Indai, glazūruoti metalo atliekomis iš vandens valymo nuotekų atliekų. Betoninius primenantys šviestuvai bei laikrodis iš perdirbto popieriaus. Indai augalams iš panaudoto biokuro pelenų, lentynos – iš riedlenčių. 

Šie ir keliolika kitų lietuvių kūrėjų kasdienių daiktų – atnaujintų ar perdirbtų – trumpam įsikūrė Ekologinio dizaino asociacijos EKODA parodoje „ECO ROOM“ Vilniaus senamiestyje. Jo tikslas – parodyti, kokia patraukli bei stilinga yra ekologiška gyvensena. 

„Tvarumas ir ekologija nėra tik madingi šūkiai. Svarbu, kad į kasdienybę įsileistume mažiau daiktų, bet jie mums ilgai tarnautų”, – atidarydama parodą pabrėžė EKODA vadovė Vaida Griškevičienė.

Vienija lietuviška tvarumo DNR

Svarbiausias „ECO ROOM“ parodos akcentas – Brigitos Adomonienės 1959 m. suprojektuotas poilsio baldų komplektas, kurį atnaujino ir antram gyvenimui prikėlė dizainerė Sandra Kilikevičienė. 

„Žavi šių baldų istorija. Dizainerė B. Adomonienė, savo kūrybos metais vadinta „konstruktore“, kūrė baldus viešosioms erdvėms ir buvo apdovanota Lietuvos bei tarptautinėse baldų parodose. Puiki proga prisiminti vyresnės kartos dizainerius, kai jų darbai atgimsta naujam gyvenimui,“ – sako vienas „ECO ROOM“ parodos iniciatorių dizaineris Simonas Tarvydas.

ECO kambaryje šviečia jo kuriamo prekės ženklo INDI šviestuvai iš perdirbto popieriaus. Iš šios žaliavos sukurtas ir sieną puošiantis laikrodis. 

Ant palangės priešais – indai augalams iš pelenų, sukurti dizainerių Editos Sabockytės-Skudienės ir Alevtinos Ščepanovos. 

Vidury kambario patiestas stilingas kilimas – antialerginis, kompanijos EMKO sukurtas iš lino, kaip ir užuolaidos, pagalvėlės bei pledas, nugulęs ant sofos krašto (aut. „Linen Tales”). 

Šio kambario šeimininkę pasiruošios papuošti ir lininės suknelės, atkeliavusios iš „Son de Flor” bei dizainerės Redos Paulos dirbtuvių. Reda Paula kūrybai naudoja masinio siuvimo įmonės audinių likučius.

Tekstilės atliekos naują vertę įgauna ir „RASA design” kūryboje. Mažųjų kambario gyventojų laukia lėlės iš bendrovės „Lonas“ čiužinių gamybos procese liekančių trikotažo atraižų.

Iš atnaujinto džinso studijos „Denim Diaries”, kurios patalpose trumpam ir įsikūrė paroda, pasiliko sėdmaišis, pagalvėlės, pirkinių krepšys. Taip atgimė nebereikalingi džinsai. 

Nupjauti vyno buteliai toliau puikiai gyvuoja kaip talpos sojų vaško žvakėms bei aplinkai draugiškiems namų kvapams, kuriamiems „Blue Sparrow Candle Co.“

Subtilios ir funkcionalios interjero detalės iš ąžuolo bei žalvario į kambarį atkeliavo iš studijos „Namuos“. Į jų draugiją puikiai tinka ir uosinė kabykla (diz. Žilvinas Stankevičius „Woodinni“), kuriai sumontuoti neprireikė jokių papildomų jungčių.

Net augalai kambariui rinkti pagal kūrėjus vienijantį atsakingą požiūrį. „Kambarinių gėlių“ studijos kūrėjų Orestos Dvarvytytės ir Aistės Jakimavičiūtės-Bikauskės aistra – išsaugoti augalus, kurių gyvybė kabo ant plauko.

Visą savaitgalį šį kambarį namokamai „pasimatuoti” gali kiekvienas, atvykęs į Vilniaus senamiestį. 

Kviečia pasinaudoti idėjomis

EKODA vadovė V. Griškevičienė tikisi, kad kambario lankytojai pasisems įkvėpimo ir žinių, kurias pritaikys savo namuose. Kartu tai – padrąsinimas kūrėjams, vystyti savo idėjas bei užmegzti naudingus ryšius, skatinti partnerystes. „Tvarūs sprendimai neturi likti žinomi tik mažai bendruomenei. Kai kurių dizainerių projektai yra tarsi pilotiniai bandymai, kuriuos galima  nesunkiai pritaikyti ir masinėje gamyboje,“ – neabejoja parodos sumanytoja. 

Dabartiniai vartojimo įpročiai verčia sunerimti. Vienas europietis vidutiniškai per metus sunaudoja 14 tonų pirminių medžiagų ir išmeta 5 tonas atliekų. 

„Negalime ignoruoti tiesioginio ryšio tarp mūsų kasdienio vartojimo ir grėsmingai senkančių gamtos išteklių“ – pabrėžė prie parodos taip pat prisidėjusios didžiausios licencijuotos pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos Lietuvoje „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos vadovė Simona Rasalė. 

Parodą ECO ROOM nemokamai galima apžiūrėti gegužės 10-11 d., nuo 11:00-21:00 val. Vieta – Vilniaus senamiesčio Stiklo kvartalas, atnaujinto džinso studija „Denim Diaries“ (Žydų g. 2).

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

2 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist