia.

Agentūros parengta lauko paroda ,,Vilniaus istoriniai sodai ir parkai“ bus eksponuojama parke šalia pagrindinės alėjos birželio 4 – birželio 13 dienomis.

 

Renginys paskelbtas tarptautinės programos puslapyje.

Bernardinų sodas – ypatinga miesto vieta, esanti tarp 1390 m. sudeginto ir nebeatsikūrusio ,,aukštutinio miesto“, dabar tai „Kalnų parko“ teritorija, ir nuo XIV a. slėnyje statyto mūrinio ,,žemutinio miesto“, dabartinio Senamiesčio. Pietinė sodo dalis nuo XV a. priklausė vienuolynui ir vadinosi Bernardinų sodu. Vienuoliai sukultūrino vietovę, įveisė čia sodus ir daržus, iškasė tvenkinius, įrengė drenažą. XVII a. palikimas – sode augantis seniausias Vilniuje 400 metų ąžuolas.

Daugiau apie Bernardinų sodą >> čia.

 

…Pelkėta šiaurinė teritorijos dalis priklausė Lietuvos didžiajam kunigaikščiui; čia buvo keli Vilnios kanalai ir užtvankos, veikė malūnai ir dirbtuvės. Šis rūmų ūkinis kvartalas sunyko po XVIII a. gaisrų. 1797 m. čia įkurtas Vilniaus universiteto Botanikos sodas, turėjęs kelių tūkstančių augalų kolekciją, šiltnamius ir oranžerijas. Sodo plane vyravo geometrinis takų išplanavimas, paįvairintas peizažinio parko elementais, kanalais, tilteliais, pavėsinėmis. Po galingo 1831 m. anticarinio sukilimo uždarius universitetą, 1842 m. uždarytas ir Botanikos sodas. Antrojo, 1863 m. sukilimo pasėkoje 1864 m. uždarius Bernardinų vienuolyną, jo sodas perduotas miesto valdžiai.

Taip 1886 – 1888 m. pagal dailininko A. Strausso ir inžinieriaus Jasinskio projektą mieste įrengtas pirmas viešasis parkas. Pritaikius buvusius vienuolyno tvenkinius buvo sukurta sudėtinga neobaroko formų takų sistema su gėlynais, fontanais, suoleliais, pavėsinėmis. Parkas apjuostas medine tvora su iškilmingais ir antriniais įėjimo vartais. Parkas tapo miestiečių poilsio ir pasilinksminimo vieta. 1907 m. čia pastatytas ir iki 1939 m. veikė ‚Vasaros‘ teatras.

Pokaryje parkas pertvarkytas ir pervadintas Jaunimo sodu. Parkas įgavo dominuojančią tiesią centrinę ašį – bulvaras, apsodintas liepomis, jo gale pastatytas kinoteatras ,,Vasara“, įrengti  atrakcionai vaikams, šokių aikštelės.

 

Naudojantis daline ES fondų parama 2013 m. Vilniaus miesto savivaldybė Bernardinų sodą iš esmės atnaujino. Atkurtas XIX a. pabaigos išplanavimas, alpinariumo, rotondos kalnelio vietos, tvenkinių formos bei tvenkinių krantus tvirtinę akmenų grindiniai. Įprasminant buvusį vienuolių sodą, įrengtas vaistažolių daržas, o VU Botanikos sodui paminėti – daugiamečių dekoratyvinių augalų lysvės su pavadinimų kortelėmis. Sodo centre rožyno apsuptyje įrengtas grojantis šviesų fontanas, daug gėlynų bei suoliukų, vaikų žaidimų aikštelės, šiuolaikinis takų ir augalų apšvietimas, atkurti šachmatininkų stalai. Šiandien tai visų miestiečių, ypač šeimų, pamėgta vieta, kur rengiamos meno parodos, tradiciniai miesto festivaliai ir vieši susibūrimai – šį pavasarį nešini vėliavomis čia šurmuliavo iš gimtinės pasitraukęs Baltarusijos jaunimas.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
8 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button