Parodos

Prie Krašto apsaugos ministerijos eksponuojamas išskirtinis Vytis

Krašto apsaugos ministerija Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną pasitinka su išskirtiniu simboliu – aikštėje prie Krašto apsaugos ministerijos eksponuojamas per visą sovietmetį išsaugotas Vytis, 1990-ųjų kovo 11-ąją kaip valstybės tęstinumo simbolis įteiktas Aukščiausiajai Tarybai-Atkuriamajam Seimui. 

„Džiaugiuosi, kad Krašto apsaugos ministerija ir Vytauto Didžiojo karo muziejus, šiemet švenčiantis 100-metį, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos proga įteikia dovaną valstybei – herbas, žymėjęs mūsų Nepriklausomybės atkūrimą, iš Kauno vėl atvyksta į Vilnių“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. – „Linkiu, kad vienas svarbiausių valstybės atributų – Vytis – visiems tapęs vienybės, vilties ir Nepriklausomybės simboliu, ir toliau rodytų kelią į drąsios ir pilietiškos Lietuvos kūrimą.“

1990 m. kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną – Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo posėdžių salėje buvo uždengtas Lietuvos Sovietų Socialistinės Respublikos herbas, o garsi disidentė Jadvyga Bieliauskienė nepriklausomos Lietuvos herbą Vytį, išsaugotą per 50 metų trukusią mūsų šalies okupaciją perdavė Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui. Tą pačią dieną Lietuvos Respublikos įstatymu „Dėl valstybės pavadinimo ir herbo“ buvo įteisintas skiriamasis mūsų valstybės ženklas: „Toliau vartoti oficialų Lietuvos Respublikos valstybės Herbą ir ženklą – Vytį.“

 

Šis Vytis buvo nulietas 1934–1940 m. pagal garsaus grafiko ir tapytojo Mstislavo Dobužinskio projektą. Jį sovietų okupacijos metais buvo įsakyta išlydyti, tačiau, rizikuodamas sovietų represijomis, Kauno siaurojo geležinkelio liejyklos Šančiuose darbininkas Bronius Janušonis jį išsaugojo. 1989 m., jau prasidėjus Sąjūdžiui, kaunietis perdavė herbą Vytauto Didžiojo karo muziejui. Tuometinis muziejaus darbuotojas Vytautas Jonas Žukas (vėliau – Lietuvos kariuomenės vadas) papasakojo apie šį simbolį Algirdui Kaušpėdui, kuriam buvo patikėta sukurti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos Aukščiausiojoje Taryboje-Atkuriamajame Seime šventinį scenarijų. Tądien A. Kaušpėdas, laikydamas šį Vytį rankose, posėdžių salėje pamatė moterį tautiniais drabužiais. Pasirodo, tai buvo politinė kalinė, tremtinė J. Bieliauskienė, visą sovietmetį už mūsų šalies laisvę kovojusi moteris – puikus iš okupacijos jungo išsivadavusios Lietuvos simbolis.

Visa legendinio Vyčio istorija 1990 m. Kovo 11-osios dienos dalyvių lūpomis pasakojama dok. filme “Vytis širdyse tešvyti”. 

Ir šventės išvakarėse, ir Kovo 11-osios vakarą Krašto apsaugos ministerijos pastatas bus papuoštas šviesų instaliacija Vyčio tema. Čia pat, Jono Žemaičio aikštėje, iki balandžio 7 d. bus eksponuojama ir nuotraukų paroda „Legendinio Vyčio – 1990 m. Kovo 11-osios herbo – istorija“.

 

Eleonora Budzinauskienė (ELTA)

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
7 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button