Iki spalio 1d. Vilniaus rotušėje ((Didžioji g. 31, Vilnius, 2a., kamerinė salė) veikia vizualaus meno kūrėjos Lauros Guokės paroda Pasirinkimas I.

Parodoje Vilniaus rotušėje  meno kūrėja Laura Guokė pristato du meninius projektus: tapybos, skulptūros bei videokūrinių ciklą Pasirinkimas I, kurį šiuo metu įgyvendina, gavusi Lietuvos kultūros tarybos stipendiją (2022), ir kūrinius iš projekto Lengvas pasirinkimas (2019–2020).

Parodos, kuri Lauros Guokės biografijoje yra jau 20-oji asmeninė, pavadinimas, sutampantis su naujausio jos projekto pavadinimu, yra savotiška nuoroda į menininkės kūrybos esmę: kiekvienas turim ne tik teisę, bet ir prievolę rinktis. Ypač šiuo laiku, kai karo Ukrainoje akivaizdoje sprendžiamas viso civilizuoto pasaulio likimas.

Ir kaip žmogus, ir kaip menininkė Laura Guokė savo pasirinkimus suvokia labai aiškiai ir daro tai nuosekliai. Svarbiausias jų – angažuota pilietinė pozicija, neabejotinai lemianti savitą jos pasaulio matymą bei apsprendžianti kūryboje dominuojančias temas, kuriose persipina tarsi du klodai: žmogiškosios būties mįslė ir socialiai aktualios temos (migracija, karas, moters vieta visuomenėje etc.).

Projekte Pasirinkimas I tikrovė (karas Ukrainoje, o anksčiau – Sirijoje, Palestinoje) persmelkta archetipiais ar biblijiniais įvaizdžiais, kurie įgyja simbolių prasmių. Kaip tikra šiuolaikinio meno kūrėja Laura Guokė nevengia intertekstualumo, nuorodų į klasiką. Todėl jos kuriamas daugiasluoksnis vaizdinys  įgyja savotišką kinematografinę magiją: išplėtotą siužetinį pasakojimą – su savo herojais, jų istorijomis ir tų istorijų tęsiniu kūriniuose.

Štai tapybos drobėje įkūnyta besilaukianti moteris – tarsi bendrinis Madonos įvaizdis. Jos rankos ne tik saugo būsimą gyvybę, bet ir primena Sandro Botticelli Veneros gimimą (1482–1485). O fone nutapytas detalus Kijevo peizažas, nelyginant renesansiniame paveiksle, tiksliai atkuria konkretų kraštovaizdį (miestą iki bomardavimo ir po jo). Tačiau virš jo plytintis giedras dangus apeliuoja į laiko aktualiją – desperatišką prašymą „uždengti dangų“. Kūdikis, gulintis tarp šovinių gilzių, simbolizuoja Pasaulio Išganytoją (Salvator Mundi), o sužeista mergaitė drobėje Užmigęs vaikas yra akivaizdi užuomina į Andrea Mantegna Mirusį Kristų (apie 1490). Neatsitiktinai projekto Pasirinkimas paveikslus vienija kompozicinėje schemoje naudojamas ir aštuonkampio motyvas, simbolizuojantis dvasinį pabudimą, amžinąjį gyvenimą, prisikėlimą, tobulumą.“

Menotyrininkė dr. Danutė Zovienė:

„Lauros Guokės kūryba – netipinis reiškinys nūdienio Lietuvos meno lauke. Ji pelno apdovanojimus tarptautiniu mastu, reikšmingai atstovauja Lietuvai tarptautiniuose projektuose (Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Italijoje, JAV ir kt.) 2016 m. žymiausiame pasaulyje portretų konkurse BP Portrait Award, kurį kasmet rengia Nacionalinė portretų galerija (NPG ) Londone, Laura Guokė tapo nugalėtoja Travel Award kategorijoje ir kaip viena iš šešių pasaulio menininkų, laimėjusių šio konkurso apdovanojimą buvo pristatyta 2019 m. BBC dokumentiniame filme Menininko portretas (Portrait of an Artist; https://www.bbc.co.uk/programmes/n3ct6mj6). Jos sukurti portretai Rima and Muhammed Ahmed (akrilas, drobė, 150 x100 cm); Monika (akrilas, drobė, 150 x100 cm), buvo eksponuoti Londono nacionalinėje portretų galerijoje, Ekseterio karališkajame Alberto memorialiniame muziejuje ir meno galerijoje (2017), Škotijos nacionalinėje portretų galerijoje, Edinburge, Sunderland muziejuje (2018). Portretus įsigijo MO muziejus Vilniuje, iš kurio kolekcijos parodai Kodėl taip sunku mylėti? (2020–2021) juos pasirinko kuratoriai – Olandijos multimedijų menininkė Saskia Boddeke ir režisierius Peteris Greenaway‘jus. 2018 m. Lauros Guokės nutapytas Berniukas iš Alepo (aliejus, akrilas, drobė, 150 x 100 cm) tarptautiniame Three Bridges Foundation konkurse (Lenkija) buvo įvertintas Pagrindiniu prizu (First prize), o 2021-aisiais Lokarno kino festivalio metu (Šveicarija) menininkė buvo apdovanota tarptautine Specialiąja nepriklausomų kino kritikų premija Boccalino d’Oro 2021 (Premio Boccalino d’Oro 2021 Locarno) už meninį tapybos ir video projektą Trys pasauliai.

Tuo pat metu, kai Vilniaus rotušėje vyksta asmeninė Lauros Guokės paroda, jos kūriniai eksponuojami net dvejose pasaulinėse – tarptautinio šiuolaikinių portretų konkurso „ModPortrait“ finalistų parodoje „ModPortrait’2021“, kuri liepos–rugsėjo mėnesiais vyksta Museu Europeu d’Art Modern Barselonoje (Ispanija), bei nuo 2009 m. rengiamoje šiuolaikinio Chianchino meno bienalėje, vykstančioje Museo d’Arte di Chianciano, Chianchinas (Italija).

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

7 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist