Nemenčinės plento pradžioje stūksančiame paslaptingame pastate, kur sovietmečiu veikė vaikų gydykla, o dabar įsikūręs antikvariatas, viena patalpa pilna plazdančių spalvų – joje veikia gyvų tropinių drugelių paroda. Trapius ir trumpalaikius šios žemės gyventojus apžiūrėti, paliesti, pamaitinti, stebėti jų gimimą ir sužinoti daugybę kitų įdomių dalykų galima iki spalio 6 d.  

Gyvais tropiniais drugeliais vilnietė Jūratė Kančauskienė susidomėjo prieš penkerius metus. Pirmoji paroda, surengta 2014 m., Vingio parke sutraukė tūkstančius smalsuolių. Tačiau šį nedidelį ir egzotišką verslą puoselėjanti daugiavaikė šeima nesileido apakinama sėkmės – puikiai suprato, kad norint išlikti patraukliems, reikės nuolat tobulėti.

„Didžiausia mūsų pastarojo sezono naujovė yra ta, kad mes su drugeliais patys važinėjame po mokyklas ir darželius. Dauguma švietimo įstaigų neturi transporto priemonių ir negali atvažiuoti pas mus. O drugelių poreikiai nedideli: jiems parodyti pakanka aktų salės ar netgi klasės. Svarbu, kad lubos būtų ne aukštesnės kaip 4 metrų, kitaip drugelius sunku sugaudyti“, – šypsosi J. Kančauskienė.

Kita šių metų naujiena – vikšrai. Jie visą laiką ėda, tačiau kiekviena rūšis – tik tam tikros rūšies augalų lapus. Štai kodėl parodoje galima pamatyti ir į vazoną persodintą alyvą, ir kanų, ir bananų. Visų jų lapai išvarpyti skylutėmis. Kai labai tylu, esą netgi galima išgirsti, kaip vikšrai trauškia lapus. Paskui, pakankamai priėdę, susisuka į lėliukes, kurios patalpinamos į specialų inkubatorių. Pro jo stiklą smalsuoliai gali stebėti drugelio gimimą. 

„Drugelio išsiritimas, kaip ir vaiko gimimas, nekontroliuojamas. Pats procesas greitas, trunka apie 5 minutes. Tiesa, išsirita tik apie 70 proc. lėliukių“, – aiškina J. Kančauskienė, svarstanti galimybę drugelių gimimą transliuoti internetu.

Pats emociškai sunkiausias momentas, pasak pašnekovės, – kai drugeliai miršta; visada būna labai gaila. „Po to supranti, kad vis dėlto gyvenimas yra labai trumpas. Kartu pamatai, kad viskas yra savotiškai gražu – juk gėlės lygiai taip pat pražysta ir nuvysta“, – svarsto daugybę kartų per dieną drugelių gimimą ir mirtį matanti moteris.

Pasak jos, prižiūrėti drugelius nėra sudėtinga. Energijos jie gauna iš saulės, vaisių ir saldumynų. Svarbu, būtų pakankamai šilta ir drėgna, nes sausame ore greit sutrupa sparnai. Geriausias skanėstas jiems – lauke žydinčios gėlės. Nors, pavyzdžiui, drugeliams pelėdoms patinka apelsinai. Be jų, parodoje galima išvysti pridėta pjaustytų greipfrutų, persikų, ananasų – tai parodos lankytojų lauktuvės spalvingiesiems parodos gyventojams.

Vis dėlto vienas gyvų tropinių drugelių parodos bruožas išliko nepakitęs – lankytojams apie drugelius tiek pati J. Kančauskienė, tiek jos talkininkai visada stengiasi kuo daugiau papasakoti. Informaciją drugelių mylėtojai renka įvairiomis kalbomis ir stengiasi ją kuo patraukliau pateikti. „Pastebėjome, kad jei lankytojui niekas nieko nepapasakoja, jis labai greit apsisuka ir išeina“, – aiškina tokį pasirinkimą.

Be to, skirtingai nuo kitų panašių parodų rengėjų, vilniečiai visada organizuoja drugelių piešinių konkursą. Jame kviečiami dalyvauti ne tik vaikai, bet ir tėvai, seneliai. J. Kančauskienė sako matanti, kad drugelių parodoje suaugusiems dažnai būna dar įdomiau negu vaikams. Be to, piešiant kartu su vaikais, keičiasi ir tarpusavio bendravimas, ir emocijos įsimena ilgesniam laikui.

Šiųmetė paroda vyksta neįprastoje vietoje – senienų krautuvėje-dirbtuvėje „Dvaras Antikvaras“ iki spalio 6 d. Darbo dienomis 9–15 val. drugelių laikas skirtas mokykloms ir darželiams pagal išankstinį užsirašymą, kiti lankytojai laukiami 16–19 val. Savaitgaliais smalsuoliai ir gyvosios gamtos mylėtojai laukiami nuo 10 iki 19 val. O spalio 5-ąją Mokytojo dienos proga visi pedagogai bus įleidžiami nemokamai.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

6 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist