Kviečiame susipažinti su penkiais pasiūlymais Lukiškių aikštės memorialui ŠMC skaityklos erdvėje. Tai paskutinysis LR kultūros ministerijos ir ŠMC organizuojamų kūrybinių dirbtuvių etapas. Šį ketvirtadienį, lapkričio 23 d., 16 val. atidaroma paroda, kurioje greta vizualizacijų ir architektūrinių brėžinių pirmąkart pristatomi ir skulptūriniai penkių pasiūlymų maketai ir medžiagos bandiniai.

Primename, jog kūrybinėse dirbtuvėse dalyvauja šie autoriai ir kolektyvai: kūrybinė grupė, kurią sudaro architektai Gintaras Čaikauskas, Kęstutis Akelaitis, Linas Naujokaitis, dailininkas Rimantas Dichavičius ir skulptorius Arūnas Sakalauskas; architektų grupė, kurią sudaro Tomas Grunskis, Jūratė Kindurytė, Eglė Dimaitytė, Jovita Laurukėnaitė ir Martynas Mankus; skulptorius ir dizaineris Andrius Labašauskas; kraštotyrininkas, buvęs tremtinys Algimantas Lelešius; fotografas, filmų ir meno instaliacijų kūrėjas Darius Žiūra. 2017 m. liepos pabaigoje ekspertų komisija šių autorių pasiūlymus atrinko iš daugiau nei trisdešimties idėjų, pateiktų atsiliepiant į birželio 6 d. Šiuolaikinio meno centro paskelbtą kvietimą. Lukiškių aikštės memorialas pagal kvietimo sąlygas turėtų būti įgyvendintas iki 2018 m. gruodžio.

Nuo 2017-ųjų liepos Šiuolaikinio meno centro komanda dirbo su visų penkių projektų autoriais, konsultavosi su istorikais, menininkais, urbanistais, valstybinės reikšmės renginių protokolo, technologijų bei teisės specialistais. Visi penki autoriai ir kolektyvai vystė savo pasiūlymus atsižvelgdami į ekspertų komisijos išsakytas rekomendacijas, tobulindami savo projektų istorinio naratyvo niuansus, technologinius aspektus, derindamiesi prie rekonstruojamos Lukiškių aikštės landšafto ir architektūrinių bei apželdinimo elementų.

A. „Atminti ir pagerbti“. Idėjos autoriai: Gintaras Čaikauskas, Kęstutis Akelaitis, Linas Naujokaitis, Rimantas Dichavičius, Arūnas Sakalauskas

Memorialo kompoziciją sudaro akmeninis apskritimas aikštės grindinyje („Šimtmečio ratas“), paaukštinta granitinė „Tūkstantmečio juosta“, skulptoriaus Arūno Sakalausko kuriama „Laisvės kario“ skulptūra ir stiebas su istorine Lietuvos valstybės vėliava.

„Šimtmečio ratas“ skirtas šimtmečiui nuo Lietuvos Nepriklausomybės akto paskelbimo iki 2018-ųjų metų. „Tūkstantmečio juostoje“ pažymėti svarbiausi istoriniai Lietuvos tūkstantmečio įvykiai nuo pirmojo Lietuvos vardo paminėjimo. „Laisvės karys“ – tai šarvuotą raitelį ant žirgo vaizduojanti skulptūra, simbolizuojanti karius, visais amžiais kovojusius už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.

Išsamesnis idėjos pristatymas ŠMC tinklalapyje: www.cac.lt/lt/lukiskiu/8974 

B. „Šviesti tiesa“. Idėjos autoriai: Tomas Grunskis, Jūratė Kindurytė, Eglė Dimaitytė, Jovita Laurukėnaitė, Martynas Mankus

Memorialas kviečia įvardinti ir asmeniškai pagerbti visus, žuvusius Laivės kovose – tiek partizanus, tiek 1919–1923 m. kovose žuvusius reguliariosios kariuomenės karius. Atskiros memorialinio ansamblio dalys skirtos paminėti sukilimams ir rezistencijos judėjimui. Ryškiausi aikštės akcentai – simbolinis Vyčio kryžiaus formos „Laisvės aukuras“, įsižiebiantis ryškiau, jei jį liečia žmogaus rankos, ir aplink jį įrengtas dinamiškai šviečiantis memorialinis grindinys, sudarytas iš mažesnių Vyčio kryžiaus formos simbolių-segmentų. Kiekvienas jų ženklina vieno iš kelių dešimčių tūkstančių žuvusiųjų už Lietuvos laisvę gyvybę.

Išsamesnis idėjos pristatymas ŠMC tinklalapyje: www.cac.lt/lt/lukiskiu/8980 

C. Idėjos autorius: Andrius Labašauskas

Memorialas kuriamas aikštėje formuojant kalvą su memorialine siena pietiniame kalvos šlaite. Memorialinės sienos reljefui pasirinktas realistiškas medžių motyvas, kuris simboliškai siejasi su miško partizanų bunkeriais ir pačiu mišku, kuris lietuviams nuo seno svarbus tiek strategine, tiek sakraline prasme. Ši skulptūrinė siena simbolizuoja ir pogrindį – simbolinę erdvę, kurioje vyko pasipriešinimas okupacijai.

Pačioje aikštėje vykstantys gyvi procesai taptų memorialo dalimi, nes, pasak idėjos autoriaus, laisvos valstybės piliečiai pačiu savo buvimu viešoje erdvėje kiekvieną akimirką kuria vis naują laisvės vaizdinį.

Išsamesnis idėjos pristatymas ŠMC tinklalapyje: www.cac.lt/lt/lukiskiu/8982 

D. Idėjos autorius: Algimantas Lelešius

Memorialą sudaro devyni nedideli baseinėliai, išsidėstyti visame aikštės plote Vyčio kryžiaus forma. Kiekvienas iš devynių baseinėlių simbolizuoja vieną Lietuvos valstybingumo šimtmetį, pradedant tryliktuoju ir baigiant dvidešimt pirmuoju amžiumi. Istorinius kiekvieno šimtmečio įvykius simbolizuoja skulptūrinių baseinėlių forma ir piešiniai jų dugnuose, puoštuose toms epochoms ir įvykiams būdingais simboliais ir ornamentais. Memorialas skirtas atminti visiems, žuvusiems kovoje nuo Mindaugo laikų iki šių dienų, ir patrauklia forma priminti Lietuvai svarbiausius praėjusių šimtmečių įvykius.

Išsamesnis idėjos pristatymas ŠMC tinklalapyje: www.cac.lt/lt/lukiskiu/8984

E. Idėjos autorius: Darius Žiūra

Memorialas sujungia du tradicinius atminties pagerbimo ritualus: tylos minutę ir garbės sargybą. Visgi šioje garbės sargyboje budi ne kariškiai – joje gali budėti kiekvienas iš mūsų.

Kiekvienas, nusprendęs tylos minute pagerbti žuvusiuosius ir įsijungti į amžinąją garbės sargybą, yra filmuojamas ir tokiu būdu tampa nuolat kuriamo nebylaus atminties filmo dalimi. Šis filmas rodomas tam skirtame ekrane aikštėje, o specialioje interneto svetainėje šį atminties filmą ir visą sukauptą vaizdo įrašų archyvą galima pamatyti esant bet kuriame pasaulio taške.

Išsamesnis idėjos pristatymas ŠMC tinklalapyje: www.cac.lt/lt/lukiskiu/8986

Išrinkite vieną labiausiai patikusį ir balsuokite čia

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist