Lietuvos sostinėje vykstančioje tarptautinėje Baltijos juvelyrikos parodoje meno kūrinius konkursui pristatys 76 juvelyrai iš 22 pasaulio šalių.

Papuošalai yra paradoksalus reiškinys. Kiekvienas savo namuose rastume bent keletą papuošalų, mėgėjai jų turi labai daug, o didelėse mugėse išradingais papuošalais prekiauja kone kas trečias amatininkas. Visgi sutikti išskirtinį papuošalą dėvintį žmogų Lietuvoje tenka ne taip jau dažnai, kaip ir pamatyti išskirtinius šiuolaikinius pasaulio juvelyrikos meistrų darbus.

Tačiau atėjus pavasariui, kovo mėnesį, tarptautinė Baltijos juvelyrikos paroda „Amber trip” tradiciškai suburia ne tik juvelyrikos papuošalų ir gintaro dirbinių serijinės gamybos atstovus, bet ir originalių autorių bei menininkų iš įvairių pasaulio šalių. Maža to, juvelyrai profesionalai dalyvauja tarptautiniame juvelyrikos meno konkurse

„Tokie tarptautiniai juvelyrikos meno konkursai kaip „Amber trip“ Vilniuje, „Schmuck“ Miunchene, „Srebro“ Legnicoje ar „Juvelyrika“ Itami skirti būtent šios retos taikomojo meno šakos auditorijai. Galime drąsiai pasidžiaugti, kad „Amber trip“ rengiamas konkursas tampa vis labiau žinoma juvelyrikos meno platforma, pripažinta tarptautiniu mastu. Lietuvoje šiuo metu tai – vienintelis toks konkursas, todėl parodos lankytojai turės retą progą pamatyti mums visiems aktualia tema labai įdomių, unikalių šiuolaikinės juvelyrikos kūrinių iš daugiau kaip 20 pasaulio šalių“, – sako juvelyrikos meno konkurso „Ecosight“ komisijos pirmininkė, Vilniaus dailės akademijos Metalo meno ir juvelyrikos katedros profesorė Laima Kėrienė.

Juvelyrikos meno konkursas „Ecosight“ vyks kovo 11-14 d. tarptautinės Baltijos juvelyrikos parodos „Amber Trip“ metu.

Šiais metais konkurse dalyvauja 76 juvelyrai iš 22 pasaulio šalių: Taivano, Ispanijos, Portugalijos, Vokietijos, Belgijos, Irano, Lenkijos, Turkijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, JAV, Rusijos, Pietų Korėjos, Nyderlandų, Australijos, Meksikos, Latvijos, Graikijos, Prancūzijos, Austrijos, Baltarusijos ir Lietuvos.

L. Kėrienė sako, kad „Amber Trip“ juvelyrikos meno konkursui visuomet ieškoma visuomenei aktualios temos, kuri būtų įdomi ir menininkams, įkvėptų juos konceptualiai pažvelgti į mus supančias problemas. Juolab, kad juvelyrikos dirbinys yra ypatingai dėkingas meno formatas, nes žmogus panorėjęs jį gali turėti ir dėvėti, juo akcentuoti tam tikrą savastį, poziciją ir perduoti žinią kitiems. Taigi, šiųmetinio konkurso tema yra skirta ekologijai.

„Konkurso „Ecosight“ dalyviai yra profesionalūs juvelyrai, todėl jų darbams keliami aukšti reikalavimai. Juvelyrikos kūrinių koncepcijos turi atspindėti konkurso temą. Paprastai nėra vertinami darbai, kurie tiesiog buvo kažkada sukurti ir šiaip sau atsiųsti konkursui. Kai menininkai kuria ta pačia tema, ji atskleidžiama įvairiapusiškai, kūriniai tuomet veikia sinergiškai ir paroda žiūrovams būna ne tik įdomi, bet ir atveria naujų suvokimų“, – sako juvelyrikos meno konkurso komisijos pirmininkė.

Kitas svarbus kūrinių vertinimo kriterijus, anot jos, yra kūrybiškumas ir originalumas.

„Konkurso tikslas – generuoti naujas idėjas, o ne tiražuoti. Tad labai svarbus autorių autentiškas mąstymas ir braižas, nepasiduodant paviršutiniškam meno tendencijų mėgdžiojimui. Trečias kriterijus – aukšto lygio atlikimas. Kūrinio profesionaliai atlikti estetiniai sprendimai paprastai iškart matyti. Tam reikia ir žinių, ir įgūdžių“, – kalba L. Kėrienė.

Šiais metais juvelyrikos meno konkurse juvelyrai pristato daugiau kaip 80 kūrinių. Nominantai bus renkami penkiose kategorijose: „Grand Prix“ (Didžiojo prizo), geriausio kūrinio su gintaru, objekto kategorijoje, publikos simpatijų ir papuošalo kategorijoje. Konkurso „Ecosight“ nugalėtojai bus paskelbti paskutinę parodos „Amber Trip“ dieną, kovo 14-ąją.

Konkurso komisijoje, be L. Kėrienės, yra daug ir kitų garsių vardų. Konkurso dalyvių darbus vertins du atstovai iš Lietuvos: humanitarinių mokslų daktarė, filosofė, dailės kritikė Pille Veljataga ir juvelyras, juvelyrikos mokyklos „Vilnensis“ įkūrėjas Darijus Gerlikas.

Tarp konkurso komisijos narių – lenkų profesorius, menininkas, rašytojas Giedyminas Jablonskis. Menininkas savo darbus demonstravo daugelyje parodų visame pasaulyje: Legnicoje, Londone, Mančesteryje, Berlyne, Hamburge, Dortmunde, Vienoje, Reikjavike, Florencijoje, Barselonoje, Meksikoje, Maskvoje, Sankt Peterburge ir kt.

Komisijoje taip pat yra sidabro meistras, juvelyrinių dirbinių dizaineris, Suomijos auksakalių asociacijos direktorius, žurnalo „Baltic Jewellery News“ redaktorius Henrik Kihlman ir Latvijos juvelyrikos menininkė, Latvijos Dailės akademijos metalo dizaino katedros lektorė ir aktyvi tarptautinių menininkų rezidencijų bei grupių parodų dalyvė Rasma Pušpure.

Vyks daugiau renginių

Šiais metais „Amber Trip“ parodoje laukiama beveik 240 juvelyrikos ir gintaro gamintojų bei meistrų iš 30 pasaulio šalių. Jos metu vyks ir kitų parodų bei išskirtinių renginių.

Jau trečius metus specialiai juvelyrams rengiamoje Autorinės juvelyrikos zonoje susiburs 40 dalyvių iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės ir JAV. Tai – tarsi paroda parodoje, kurioje pristatomi vienetiniai autoriniai darbai ir yra puiki galimybė pabendrauti su juvelyru apie jo kūrybos kelią ar įsigyti patikusį juvelyrinį dirbinį.

Pirmąją „Amber Trip“ parodos dieną organizuojamas Autorinės juvelyrikos vakaras. Jo metu bus pristatoma Lietuvos autorinės juvelyrikos kūrėjų asociacijos paroda „Laisvės įkvėpti“, kurioje bus 30 autorių kūriniai. Dalyvių skaičius simboliškai siejamas su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiu. Kovo 11-ąją Autorinės juvelyrikos zona lauks lankytojų iki 20 val.

Parodoje taip pat dalyvauja neregys dizaineris juvelyras iš Vokietijos Homayoun Esfarjani – turėsime puikią galimybę išvysti jo unikalius darbus. Konkurso „Ecosight“ komisijos pirmininkė L. Kėrienė pakvies į autorinę parodą „O, pozicija“.

„Amber Trip“ lankytojai taip pat kviečiami pamatyti prieš mažiausiai 50 tūkst. metų gyvenusio ir Sibire rasto mamuto skeletą bei meno kūrinius – skulptūras iš mamuto kaulo. Parodoje taip pat rengiamos kūrybinės dirbtuvės su vašku, gintaru ir emaliu bei seminarai, kuriuose bus dalinamasi žiniomis, ką reikia žinoti perkant papuošalą, kaip panaudojamos perkūno dujos juvelyrikoje arba Baltijos gintaras maisto gamyboje, dalinamasi ir kitomis naujienomis bei patirtimi. Parodos lankytojai turės galimybę už simbolinę kiną išvalyti ir atnaujinti ar sutaisyti savo turimus papuošalus ir brangakmenius.

XVII tarptautinė Baltijos juvelyrikos paroda „Amber Trip 2020“ vyks „Litexpo“ parodų centre. Bendras parodos plotas – daugiau nei 6,6 tūkst. kvadratinių metrų.

Pernai parodą aplankė 8 tūkst. lankytojų, arba dešimtadaliu daugiau nei prieš metus.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

5 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist