Parodos

F.Šaliapino buldogai – ukrainiečio I.Gubskio parodoje Vilniuje

Ar žinote, kad legendinis Rusijos dainininkas Fiodoras Šaliapinas dievino šunis? Ypač prancūziškąsias šunų veisles – buldogus ir mopsus. Esą šių aristokratiškų veislių šunys puikiai derėjo su garsiojo dainininko išvaizda – jiems būdinga išdidi laikysena ir savigarba.

Dar savaitę Vilniuje galite pamatyti, kaip asociacijomis su garsiuoju F.Šaliapinu ir jo buldogais Bulka ir kitais žaidžia „ukrainietiškasis Sauka“.

Taip vadinamo žymaus šiuolaikinio Kijevo dailininko Igorio Gubskio paroda „Arlekinų visuomenė“, kurioje rasite net kelis garsiųsių F.Šaliapino buldogų asociatyvius paveikslus, iki spalio 21 dienos veikia laikinojoje galerijoje Vilniuje, Subačiaus g. 6.

 

Pasak vieno gyvūnų portalo, F.Šaliapinas augindavo iškart keletą šunų – pasiimdavo juos į koncertinius turus, o paskui ir į emigraciją. F.Šaliapino biografijos tyrinėtojai jo santykius su šunimis analizuoja žiūrėdami fotografuotus ir tapytus jo portretus, kuriems šis pozuodavo su savo augintiniais. F.Šaliapino šunys paveiksluose ne tik rodė stiprų tarpusavio ryšį, bet ir tapdavo itin svarbiais paveikslo kompozicijos elementais.

Juokinga tai, kaip Šaliapinas priversdavo savo šunis pozuoti: buldogui rodydavo katę, jis stovėdavo tiesiai, įsitempęs ir įdėmiai žiūrėdavo reikiama kryptimi.

Vilniuje eksponuojamas „ukrainietiškasis Sauka“ I.Gubskis taip pat dievina šunis. „Dideliame bute Kijevo centre menininkas augina 20-30 šunų. Dalis jų surinkti iš prieglaudų, dalis – veisliniai. Dėl šio pomėgio I.Gubskis žmonių laikomas keistuoliu, todėl šunis vedžioja naktimis ir paryčiais – tai leidžia jam iš arti stebėti marginalinį Kijevo gyvenimą. Manoma, kad iš to kyla jo personažai – dažnai istorinių didvyrių elementų turintys gatvės elgetos, valkatos, keistuoliai“, – pasakodama apie parodą intriguoja Kijeve gyvenanti lietuvė meno kuratorė Eva Bakienė.

 

I.Gubskio paveiksluose vaizduojamus arlekinus dažnai lydi šunys, o išskirtiniuose baltojo, auksinio ir kt. arlekinų paveiksluose, kuriuos jis atsiuntė į Lietuvą, pasak autoriau, – asociatyviai vaizduojami būtent F.Šaliapino prancūziškieji buldogai. Senojoje Europos dailės tradicijoje buvo būdinga vaizduoti šunis. Vilniaus parodoje rasite sąsajų ir su garsiuoju Rusijos dailininko Boriso Kustodievo tapytu F.Šaliapino  portretu su buldogiuku.

Prancūziškųjų buldogų veislė šioje šalyje išvesta XIX pabaigoje. Ilgą laiką jie buvo įperkami tik turtingiausiems šunų mylėtojams.

Trumpalaikė Igorio Gubskio paroda „Arlekinų visuomenė“ veikia Vilniuje, Subačiaus g. 6, iki spalio 21 dienos, kasdien nuo 12 iki 20 valandos. Įėjimas laisvas. Paveikslai parduodami.

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button