Nors šiuo metu, kaip ir kitų Lietuvos muziejų, Pinigų muziejaus durys lankytojams yra užvertos, visgi lankytojų labai pasiilgome ir netgi papildėme ekspoziciją naujais eksponatais. Tiesa, vietos pas mus nėra daug, todėl Šiuolaikinių pinigų salėje senesnės laidos kolekcines eurų monetas pakeitėme naujesnėmis ir gerokai aktualesnėmis.

Visų pirma paminėtina 2018 m. Lietuvos Respublikos nepriklausomybės šimtmečiui paminėti išleista keturių monetų serija. Šioje serijoje – signatarams skirta aukso moneta (50 eurų) ir trys sidabro monetos, skirtos diplomatijai (5 eurų), ginkluotosioms pajėgoms (10 eurų) ir sukarintoms struktūroms bei teisinei sistemai (20 eurų).

Šią monetų seriją sudaro trys žiedų formos sidabro monetos, o pačiame viduryje – aukso moneta su dvidešimties Nepriklausomybės Akto signatarų parašų faksimilėmis. Tai vienas unikaliausių pastaraisiais metais sukurtų monetų dizainas. Šių monetų grafinio projekto autorius – dailininkas Liudas Parulskis. 

Beje, ši monetų serija nugalėjo 37-ajame Metų monetos (angl. Coin of the Year) konkurse, kurį rengia JAV numizmatinių katalogų leidėjas Krause Publications, vykusiame Berlyne, Inovatyviausios monetos kategorijoje. 

Dar viena tikrai unikalaus dizaino moneta – 2019 m. išleista 10 eurų sidabro moneta, skirta lyčių lygybei. Tai pirmoji kolekcinė moneta, sudaryta iš dviejų dalių. Monetos abiejose averso dalyse pavaizduotos upe plaukiančios ledo lytys, atskirtos vandens properša. Lytys niekuomet nėra vienodos, jas formuoja ir kausto šaltis – taip pat nėra ir vienodo požiūrio į vyrą ir moterį, jų teises. Deklaruojama lyčių lygybė – formali ir dar nėra visiškai pasiekta. Abiejose reverso dalyse vaizduojami sklindantys vandens ratilai, sujungiantys monetos dalis į bendrą kompoziciją, o jais sujungti Veneros ir Marso simboliai tarsi išreiškia harmoniją tarp skirtingų lyčių ir jų tarpusavio supratimą. Grafinio monetos projekto autorius – dailininkas Antanas Pocevičius. 

Ekspozicijoje dabar galima pamatyti ir monetą, kuri ypač aktuali šiuo metu. 2020 m. vasarą išleista speciali 5 eurų sidabro Vilties moneta, įamžinanti žmonių bendrystę ir solidarumą koronaviruso pandemijos akivaizdoje. Vienoje Vilties monetos pusėje – šviesos spinduliu apšviesti 2020-ieji, pagrindinis Vilties monetos simbolis. Nuo metų skaitmenų krintantis šešėlis suformuoja tarptautinį nelaimės signalą SOS. Minimalistiniame monetos averse vaizduojama matavimų prietaiso rodyklė, pasiekusi pavojingą ribą: 5 eurų sidabro monetoje ši riba – raudona spalva. 5 eurų Vilties monetos briaunoje iškaldinti žodžiai lotynų ir lietuvių kalbomis „Post tenebras spero lucem“ – „Po tamsybių viliuosi šviesos“.

Monetos grafinio dizaino autorė Marija Marcelionytė-Paliukė.

Neseniai Lietuvos bankas paskelbė gražiausios monetos iš serijos „Lietuvos gamta“ rinkimus. Šiuose rinkimuose triumfavo 2020 m. išleista 10 eurų sidabro moneta, skirta drevinei bitininkystei

Monetos reverse atvaizduotas senovinis lietuviškas bičių medaus surinkimo iš pušų drevių būdas. Į medį virvėmis įkopęs bitininkas, prisidengęs galvą specialiu apdangalu, saugančiu nuo įkandimų, kopinėja medų, greta – bičių spiečius.  

Monetos averse – iš bičių spiečiaus suformuotas stilizuotas Vyčio siluetas ir medaus pilnas korys, kuris sidabro monetoje yra spalvotas. Briaunoje – stilizuoti bičių atvaizdai. Monetų grafinio projekto autorius – Vytautas Narutis. 

Galiausiai visą naujų eksponatų „seriją“ vainikuoja pati unikaliausia moneta. Unikaliausia ji dėl to, kad pasaulyje kol kas vienintelė. Tai pirmoji pasaulyje skaitmeninė kolekcinė moneta, sukurta taikant blokų grandinės technologiją, – LBCOIN. Pernai vasarą Lietuvos bankas išleido 24 tūkst. skaitmeninių, taikant blokų grandinės technologiją sukurtų kolekcinių žetonų. Kiekvienas žetonas vaizduoja vieną iš dvidešimties signatarų, o kolekcininkai gali bandyti surinkti visą dvidešimties žetonų kolekciją. Žetonai suskirstyti į šešias kategorijas, atsižvelgiant į signatarų veiklos sritis – po 4 tūkst. kiekvienos kategorijos vienetų. 

Žinoma, eksponuojame ne žetonus, o skaitmenine kolekcine moneta susietą fizinę monetą. Jos nominalas neįprastas – 19,18 Eur ir skirtas šiai Lietuvai svarbiai datai įamžinti. Sidabro moneta – kredito kortelės dydžio ir formos, joje vaizduojamas Nepriklausomybės aktas ir signatarai. 

Ir fizinės kolekcinės monetos, ir skaitmeninių žetonų dizainą sukūrė dailininkas Giedrius Paulauskis.

Taigi, tai viena iš retų progų šią monetą pamatyti gyvai. 

Tiesa, iki „gyvai“ dar teks visiems pakentėti ir luktelėti, bet labai tikimės, kad su Jumis jau labai greitai galėsime pasimatyti ir Pinigų muziejuje.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

5 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist