10-ojo gimtadienio proga atidaroma paroda įkūnija Bažnytinio paveldo muziejaus misiją – kalbėti visuomenei apie krikščionišką paveldą, padėti atrasti ir suprasti jo turtingumą, reikšmę Lietuvos kultūrai. Mažiausiai pažįstama ir vertinama šio paveldo dalis yra šiuolaikinis sakralus menas. Situacija problematiška: šiuolaikinio meno kūrėjai ir mėgėjai nėra linkę jo ieškoti bažnyčiose, o tikintieji maldos namų erdvėje atsirandančius naujus kūrinius neretai mato kaip iššūkį Bažnyčios tradicijai. Dėl šios įtampos nuo Nepriklausomybės atkūrimo (1990) kokybiškų, gilias menininkų ir užsakovų intencijas išreiškiančių šiuolaikinio meno kūrinių kelias į Lietuvos bažnyčias buvo sunkus. Atrodytų, kad jį tiesti stengėsi vos keletas atsidavusių entuziastų, o kiekvienas bažnyčių erdvę pasiekęs ir joje išlikęs kūrinys galėjo atsirasti tik laimingai sutapus autoriaus ir užsakovo intencijoms.

Parodoje pristatomos šiuolaikinio meno kūrinių kelius į Lietuvos bažnyčias ir koplyčias atvėrusios parapijų, vienuolijų bendruomenių, kunigų ir pasauliečių mecenatų iniciatyvos. Eksponuojami kūriniai atsirado šioms iniciatyvoms sutapus su menininkų atvirumu sakralaus pobūdžio užsakymams arba asmeniniu noru kurti krikščionybės tema. Šalia kūrinių, eskizų ir maketų pateikiamos trumpos biografijos ir prisiminimų nuotrupos leidžia apčiuopti menininkų tikslus ir patirtis. Parodos tikslas nėra pristatyti visus 1990–2019 m. Lietuvoje sukurtus sakralaus meno pavyzdžius. Jiems atstovauja eksponatai kaip „atvejai“, parodantys šiuolaikinio meno kelių į bažnyčias įvairovę, sudėtingas menininkų ir užsakovų bendradarbiavimo istorijas, išsiskiriantys meniškumu, atlikimo kokybe, savita tradicinių krikščionybės temų ir idėjų raiška. 

Parodoje pristatomo laikotarpio priešistorė – 600 metų Lietuvos krikšto jubiliejaus šventimo ir Jurgio Matulaičio beatifikacijos įžiebtas Bažnyčios kultūrinio gyvenimo pagyvėjimas (1987). Sovietinių represijų ir antibažnytinės politikos nustumtiems į viešojo gyvenimo paraštes tikintiesiems šie įvykiai leido pasijusti reikšminga Visuotinės Bažnyčios dalimi. Atgimimo nuotaikas atliepė tikinčiųjų bendruomenių entuziazmas atstatant ir puošiant sovietmečiu nusavintus maldos namus, taip pat poreikis statyti naujas bažnyčias. 1990 m. kovo 11 d. atkūrus Lietuvos nepriklausomybę buvo atgauta religinė ir kūrybinė laisvė. Nenuostabu, kad paskui įspūdingai suklestėjo religinis gyvenimas ir įvyko naujų bažnyčių statybų bumas. Tuo metu prasidėjęs restitucijos procesas garantavo Bažnyčios teisę atsiimti iki Antrojo pasaulinio karo jai priklausiusius pastatus, juose įsikūrė parapijos ir sugrįžusios vienuolijų bendruomenės. Visi šie veiksniai lėmė praktinį poreikį tinkamai įrengti maldos namus, nors šio tikslo įgyvendinimui neretai trūko teorinių ir praktinių žinių, taip pat lėšų.

Bažnyčių erdvei skirtų meno kūrinių užsakymai ženkliai sumažėjo XXI a. pradžioje: sakralus menas tuo metu buvo kuriamas baigiant anksčiau pradėtus darbus, pavienių užsakovų ar asmenine menininkų iniciatyva. Naujausias (ir todėl sunkiai įvertinamas) pokytis – tai naujų palaimintųjų ir šventųjų atvaizdų kūrimo banga XXI a. 2-ojo dešimtmečio pabaigoje. 2014–2019 m. šv. Jono Pauliaus II, šv. Motinos Teresės, pal. Jurgio Matulaičio, pal. Mykolo Giedraičio, pal. Teofiliaus Matulionio atvaizdai papuošė daugelį Lietuvos bažnyčių. Neretai šių šventųjų atvaizdų sukūrimas patikėtas ne Lietuvos menininkams, tačiau turime ir parodoje rodome įdomius mūsų menininkų kūrinius. 

1990–2019 m. laikotarpio šiuolaikinį meną esame linkę vertinti kaip klausimą, ką dabartinio sakralaus meno raida leidžia pasakyti apie Lietuvos visuomenę. Tai atviras klausimas, atviras diskusijoms ir laukiantis tyrėjų dėmesio.

Parodos rengėjos dėkoja:
kun. Rimvydui Adomavičiui, kun. Petrui Avižieniui, Norai Blaževičiūtei, Ksenijai Jaroševaitei, Pauliui Juškai, kun. Kęstučiui Kazlauskui, Ramunei Kmieliauskaitei, Algirdui Kuzmai, Lidai Kuzmienei, Neringai Markauskaitei, Aurelijai Rusteikienei, kun. Jonui Sabaliauskui, Rimantui Sakalauskui, Vladui Urbanavičiui, Alfonsui Vaurai, Kunotui Vildžiūnui, Nijolei Vilutytei, Vaidotui Žukui, Anykščių sakralinio meno centrui, Anykščių Šv. Mato parapijai, Elektrėnų Švč. Mergelės Marijos Kankinių Karalienės parapijai, Eucharistinio Jėzaus kongregacijos seserims, Vilniaus Pal. Jurgio Matulaičio parapijai, Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo dominikonų vienuolynui, Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijai, Vilniaus Šv. Pranciškaus ir Bernardino pranciškonų observantų (bernardinų) vienuolynui, Vilniaus Visų Šventųjų parapijai, Želvos Šv. Ignaco Lojolos parapijai, Žemaičių muziejui „Alka“ ir Žemaičių vyskupystės muziejui.

Nemokamos ekskursijos

Parodą lydi renginių ciklas, skirtas įsigilinti į šiuolaikinio sakralaus meno problematiką, išgirsti įdomias istorijas apie parapijų bei vienuolijų bendruomenių bendradarbiavimą su menininkais ir pamatyti bažnyčioms skirtus kūrinius, kurių eksponuoti parodoje nėra galimybės. Visą sausio mėnesį kviečiame dalyvauti nemokamuose renginiuose!

2020 m. sausio 10 d., penktadienį, 17 val. – ekskursija Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje (Maironio g. 10, Vilnius). Registruojama iki 30 dalyvių, ekskursijos pradžia – prie įėjimo į Šv. Onos bažnyčios varpinę.

2020 m. sausio 11 d., šeštadienį, 15 val. – ekskursija Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo dominikonų bažnyčioje (Vasario 16-osios g. 11, Vilnius). Registruojama iki 30 dalyvių, ekskursijos pradžia – prie bažnyčios įėjimo.

2020 m. sausio 18 d., šeštadienį, 15 val. – ekskursija Vargdienių seserų vienuolijos Šv. Kryžiaus namų koplyčioje ir Dievo Gailestingumo šventovėje. Registruojama iki 30 dalyvių, ekskursijos pradžia – prie įėjimo į Šv. Kryžiaus bažnyčią (S. Daukanto a. 1, Vilnius).

2020 m. sausio 25 d., šeštadienį, 15 val. – ekskursija Vilniaus Pal. Jurgio Matulaičio bažnyčioje (J. Matulaičio a. 3, Vilnius). Dalyvių skaičius neribojamas.

2020 m. sausio 29 d., trečiadienį, 17 val. – diskusija „Šiuolaikinis menas Lietuvos bažnyčiose? Užsakovų, menininkų ir menotyrininkų perspektyvos“ Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius).

Informacija ir registracija tel. 8 5 269 7803

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

6 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist