Rugpjūčio 23-iąją, sekmadienį, Lietuvos nacionalinis muziejus, išreikšdamas palaikymą taikių protestų dalyviams Baltarusioj ir prisidėdamas prie Laisvės kelio iniciatyvos, kviečia nemokamai apsilankyti parodoje „Pažadinti: Gedimino kalne rastų sukilėlių istorija“ ir prisiminti, kaip lietuvių, lenkų ir baltarusių tautos kartu kovojo už laisvę 1863–1864 metais.

Buvusioje Abiejų Tautų Respublikos teritorijoje 1863–1864 metais vyko plataus masto sukilimas siekiant išsivaduoti iš Rusijos imperijos priespaudos. Tai kovingiausias nacionalinio ir socialinio išsivadavimo sąjūdis XIX amžiuje Rusijos imperijoje. Žūtbūtinėse kovose dalyvavo įvairių luomų ir tautybių atstovai, tarp jų lietuviai, lenkai ir baltarusiai. 

Nuotrauka: Evaldo Čingos

Su šūkiu „Už jūsų ir mūsų laisvę“ ši herojiška sukilėlių karta tarsi įkūnijo dviejų epochų susidūrimą: idiliškos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės idėjos bei senųjų vertybių žlugimą ir užgimstančių modernių tautų nepriklausomybės bei laisvėjančios visuomenės viziją.

Paroda „Pažadinti: Gedimino kalne rastų sukilėlių istorija“ veikia Buvusios areštinės pastate (T. Kosciuškos g. 1). Jame 1863–1864 metais kalėjo daugiau kaip 1000 politinio pasipriešinimo dalyvių, iš kurių aštuoni vėliau nužudyti Lukiškių aikštėje, o jų kūnai slepiant nuo visuomenės buvo užkasti ant Gedimino kalno. Prieš trejus metus atrasti sukilėlių palaikai praėjusių metų rudenį buvo iškilmingai palaidoti. Jų istoriją pasakojančioje parodoje informacija pateikiama lietuvių, anglų, lenkų ir baltarusių kalbomis.

Parodos lankymas rugpjūčio 23 d. yra nemokamas, tačiau, esant dideliam lankytojų skaičiui, jų srautai gali būti ribojami.

Gyveni ar lankaisi Vilniuje? Ir kartais pagalvoji, kad gyveni kaip filme? Atsisiųsk mobiliąją programėlę „Once in Vilnius“, fiksuok ir dalinkis gyvenimo Vilniuje akimirkomis. Kiekvienas įkeltas video kadras pretenduoja tapti ilgo metro filmo apie Vilnių dalimi.

Programėlės ieškok „Google Play” ir „App Store”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kuri Vilniaus ar Niujorko eglė jums gražesnė?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist