VU biblioteka ir spaustuvė „Petro ofsetas“ vasario 9 d. 17 val. P. Smuglevičiaus salėje visuomenei pristatys pirmosios lietuviškos knygos – M. Mažvydo „Katekizmo“ – faksimilę. Renginys skirtas ne tik „naujos“ versijos leidinio sutiktuvėms, bet ir unikumo 470 metų sukakties paminėjimui.

Martyno Mažvydo „Katekizmas“ – tai 1547 metais Karaliaučiuje išspausdinta pirmoji lietuviška knyga, kurios atsiradimas pradėjo naują etapą lietuvių kalbos istorijoje – ėmė kurtis ir plėtotis lietuvių literatūrinė kalba, reikšminga lietuvių tautos kultūrinio gyvenimo priemonė.

Pasaulyje yra žinomi tik du šios nepaprastai reikšmingos mūsų raštijai knygos egzemplioriai. Vienas jų saugomas Vilniaus universiteto, kitas – Torunės (Lenkija) universiteto bibliotekose. Vilniaus universiteto biblioteka egzempliorių įsigijo mainais iš Odesos (Ukraina) M. Gorkio mokslinės bibliotekos 1957 metais. Manoma, kad iš viso galėjo būti išspausdinta apie 200–300 šios knygos vienetų.

Sukurti aukštos kokybės leidinio faksimilę paskatino daugelio šalių jau išleistos gana tikslios jų pirmųjų knygų kopijos, suteikiančios galimybę išsaugoti itin retas knygas ateities kartoms. Tokios faksimilės išskirtinumą apsprendžia ilgas ir nelengvas 3 metų gamybos procesas bei ribotas 100 vienetų tiražas. Aukštos kokybės faksimilės požymiai – apčiuopiama popieriaus faktūra, pergamento nelygumai, netolygus siuvimas ir pan. – visiškai nebūdingi šiuolaikinei knygai; faksimilė praktiškai nesiskiria nuo bibliotekoje saugomo knygos originalo.

Toks originalus knygos leidybos menas didelei visuomenės daliai suteikia galimybę iš arti susipažinti su svarbia mūsų kultūros dalimi. Istorijos šaltiniuose minima, kad būtent faksimilės leido išsaugoti ne vieną rašytinę vertybę vykstant karams ar siaučiant gamtos stichijoms, todėl siekiama bent tokiu leidybiniu keliu išsaugoti Lietuvai ir kiekvienam lietuviui pačią svarbiausią knygą.

Gyveni ar lankaisi Vilniuje? Ir kartais pagalvoji, kad gyveni kaip filme? Atsisiųsk mobiliąją programėlę „Once in Vilnius“, fiksuok ir dalinkis gyvenimo Vilniuje akimirkomis. Kiekvienas įkeltas video kadras pretenduoja tapti ilgo metro filmo apie Vilnių dalimi.

Programėlės ieškok „Google Play” ir „App Store”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kuris metų įvykis nusipelno 2023-ųjų metų geriausiojo/geriausiosios titulo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist