Turbūt daugelis nustebtume, jei gegužės alaus festivalis vyktų liepą? Tačiau žymiausias pasaulyje Miuncheno alaus festivalis Oktoberfest, skirtingai nei sufleruoja pavadinimas, prasideda ne spalio, o rugsėjo mėnesį.
Rudenį taip pat vyks ir Vilniaus Alaus Festivalis (VAF), o tai yra puiki proga palyginti šiuos renginius. Įdomu, kaip Vokietijoje gimusi, 200 metų tradicija ir emocija atsispindi Lietuvoje? Alaus kultūros entuziastas ir vienas VAF organizatorių – Vidmantas Čičelis, teigia, jog galbūt Oktoberfest ir VAF sieja tik pats žodis “alus”?
Gėrimų pasirinkimas festivaliui startuojant
Būtent Bavarijoje susiformavusi smagi tradicija ir kuriama emocija daro įtaką visam alaus festivalių įvaizdžiui. Nors jie gali būti ir labai skirtingi. Oktoberfest yra vieno alaus stiliaus festivalis, tačiau pačio alaus kiekis yra stulbinantis (renginio metu išgeriama beveik 8 milijonai litrų). Todėl akivaizdu, kad Lietuvoje vykstantiems festivaliams tenka varžytis ne kiekiu, o skonių ir pasirinkimo gausa. Pavyzdžiui VAF galima paragauti iki 50 skirtingų stilių ir net 150 jų skirtingų variacijų. Taip pat svarbu, kad kiekvienais metais atvyksta bravorai iš tų šalių, kurių niekada nėra buvę Lietuvoje. Pavyzdžiui ankstesniuose festivaliuose VAF dalyvavo Panama ar Peru, o šiemet prisijungs dar daugiau bravorų iš Brazilijos, Argentinos ir Pietų Afrikos.
Oktoberfest patiekiamas alus yra 6 laipsnių stiprumo. Kaip teigia VAF organizatoriai, reikia įdėti daug darbo ir jėgų, tačiau festivaliui stengiamasi pateikti kuo įvairesnių stilių, kurie tikrai netelpa tikslaus laipsnio paklaidoje. Aludariai nori parodyti įdomiausius ir vertingiausius receptus, kad spalvos ir skoniai būtų kuo platesniame diapazone.
Oktoberfest festivalis prasideda kai miesto meras atidaro pirmąją alaus statinę. O Lietuvoje pirmiausia yra įtraukiami būtent pačių daryklų aludariai ir savininkai. Jie pirmieji susirenka salėje – žinoma, tai didelis pliusas festivalio lankytojams, kurie tiesiai ir betarpiškai gali susipažinti, pabendrauti ir paragauti naujovių iš pačių kūrėjų.
Suvenyrai ir pamesti daiktai alaus festivaliuose
Bavarijoje prisiminimui bandoma pavogti šimtus tūkstančių alaus bokalų kiekvienais metais. O kaip ragavimas vyksta Vilniuje?
Kaip teigia Vidmantas Čičelis, Oktoberfest tikslas yra specifinė vakarėlio nuotaika ir labai didelis kiekis alaus. VAF yra apie ragavimą ir bendravimą. Į bilieto kainą įskaičiuota maža taurelė leidžia paragauti daugiau skirtingų gėrimų.
Vokietijoje po kiekvieno festivalio randama tūkstančiai asmeninių daiktų (2023 metais rasta 3250 vienetai pamestų asmeninių daiktų, kaip piniginės ar telefonai). Tačiau nuostabą kelia tai, jog Vilniaus alaus festivalyje (nors alus įsigijus bilietą yra nemokamas ir neribojamas) – nieko panašaus nevyksta. Organizatoriai prisimena, kad kai renginį darė pirmus kartus, daug žmonių gąsdino, kad bus begalė “padauginusių” žmonių.. Visų nuostabai – tokios problemos nebuvo nei pirmą, nei paskutinį kartą, o po festivalio, ką galima rasti – tai nebent vieną kitą šaliką ar bliuzoną. Ne to susirenkama. Festivalio tikslai yra edukacija ir pramogos.
Maistas, vynas ir vaikai alaus festivalyje?
Turbūt daugelis žmonių nustebs, tačiau Oktoberfest turi ir vyno palapinę. Tačiau pastaraisiais metais ir Vilniuje stengiamasi į festivalį įtraukti ir kitus gėrimus, tokius kaip sidras ar midus – teigė ekspertas. Su midum iki šių metų vidurio buvo problemų, nes Lietuvos įstatymai labai stipriai ribojo jų galimybę dalyvauti renginiuose. Tačiau šiemet jau bus pristatyti 4 sidro gamintojai iš Latvijos ir midus iš Lietuvos.
Maistas festivaliuose – lyg dar viena pramoga. Pateikus paraišką atidaryti savo maitinimo vietą Oktoberfest – eilė trunka iki 20 metų. Vidmantas Čičelis taip pat teigia, kad neįsivaizduoja alaus festivalio be maisto furgonėlių ir išskirtinių pramogų. Jau tapo įprasta VAF matyti barber’ius ar tatuiruočių salonus, kad būtų galima smagiai ir turiningai praleisti laiką. Taip pat daugelį stebina, kad į alaus festivalius dažnai atvykstama su šeima. Oktoberfeste netgi yra vaikų žaidimų zona. Žmonėms, mažiau keliaujantiems ir nesilankantiems festivaliuose, gal yra neįprasta matyti nepilnamečius alaus festivalyje, bet aš tai matau nuolat ir visur – teigė organizatorius. Daugumoje Europos festivalių už Lietuvos ribų lankytojai ateina su visomis šeimomis. Belgijoje tėvai vedasi vaikus į ekskursijas alaus daryklose, norėdami papasakoti apie tai, kas ir kaip atsiranda, ir tuo didžiuojasi, edukuoja. Smagu ir absoliučiai normalu matyti šeimas visur keliaujančias kartu, tačiau suprantama, kad Lietuvos alaus festivaliuose vaikai dar nėra įleidžiami ir iki to turėsime užaugti mažais žingsneliais.
Taigi neįtikėtina, kaip gali skirtis patys alaus festivaliai ir jų formatai. Tačiau puiku, kai yra tiek daug pasirinkimo ir žmonės gali lengvai atrasti ir šėlti žymiajame Oktoberfest, o grįžus ragauti ir kolekcionuoti skonius jau ir Lietuvoje.
Vilniaus alaus festivalis vyks lapkričio 29-30 dienomis Vilkpėdės pramogų zonoje.






