Gegužės 31 d. Vilniaus universiteto (VU) bibliotekoje duris visuomenei atveria paroda „Curriculum Vilnae“, skirta paminėti ypatingą Vilniaus 700 metų sukaktį. Paroda kvies susipažinti su vertingais miesto istorijos įvykius menančiais dokumentais. Tarp jų – ir iš Vokietijos atvežtu transumptu – trijų Gedimino laiškų nuorašais, kurie užima itin reikšmingą vietą ne tik Vilniaus, bet ir visos Lietuvos istorijoje.

Į savo „Curriculum Vilnae“ (CV) žmogus įrašo savo pasiekimus ir tai, kuo labiausiai didžiuojasi. Tad ir kurdami miesto gyvenimo aprašymą parodos kuratoriai į ekspoziciją sudėjo dokumentus, skirtus šviesiems miesto gyvavimo momentams. Joje beveik nekalbama apie skaudžias patirtis, okupacijas, karus. Ši Vilniaus sukakčiai parengta paroda skirta pasidžiaugti miesto ir valstybės kūrėjais, prisiminti svarbiausius gyvenimo ir raidos etapus. Kaip tikrame CV išvysime miesto kilmės dokumentus, „darbo“ patirtį atskleis raštai, susiję su miesto pirkliais, ir inventoriai, išsilavinimą – senojo Vilniaus universiteto veikla, pomėgius – kultūros ir meno iniciatyvos.

Tarp eksponuojamų dokumentų bus galima pamatyti ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Statutą, įspūdingais antspaudais sutvirtintus teisės raštus, senuosius astronomų ir medicinos spaudinius. Eksponuojami rankraščiai, reti spaudiniai, akvarelės, žemėlapiai, Vilniaus miesto panoramą įamžinę piešiniai bei nuotraukos.

Išskirtinio lankytojų dėmesio parodoje turėtų sulaukti ir vieni pirmųjų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės dokumentų – Gedimino laiškai, kuriuos dviems savaitėms eksponuoti paskolino Prūsijos kultūros paveldo slaptasis valstybės archyvas Berlyne (Vokietija) J. E. Vokietijos Federacinės Respublikos Prezidento Franko-Walterio Steinmeierio vizito Vilniuje 2023 m. gegužės 30 d. proga.

Šie laiškai (o tiksliau – jų nuorašai, nes originalūs Gedimino rašyti laiškai nėra išlikę) – svarbiausias Gedimino laikų Lietuvos pasakojimas apie valdovą ir jo kurtą valstybę, Vilniaus istoriją. Prieš 700 metų Gedimino rašytame laiške Vokietijos miestams Vilniaus miesto pavadinimas pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Lietuvoje šie autentiški dokumentai eksponuojami itin retai, tačiau šie metai išskirtiniai. Lietuvos gyventojai tebeturi galimybę pamatyti Gedimino laišką, kuriame paminėtas Vilnius, eksponuojamą Gedimino bokšte, o paroda „Curriculum Vilnae“ leis susipažinti su dar kitais Lietuvos vadovo rašytais laiškais.

Paprastai minimi šeši išlikę 1322–1325 m. rašyti Lietuvos valdovo laiškai. Tačiau esama ir septintojo Gedimino laiško: tai – dalis sutarties, sudarytos Vilniuje 1323 m. spalio 2 d. tarp Lietuvos ir Livonijos žemių valdytojų. Parodoje eksponuojamas transumptas – trys tą pačią dieną parašyti Gedimino laiškai, adresuoti Šiaurės Vokietijos Hanzos sąjungos miestams ir pranciškonų bei dominikonų vienuolijoms. Šiais laiškais Gediminas siekė sustiprinti krašto politinę padėtį ir paskatinti ekonominę jo raidą. Laiške miestams Gediminas kvietė į savo šalį atvykti pirklius, amatininkus, valstiečius ir riterius, čia dirbti savo pačių ir šalies naudai.

Data ir laikas: 2023 m. gegužės 31 – spalio 15 d. (I–V: 9–18 val.). Gedimino laiškai eksponuojami iki birželio 13 d.

Gyveni ar lankaisi Vilniuje? Ir kartais pagalvoji, kad gyveni kaip filme? Atsisiųsk mobiliąją programėlę „Once in Vilnius“, fiksuok ir dalinkis gyvenimo Vilniuje akimirkomis. Kiekvienas įkeltas video kadras pretenduoja tapti ilgo metro filmo apie Vilnių dalimi.

Programėlės ieškok „Google Play” ir „App Store”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kuri Vilniaus ar Niujorko eglė jums gražesnė?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist