Kovo 26 d. su paroda „Nuo mėsinės iki muziejaus. Vieno namo istorija“ sostinės Vokiečių gatvėje duris atvers Vilniaus muziejus. Vilniečius kitu rakursu pažvelgti į nuolat supančią aplinką raginantis muziejus lankytis pirmojoje parodoje kviečia nemokamai.

Bandymas „įsižeminti”

„Sužinoję, kad muziejus kursis Vokiečių gatvės šeštame name, panorome viską apie jį išsiaiškinti ir atkurti jo istoriją. Mus pačius nustebino tai, kiek daug vienas pastatas gali papasakoti apie skirtingus laikmečius ir miesto gyventojus. Tarsi mozaiką dėliodami šio namo istoriją mes jį prisijaukinome ir kviečiame visus apsilankyti parodoje bei kartu leistis į Vilniaus pažinimo kelionę“, – teigia parodos kuratoriai.

Net kelis šimtus metų šiame pastate veikė Vilniaus skerdėjų-mėsininkų krikščionių cecho būstinė. Čia taip pat veikė mėsinės, įvairios krautuvėlės, o laisvos patalpos buvo nuomojamos. Tarpukariu pastatas ir toliau buvo svarbus Vilniaus amatininkams, o jo ryšiai su sostinės cechais galutinai nutrūko tik 1940 metais. Po Antrojo pasaulinio karo čia apsigyveno nauji gyventojai. 1990-aisiais pirmasis aukštas vėl tapo komercinės veiklos vieta – čia atsidarė ir kurį laiką veikė legendinė parduotuvė „LondVil“. Patalpos ne sykį keitė savo išvaizdą ir paskirtį, kol galiausiai čia įsikūrė Vilniaus muziejus.

Didelę parodos dalį sudaro pasakojimas apie skerdėjų-mėsininkų cecho – viduramžiais susikūrusios profesinės sąjungos – kasdienybę ir miesto bei mėsos „santykį“ įvairiais laikais. Parodos lankytojai taip pat sužinos, kaip istorija keitė namo kasdienybę, susipažins su paties Vilniaus muziejaus istorija.

Šimtmetį lauktas muziejus

Vilniaus muziejaus istorija siekia praėjusio amžiaus pradžią – pirmoji mintis mieste steigti muziejų užfiksuota dar 1912 metais, tačiau projekto įgyvendinimo imtasi tarpukariu. Grupė anuomet lenkiško Vilniaus intelektualų, miesto mylėtojų bei akademikų nutarė įkurti miesto muziejų.

Atrodė, kad muziejaus idėja greitai taps realybe – buvo svarstomos patalpų galimybės, miestiečiai buvo pradėję dovanoti muziejaus rinkiniui meno kūrinius, tačiau planus sujaukė Antrasis pasaulinis karas.

„Sunku patikėti, kad Vilnius iki šiol neturėjo savo muziejaus. Taip pat sunku patikėti, kad ši svajonė pildosi kaip tik dabar ir mes esame šio istorinio įvykio dalyviai“, – teigia Vilniaus muziejaus direktorė Rasa Antanavičiūtė.

Savotiška kliūtimi muziejaus atidarymui šiandien tapo pandemija – dėl susiklosčiusios situacijos muziejaus atidarymo datą keisti teko net 4 kartus. Vis dėlto ilgai lauktas muziejus duris lankytojams pagaliau atvers kovo 26 dieną.

Muziejuje lankytojų laukia ne tik paroda, bet ir Vilnianos skaitykla, knygynas bei kavinė „Backstage Café“.

Rūpindamasis lankytojų sveikata Vilniaus muziejus kviečia lankytojus prieš ateinant į parodą užsiregistruoti muziejaus internetinėje svetainėje – vienu metu patalpose gali lankytis 14 žmonių – taip pat muziejaus patalpose laikytis saugių atstumų, teisingai dėvėti veido kaukes bei dezinfekuoti rankas.

Paroda „Nuo mėsinės iki muziejaus. Vieno namo istorija“ Vilniaus muziejuje veiks nuo šių metų kovo 26 iki birželio 27 dienos.

Gyveni ar lankaisi Vilniuje? Ir kartais pagalvoji, kad gyveni kaip filme? Atsisiųsk mobiliąją programėlę „Once in Vilnius“, fiksuok ir dalinkis gyvenimo Vilniuje akimirkomis. Kiekvienas įkeltas video kadras pretenduoja tapti ilgo metro filmo apie Vilnių dalimi.

Programėlės ieškok „Google Play” ir „App Store”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

`

Reklama

Kokio atlyginimo (į rankas) pakaktų, kad būtų įmanoma gyventi sostinėje?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist