Šį savaitgalį Vilniuje baigiamas eksponuoti iš Rygos atvežtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiško nuorašas, kur pirmą kartą raštu paminėtas šalies sostinės vardas.

Du mėnesius Vilniaus paveikslų galerijoje eksponuotas dokumentas – tai Gedimino 1323 metų sausio 25 dieną pasirašyto laiško nuorašas, kuris buvo padarytas Rygoje prieš išsiunčiant laiško originalą į kitus Europos miestus.

Jis saugomas Latvijos valstybės istorijos archyve Rygoje.

Minėtu laišku krikščionys pirkliai, kariai, amatininkai, žemdirbiai ir dvasininkai iš viso pasaulio, ypač iš Liubeko, Štralzundo, Brėmeno, Magdeburgo ir Kelno, kviečiami atvykti ir apsigyventi Lietuvoje.

Atvykstantiesiems laiške Gediminas žadėjo lengvatas – žemdirbiams jis leido dirbti žemę dešimt metų ir nemokėti mokesčių. Prekiautojai taip pat buvo atleidžiami nuo bet kokių mokesčių.

Tuometinis Lietuvos didysis kunigaikštis taip pat pranešė ketinantis priimti krikštą.

Istorikai teigia, kad šiuo laišku Gediminas galėjo siekti santarvės su šalį alinusiu Kryžiuočių ordinu.

Laiško nuorašas į Vilnių atvežtas sostinės gimtadienio proga. Jis buvo parodos „Lietuvos valdovo žodis pasauliui: atveriame mūsų žemę ir valdas kiekvienam geros valios žmogui“ dalis.

Numatoma kasmet Vilniaus paveikslų galerijoje per miesto gimtadienio sausio 25-osios šventę pristatyti Lietuvos ir Vilniaus istorijai aktualią išskirtinės svarbos kultūros vertybę iš Europos šalių institucijų fondų.

Įėjimas į galeriją kovo 15–18 d. – tik 0,20 .

SVETINGOJO SAVAITGALIO PROGRAMA

Kovo 15 d., ketvirtadienį, 17. 30 val.
Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dekano, akademiko, profesoriaus, dr. Rimvydo Petrausko vieša paskaita „Gediminas, Gediminaičiai ir senoji Lietuvos diduomenė“

Kovo 16 d., penktadienį, 16 val.
Lietuvos istorijos instituto vyresniojo mokslinio bendradarbio dr. Dariaus Barono vieša paskaita „Gediminas: Vakarų intelektas, Rytų išmintis ir lietuviškas gudrumas“

Kovo 17 d., šeštadienio renginiai:
12–14 val. edukacinis užsiėmimas šeimoms „Kaligrafijos dirbtuvės: Valdovo laiškas“

11.30–12.00 val., 14.00–14.30 val., 16.00–16.30 val. – ekskursijos „Vilnius ir jo legenda – nuo Gedimino laiškų iki Juozo Kamarausko akvarelių“

15 val. parodos „Lietuvos valdovo žodis pasauliui: atveriame mūsų žemę ir valdas kiekvienam geros valios žmogui“ kuratoriaus Remigijaus Černiaus komentarai apie parodą, kuria pradėtas 2018–2022 metų parodos ciklas „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai“.

Gyveni ar lankaisi Vilniuje? Ir kartais pagalvoji, kad gyveni kaip filme? Atsisiųsk mobiliąją programėlę „Once in Vilnius“, fiksuok ir dalinkis gyvenimo Vilniuje akimirkomis. Kiekvienas įkeltas video kadras pretenduoja tapti ilgo metro filmo apie Vilnių dalimi.

Programėlės ieškok „Google Play” ir „App Store”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kuri Vilniaus ar Niujorko eglė jums gražesnė?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist