Parodos

Vilniaus gimtadienio proga atidaromoje parodoje pristatomas pirmasis Vilniaus atvaizdas

sausio 25 d., penktadienį, 12.30 val. Lietuvos dailės muziejus ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) atidaro parodą „NOSTRA VILNA: pirmasis Vilniaus atvaizdas“. Tai antroji paroda iš 2018–2022 m. tarptautinių parodų ciklo „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai“, skirto Vilniaus 700 metų jubiliejui pasirengti.

Parodoje eksponuojamas unikalus XIV a. antrosios pusės žemėlapio fragmentas, kuriame pirmą kartą pavaizduota Lietuvos sostinė Vilnius. Tai ankstyviausias iki šiol žinomas kartografinis šaltinis, kuriame vaizduojama Lietuvos sostinė, taip pat tai ankstyviausias ikonografinis Vilniaus vaizdas. Šis unikalus Vilniaus ir Lietuvos istorijai eksponatas atvežtas iš Slovėnijos Respublikos archyvo Liublianoje. Paroda veiks iki 2019 m. kovo 31 d.

Šis unikalus ikonografinis, istorijos ir istorinės geografijos šaltinis savo verte prilygsta pirmajam Lietuvos paminėjimui 1009 m. Kvedlinburgo analuose ir 1323 m. sausio 25 d. Lietuvos valdovo Gedimino laiškui, kuriame pirmą kartą paminėtas Vilnius. Žemėlapio fragmentas mažai tyrinėtas istorikų ir dar nepakankamai įtrauktas į mokslinę erdvę.

 

Sausio 25 d. vyks oficialus parodos atidarymas. Tikimasi, kad parodą atidarys Lietuvos Respublikos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas ir Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Po oficialaus parodos atidarymo, nuo 13 iki 15 val., vyks poezijos skaitymai „Vilniaus garsas pasauliui“. Jų metu bus skaitoma lotyniškoji XVI–XVIII a. Lietuvos poezija apie Vilnių ir šiuolaikinių poetų kūryba, kurioje skamba lotyniškosios XVI–XVIII a. poezijos atgarsiai. Poezijos skaitymai tampa neatsiejama Vilniaus gimtadienio minėjimo dalimi.

Veikiant parodai (sausio–kovo mėn.) bus organizuojama kultūros istorikų diskusijos, viešos istorikų paskaitos, edukaciniai užsiėmimai moksleiviams ir šeimoms. Vilniaus gimtadienio minėjimą paįvairins vasario mėnesį LDM Radvilų rūmų muziejuje atidaroma unikalių XVIII a. pabaigos – XIX a. pradžios Vilniaus planų iš Lietuvos valstybės istorijos archyvo, braižytų Vilniaus gimnazijos moksleivių, paroda „Nepažintas Vilnius“. Paroda organizuojama kartu su Lietuvos valstybės istorijos archyvu.

 

Numatoma kasmet Vilniaus paveikslų galerijoje per Vilniaus miesto gimtadienio – sausio 25-osios – šventę pristatyti išskirtinės svarbos kultūros vertybę iš Europos šalių institucijų fondų, aktualią Lietuvos ir Vilniaus istorijai.

Parodos organizatoriai tikisi, kad istorinių atodangų ciklas „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai“ atskleis Vilnių kaip unikalų Europos lotyniškosios civilizacijos miestą, o parodose pristatomi ženklai ir simboliai padės geriau pažinti sostinės istoriją. Parodos organizatoriai tikisi, kad sausio 25-oji taps kasmetine vilniečių ir Vilniaus svečių tradicija minėti Vilniaus miesto gimtadienį.

Paroda veiks iki 2019 m. kovo 31 d.

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button