Lietuvos nacionalinis muziejus pristato virtualią galeriją http://sausio13.lnm.lt/, kurioje – beveik 6000 piešinių, vaizduojančių Sausio 13-osios įvykius vaikų akimis. Visi piešiniai sukurti 1991 metais, netrukus po to, kai rusų desantininkai bandė užimti televizijos bokštą ir Aukščiausiosios TarybosAtkuriamojo Seimo pastatą.

Po Sausio 13-osios Lietuvos mokyklose buvo rengiamos vilties ir tikėjimo pamokos, per kurias mokytojai pasakojo vaikams apie lemtingus Lietuvai tos dienos įvykius ir atsakydavo į rūpimus klausimus. Tais pačiais metais šalyje buvo paskelbtas piešinių konkursas Sausio 13-osios tema. 

Ulos Tornau piesinys, 6 c klasė

„Įvairiausio amžiaus vaikai iš visos Lietuvos, piešiniuose ir rašiniuose reikšdami savo rūpestį, nerimą, liūdesį, tikėjimą ir viltį, bandė perteikti šį istorinį momentą, atskleisti savo jausmus ir požiūrį. Vaikams buvo siūloma kurti įvairiomis temomis: „Taika ir laisvė“, „Už Lietuvos laisvę“, „Šalin, budeliai!“, „Piešinys Lietuvai“, „Mano gimtinė“, „Nevirkdyk mūsų saulės“, „Taiki ir laisva ateities Lietuva!“ – pasakoja Lietuvosnacionalinio muziejaus muziejininkė Evelina Bukauskaitė.

Į kvietimą piešiniuose pavaizduoti taikos ir Lietuvos laisvės siekį atsiliepė visos šalies vaikai. Daugiausia darbų sulaukta iš Alytaus ir Vilniaus rajono vaikų (po 500). 536 kūrinių autoriai nėra žinomi, jie ant savo piešinio nenurodė vardo ir pavardės arba pasirašė nepilnai. Tarp muziejuje saugomų piešinių yra ir 5 darbai, atsiųsti iš Vasario 16-osios gimnazijos Vokietijoje. 

Dailiaus Dargio piesinys, 6 c klasė

Iš beveik 6000 piešinių 700 sugulė į 2018 metais Lietuvosn acionalinio muziejaus išleistą knygą „Istorinė 1991 m. Sausio 13-oji vaikų piešiniuose“. Kaip sako knygos sudarytoja E. Bukauskaitė, piešinių autorių amžius – nuo lopšelių-darželių auklėtinių iki abiturientų. Vaikų kūriniai atlikti įvairiomis technikomis, vyrauja flomasteriai, spalvoti pieštukai, guašas, kreidelės. Muziejuje taip pat saugomi artefaktai, atkeliavę nuo Aukščiausiosios Tarybos barikadų: spygliuota viela, skulptūros, plakatai, transparantai… Tarp minėtų eksponatų yra ir apie 40 vaikų piešinių, kabojusių ant spygliuotos vielos, betono blokų, tvorų.

Tarp piešinių autorių – ir žymūs Lietuvos žmonės

Kai 1991 metais moksleiviai piešė Sausio 13-ąją, jie net negalėjo pagalvoti, kaip pasisuks jų gyvenimai ir kuo jie taps užaugę. Kai kurie iš jų tapo muzikantais – Viktoras Diawara, muzikos grupės SKAMP narys, Sausio 13-osios įvykius piešė Vokietijoje, kur lankė Vasario 16-osios gimnaziją. Kiti įsiliejo į akademinę bendruomenę – antai Kristupas Sabolius, anuomet Vilniaus 31-osios vidurinės mokyklos šeštokas, dabar yra filosofas, kelių knygų autorius. Kai kurie tapo rašytojais ir žurnalistais – Dailius Dargis dabar yra žinomas rašytojas, išnarstęs ir aprašęs didžiausių Lietuvoje veikusių mafijų – Daktarų ir Agurkinių – veiklą. Kiti pasuko meno, dailės keliu – maketuodama knygą „Istorinė 1991 m. Sausio 13-oji vaikų piešiniuose“ knygos dailininkė Edita Gužaitė ir pati netikėtai atrado savo piešinį.  

Kaip surasti savo piešinį?

Gali būti, kad virtualioje galerijojehttp://sausio13.lnm.lt/ yra ir Jūsų piešinys. Kaip jį rasti? Visi galerijoje esantys piešiniai suskirstyti pagal Lietuvos rajonus ir juose tuo metu veikusias mokyklas. Tereikia prisiminti, kuriame rajone ir kokią mokyklą lankėte 1991 metais.

Tikėtina, kad Jūsų darbas gali būti ir tarp 500 nežinomų piešinių autorių. Vieni iš jų nurodė tik savo vardą ir pavardę, bet nenurodė mokyklos, kiti – nurodė tik vardą. Kai kurių vardai arba pavardės gali būti parašytos netiksliai – užrašai ant piešinių nebuvo redaguojami. Jei radote ir atpažinote savo kūrinį ir norėtumėte, kad jį priskirtume prie mokyklos, kurią lankėte, parašykite adresu [email protected] ir mes patikslinsime autorystę.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist