Parodos

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje atidaryta kroatų literatūros tėvui M. Maruličiui skirta paroda

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje iškilmingai atidaryta išskirtinė paroda „Markas Maruličius (Marko Marulić) – Europos humanistas“. Parodą parengė Zagrebo nacionalinė ir universitetinė biblioteka, bendradarbiaudama su Kroatijos Respublikos ambasada Lietuvos Respublikoje ir Lietuvos nacionaline biblioteka. Šia tarptautine paroda taip pat minimas istorinis įvykis – pirmasis Kroatijos pirmininkavimas Europos Sąjungos (ES) Tarybai.

Sveikindamas garbią publiką, susirinkusią į parodos atidarymo ceremoniją, Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas minėjo platų bibliotekos tarptautinių partnerysčių tinklą ir aktyvų bendradarbiavimą. „Lietuvos nacionalinė biblioteka, aktyviai veikianti kultūrinės diplomatijos srityje, maloniai priėmė Kroatijos pasiūlymą savo erdvėse eksponuoti parodą, skirtą kroatų humanizmo pradininkui, nacionaliniam poetui Marko Marulićiui. Vienas šio bendro projekto tikslų – aktualizuoti Lietuvos ir Kroatijos ankstyvuosius nacionalinius raštijos paminklus, todėl parodoje yra ir stendai, skirti lietuvių raštijos pradininkams Martynui Mažvydui ir Kristijonui Donelaičiui“, – sakė R. Gudauskas.

Nuotr.: Vygaudo Juozaičio

Lietuvos Respublikos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas pažymėjo, kad džiugina ir stebina akivaizdūs vienijančių idėjų sutapimai. „XV–XVI a. Renesanso laikų Europoje išplito humanistų mokslininkų ir literatūros veikėjų bendruomenė „Respublica literaria“, kuri peržengė valstybių sienas, tačiau gerbė kalbos ir kultūros skirtumus, sudarydami metafizinės Respublikos pagrindą, savotišką dabartinės ES atitikmenį. Šiandien mes sveikiname Kroatiją, pirmininkaujančią ES tarybai ir didžiuojamės šiuo išskirtiniu literatūriniu projektu čia Lietuvoje, Martyno Mažvydo bibliotekoje. Džiaugiamės, parodoje matydami pamatinį M. Maruličiaus veikalą „Judita“, išverstą ir į lietuvių kalbą“, – sakė ministras.

 

Kroatijos Respublikos ambasadorius Krešimiras Kedmenecas padėkojo visiems parodos rengėjams ir prisiminė Lietuvos paramą Kroatijai stojant į ES. „Prieš dvi savaites Kroatija pradėjo pirmininkauti ES Tarybai. Kroatija įstojo į ES prieš septynerius metus, kaip tik pirmojo Lietuvos pirmininkavimo ES pradžioje, ir šis sutapimas didina mūsų santykių kokybę. Malonu pažymėti, kad Zagrebo nacionalinė ir universitetinė biblioteka pasitelkia Kroatijos pirmininkavimą ES kaip galimybę pristatyti Europai ir pasauliui keletą reikšmingiausių žmonių iš Kroatijos istorijos. Ši paroda yra pagrindinis mūsų kultūrinis projektas Lietuvoje. Per šiuos metus planuojame ją pristatyti ir kituose miestuose“, – kalbėjo ambasadorius K. Kedmenecas.

Nuotr.: Vygaudo Juozaičio

Zagrebo nacionalinės ir universitetinės bibliotekos direktorė dr. Tatijana Petrić atskleidė bibliotekos jungtis su kroatų rašytinės kūrybos ir kroatiško žodžio simboliu, kroatų literatūros tėvu vadinamu M. Maruličiumi (1450–1524). „Paroda pasakoja apie M. Maruličiaus gyvenimą ir kūrybinį kelią, pateikia reprezentatyvią medžiagą iš Zagrebo nacionalinės ir universitetinės bibliotekos fondų. Apžvelgiami žinomiausi jo veikalai, kurie dar XVI–XVII a. buvo daugelį kartų išleisti ir išversti į įvairias pasaulio kalbas. M. Maruličius buvo tikras humanistas ir eruditas. Jis yra ne tik garsiausias XV–XVI a. kroatų rašytojas, bet ir daug platesnio masto humanistas, kurio dvasiniai ir moralinio pobūdžio tekstai lotynų ir italų kalbomis pelnė šlovę ne tik Europoje, bet ir pasaulyje. Tarptautinę rašytojo reikšmę iliustruoja ir pateiktos kopijos iš daugybės pasaulio enciklopedijų, leksikonų, katalogų ir bibliografijų, literatūrinių ir istorinių žinynų“, – kalbėjo dr. T. Petrić.

Specialiai šiai parodai Zagrebo nacionalinė ir universitetinė biblioteka išleido informatyvų parodos katalogą. Jiems talkino ir Lietuvos nacionalinės bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamento darbuotojai.

 

Parodos atidaryme dalyvavo ir antrojo Kroatijos kariuomenės kontingento (2 HRVCON) parengiamosios grupės nariai, šią savaitę atvykę į Ruklos karinę bazę. Kroatija dalyvauja Vokietijos vadovaujamų NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje Lietuvoje (eFP BG LTU). Paroda „Markas Maruličius (Marko Marulić) – Europos humanistas“ Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje veiks iki vasario 9 d.

Nuotr.: Vygaudo Juozaičio
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
1 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button