Kas yra priklausomybė ir nepriklausomybė? Žodis „Nepriklausomybė“ iš didžiosios raidės daugeliui siejasi su politiniu išsilaisvinimu ir istorine šalies perspektyva. Tačiau šiandien aktualios tampa ir šio žodžio iš mažosios raidės reikšmės: įvairios psichologinės ir fiziologinės priklausomybės ir būdai iš jų ištrūkti.

Būtent apie tai žada kalbėti jauna dramaturgė Milda Sokolovaitė pjesėje „(Ne)priklausomybė“, kuri sausio 27 d. bus pristatyta Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Balkono teatre.

Tai jau trečiasis šiuolaikinės dramaturgijos skaitymų ir aptarimų Balkono teatre renginys. LMTA „Skaitymai“ – tęstinis ciklas, kurio atsiradimą lėmė dramaturgija besidominčio jaunimo kūrybinis aktyvumas. Jaunuosius dramaturgus ypač paskatino nuo 2015 m. LMTA organizuojamas šiuolaikinės dramaturgijos festivalis „Dramokratija“. Didelis norinčiųjų išbandyti plunksną susidomėjimas, kita vertus, į festivalį ateinančios publikos dėmesys parodė, kad verta rengti ir pjesių skaitymų „sezoną“.

Nuotrauka: A. Lučiūno

„Skaitymai“ LMTA Balkono teatre vyksta kas mėnesį nuo 2016 m. lapkričio. Ciklą pradėjo daugelio jaunųjų dramaturgų įkvėpėjos, LMTA Teatro ir kino fakulteto dėstytojos, Gabrielės Labanauskaitės-Dienos komedijos „Žalgirės“ skaitymas (beje, pjesės premjera kovo mėn. numatyta Kauno dramos teatre, rež. Vidas Bareikis). Gruodį „Skaitymus“ pratęsė Živilės Zablackaitės pjesės „We are all f**ked“ ir „Gediminas išvažiuoja į Berlyną“. Trečiasis „Skaitymų“ renginys sausio 27 d. skirtas Mildos Sokolovaitės pjesės „(Ne)priklausomybė“ pristatymui.

„(Ne)priklausomybės“ eskizas gruodžio pradžioje laimėjo LMTA scenos meno darbų eskizų konkursą „Balkono okupacija“. Konkurso prizas – tolesnio pjesės plėtojimo ir pastatymo galimybės. Taigi netrukus „Skaitymuose“ bus pristatyta visa pjesė, o kovo mėnesį LMTA Teatro dienų festivalyje įvyks pagal šią pjesę sukurto spektaklio premjera.

Sokolovaitė LMTA studijuoja vaidybą. Iki tol (2007–2010 m.) jaunoji menininkė Karališkojoje iškalbos ir dramos mokykloje Londone baigė bakalauro studijas, mokėsi Norvegijoje. M. Sokolovaitė jau senokai domisi teatro dramaturgija. Antai dar studijuodama Londone dalyvavo jaunųjų rašytojų programoje su dramaturgais Simonu Stephensu ir Bola Agbaje „Lyric Hammersmith“ teatre. Pastaruosius keletą metų buvo bent penkių spektaklių dramaturgė arba scenarijaus autorė.

Nuotrauka: A. Lučiūno

Pjesė „(Ne)priklausomybės“, pasak autorės, kvies dialogui apie tai, kas yra priklausomybė, kokios gali būti jos formos ir priežastys: „Priklausomybės sindromas – tai fiziologinių ir kognityvinių reiškinių kompleksas, kai medžiagos vartojimas ar veiksmo kartojimas individui yra daug svarbesnis nei kitoks elgesys. Fiziologinė priklausomybė nuo alkoholio, narkotikų ar kitokio pobūdžio svaigalų tėra viena iš priklausomybės formų, tačiau šiame projekte norėčiau gvildenti šią temą platesne prasme.“

Autorė žada ne moralizuoti ir ne nukrypti į prevencijos formų paiešką, bet stengtis praplėsti kiekvieno mūsų sąmoningumą šia tema: „Tai bus vykdoma kuriant gyvą pasirodymą („live art“), pasitelkiant kolektyvinės kūrybos principus.“

„(Ne)priklausomybės“ skaitymo pradžia 18 val. Įėjimas laisvas.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist