Įsimintiną 450 metų sukaktį mininti Vilniaus universiteto biblioteka spalio 15 dieną pristato virtualią parodą „Knygos ir neknygos“. Tai jau antroji bibliotekos šiais metais parengta paroda meno ir kultūros atstovus jungiančioje Google Arts & Culture platformoje, kurioje lankytojai kviečiami pažinti įdomiausius bibliotekoje saugomus dokumentus.

Paroda „Knygos ir neknygos“ siekiama atverti visuomenei per ilgus bibliotekos gyvavimo šimtmečius sukauptus unikaliuosius dokumentus – grafikos darbus, fotografijas, žemėlapius, senąsias knygas ar jų fragmentus ir per juos pakviesti lankytoją į atradimų kupiną pasakojimą.

Apsilankiusieji šioje virtualioje ekspozicijoje turės galimybę patyrinėti garsųjį Mikalojaus Koperniko XV a. veikalą „Apie dangaus sferų sukimąsi“, mokslo pasauliui turėjusį tokią didelę reikšmę, kad kai kurie mūsų dienų mokslininkai yra linkę M. Koperniką laikyti „šiuolaikinio mokslo tėvu“. Lankytojai išvys ir Klaudijo Ptolemajo atlasą, atvertusį naują lapą viduramžių kartografijos istorijoje, taip pat ir seniausią bibliotekoje – siekiantį net 1209 metus – pergamentą, kuriuo Le Mano vyskupas vienuoliams dovanoja vynuogyną Prancūzijoje. 

Kiek kitu kampu parodoje bus galima žvilgtelti į Lietuvos kultūriniam identitetui reikšmingus dokumentus – Lietuvos Statutą, M. Mažvydo „Katekizmą“. Pirmąją spausdintą lietuvišką knygą kviečiama ne tik pamatyti, bet ir jos pasiklausyti – bus galima išgirsti giesmę iš joje pateikiamo giesmyno. Lankytojus neabejotinai sudomins ir senosios LDK teismų knygos – vienas įdomiausių VU bibliotekos istorinių rinkinių, kurį sudaro beveik šeši šimtai 1540–1845 m. rankraštinių aktų knygų ir jų fragmentų.

Daugeliui netikėtumu gali tapti parodoje eksponuojamas totorių rankraštis – kitabas. Kitabai – Koraną aiškinantys tekstai, musulmoniškų ritualų ir pagrindinių apeigų aprašymai, Rytų pasakos, religinės legendos, būrimai ir netgi sapnų aiškinimai. Lietuvos totoriams kitabai turėjo didelę kultūrinę ir šviečiamąją reikšmę, o mums suteikia įvairios informacijos apie religinį ir kultūrinį Lietuvos totorių bendruomenės gyvenimą.

Dėmesys parodoje taip pat skiriamas žymių lietuvių grafikų palikimui – virtualioje ekspozicijoje bus galima išvysti Vinco Kisarausko kurtas iliustracijas epinei Sent-Džono Perso poemai Anabasis ar lietuvių išeivijos menininko Žibunto Mikšio užrašus. Pastarasis rankraštis ypatingas – būtent ant jo viršelio paliktas žaismingas savininko užrašas „Knygos ir neknygos: kur kas padėta“ įkvėpė parodos pavadinimą. Šio menininko dėka VU bibliotekoje saugoma nemažai lietuvių išeivių dokumentinio palikimo; jo dovanotoje kolekcijoje – net apie 5000 knygų ir dailininkų darbų.

VU biblioteka – jėzuitų įkurta seniausia akademinė biblioteka Lietuvoje, savo veiklą pradėjusi 1570 metais. Sukakties minėjimui skirta paroda pateikta pasaulinėje Google Arts & Culture platformoje, šiuo metu vienijančioje per du tūkstančius muziejų, galerijų ir įvairių kultūros organizacijų visame pasaulyje. Apžiūrėti ją galima čia: https://artsandculture.google.com/story/zQVxTdYw24EiTQ

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist