Prieš 110 metų rugsėjo mėnesį Bernardinų gatvėje buvo įkurtas Adomo Mickevičiaus muziejus. Minėdamas tokį ilgą gyvavimo laikotarpį Vilniaus universitetui priklausantis muziejus organizuoja renginius, kurių metu kvies lankytojus susipažinti ne tik su poeto gyvenimo ir kūrybos užkulisiais, bet ir su labai spalvinga muziejaus istorija.

„Adomo Mickevičiaus muziejus Vilniuje yra seniausia toje pačioje vietoje veikianti ir vienam žmogui skirta atminimo vieta. Įkurtas Jano Konrado Obsto asmenine iniciatyva, kelis kartus buvo uždarytas ir vėl atgimdavo vis kito A. Mickevičiaus kūrybos mylėtojo dėka. Kiekvienas muziejaus suklestėjimas po sunkesnio laikotarpio – tai įrodymas, kad kol yra žmonių, kuriems svarbus A. Mickevičius, tol muziejus vis kvies praeivius į jaukų kiemelį, į kuklius kambarius, kur poetas išgyveno įkvėpimo akimirkas ir buvo įsitikinęs, kad jis ir visi jo draugai atėjo į šį pasaulį kilniam tikslui“, – sako A. Mickevičiaus muziejaus muziejininkė Alicija Dzisevič.

1911 m. rugsėjo 23 d. Vilniaus savaitraštis „Tygodnik Ilustrowany – Przyjaciel Ludu“ paskelbė straipsnį „Lietuvos kolekcininkas“ (lenk. „Zbieracz litewski“), kuriame pristatė neseniai į Vilnių iš Peterburgo atsikrausčiusį operos dainininką, žurnalistą, žurnalo „Lietuvos ketvirtinis“, ėjusio Sankt Peterburge, redaktorių Janą Konradą Obstą ir jo žmoną Ružą. Pora prieš kelerius metus buvo įsigijusi namą Bernardinų g. 11, kur, kaip teigė miesto legenda, gyveno A. Mickevičius ir rengė spaudai „Gražiną“. A. Mickevičiaus kambaryje po tapetais J. K. Obstas rado minėtos legendos patvirtinimą – memorialinę lentą „Čia rašyta Gražina / 1822 m.“ (lenk. „Tu pisana Grażyna / 1822 r.“). Taip ir buvo pradėtas ruošti muziejus, skirtas A. Mickevičiaus atminimui.

Obstų šeima į Vilnių atsivežė nemenką kolekciją, kurioje buvo vertingų knygų, baldų, kilimų, paveikslų, 1863 m. sukilimo dokumentų. Kolekcija buvo išdėstyta antrame aukšte, Obstų privačiuose kambariuose. Šeimos kolekcijoje sukaupti portretai, litografijos, kiti su žymiu poetu ir jo kūryba susiję daiktai tapo naujai atidaryto A. Mickevičiaus muziejaus ekspozicijos dalimi.

Po 27 metų šeima nusprendė persikraustyti į kaime nusipirktą dvarelį, o Bernardinų g. 11 pastatą su įkurtu muziejumi ir jame esančiais eksponatais J. K. Obstas perleido Stepono Batoro universitetui – 1938 m. buvo pasirašytas dovanojimo aktas.

Jubiliejaus proga Adomo Mickevičiaus muziejus (Bernardinų g. 11) kviečia į rugsėjo 30 d. atsidarančią parodą „110 eksponatų: pasakojimai ir atmintis“ ir jubiliejui skirtas ekskursijas po miestą, kuriose sužinosite, koks buvo poeto pirmasis ir paskutinis aplankytas objektas Vilniuje, kur vyko slaptieji filomatų ir filaretų susitikimai, ir daug kitų dalykų.

Registracija į ekskursijas čia.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

14 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist