Šiuolaikinio meno ir dizaino galerija „Vartai“, 2019 m. pradėjusi kasmetinių parodų ciklą, skirtą šiuolaikiniam dizainui, birželio 17 d. pristato antrąją tarptautinę ciklo parodą – „Personal Scale“. Šioje šiuolaikinio autorinio dizaino projektų parodoje net dvidešimt pavienių ir bendradarbiaujančių įvairių šalių autorių kviečia į diskusiją apie tvarumą be jokių taisyklių. 

„Parodoje naikinama riba tarp to, ar objektas yra rankų darbo ar pramoninis, pagamintas iš naujos ar perdirbtos medžiagos, natūralus ar sintetinis, unikalus ar sumaniai gaminama masiškai. Tvarumas čia atsiskleidžia ne tik medžiagoje ar gamybos būde, bet ir asmeninio santykio turėjime, kuris leidžia geriau pažinti mus supančius objektus bei kvestionuoja nusistovėjusį santykį su jais“, – teigia „Personal Scale“ parodos kuratoriai, dizaineriai Marija Puipaitė ir Vytautas Gečas. 

Tvarumas ne vien gamybos procese

Pasak kuratorių, tvarumo tema dizaine dažniausiai yra plėtojama kaip alternatyvių sprendimų siūlymas industrijos kontekste. Gamybos ar vartojimo principas nėra keičiamas, tik tam tikri elementai pakeičiami aplinkai draugiškesniais, o tvarumas daiktuose yra pateikiamas kaip pridėtinė vertė, bet ne duotybė. Nors industrinis dizainas pagal savo paskirtį turi veikti globaliai, tačiau daiktas, priešingai, veikia intymiame mastelyje ir individualūs pasirinkimai daro realų poveikį tvarumui.

„Keliame klausimus pačiai tvaraus dizaino sąvokai. Aplinkos taršos problemą bandoma išspręsti pasiūlant kitas masinio vartojimo alternatyvas, iš esmės nekreipiant dėmėsio į žmogaus psichologiją, t.y. mūsų santykį su daiktais, kai tuo tarpu būtent patys daiktai gali keisti mus kaip vartotojus“, – teigia Marija Puipaitė ir Vytautas Gečas. 

Kviečia atrasti savo santykį su dizaino objektais

Parodoje „Personal Scale“ tvarumo tema skleidžiasi per individualias kūrybines praktikas žvelgiant į gamybos industriją. Autorinio dizaino mastelis leidžia dinamiškiau ir laisvai eksperimentuojant reaguoti į šiandienos dizainerio atsakomybę. Tai veikiau atspindžiai, nuorodos žinomose ar tik nujaučiamose problematikose, nei tiesioginiai komentarai tvarumo kontekste, teigia parodos kuratoriai.

Kai kurios pristatomos praktikos gali būti ar jau yra pritaikytos masinėje gamyboje, kitos funkcionuoja indikuodamos kiekvieno sukurto daikto kuriamą vartotojiškumą, kas pasireiškia per medžiaginį neurotiškumą ar trapumą. M. Puipaitė ir V. Gečas kvestionuoja tvarius dizaino objektų sprendimus ir kviečia kurti individualią, kritinę poziciją. Autorinis dizainas kalba apie daiktus, leidžia juos geriau pažinti, analizuoja nusistovėjusį santykį su jais. Dizaineriai pabrėžia, kad konceptualumas, kaip intelektinė vertė, paverčia objektą ilgaamžišku, savaime vertingu, todėl vėlgi – tvaresniu.  

Parodoje – garsūs šalies ir užsienio dizaineriai

Pasak šiuolaikinio meno galerijos „Vartai“ vadovės Tomos Monginės, šiuolaikinis menas ir dizainas atspindi šiandienos bei kasdienybės aktualijas, tad neišvengiamai tvarumo tema įvairiais diskursais yra nagrinėjama kūrybiniuose procesuose ir sulaukia itin aktyvaus aplinkinių susidomėjimo. 

Taip pat ji teigia, kad pastarųjų metų aktyvus galerijos darbas dizaino lauke tapo svarbus ir matomas ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautinėje dizaino scenoje, todėl „Personal Scale“ paroda – išskirtinė galimybė pamatyti garsius Lietuvos ir užsienio šalių autorius.

„Šiais metais galėsite pamatyti ir įsigyti išties unikalių šiuolaikinio dizaino kūrinių. Nuo žinomiausių vardų, tokių kaip Oskar Zieta, Kiki & Joost iki jaunų progresyvių kūrėjų kaip Messgewand, Plasticiet – parodoje, kuri veiks nuo birželio 17 d. iki liepos 23 d., pristatomas platus dizaino perspektyvų ir praktikų spektras intriguos, kvies diskutuoti, išbandyti ir žavėtis“, – apie tai, kas laukia parodos lankytojų pasakoja šiuolaikinio meno galerijos „Vartai“ vadovė.

Parodos dalyviai: 

Agnė Kučerenkaitė (LT), Charlotte Jonckheer (BE), Corradino Garofalo (IT), Destroyers and Builders (BE), Joan Vellve Rafecas (SP), Joost van Bleiswijk (NL), Kiki van Eijk (NL), Kotryna Butautytė (LT), Kodai Iwamoto (JP), Lennart Laurent (NL), Martynas Kazimierėnas (LT), Messgewand (NL/FR), Olivier van Herpt & Sander Wassink (NL), Oskar Zieta (PL), Pepe Heykoop (NL), Pierre Castignola (FR), Plasticiet (NL), Sarmite Polakova (LV), Sho Ota (JP).

Parodos kuratoriai: Vytautas Gečas ir Marija Puipaitė

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

2 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist