Sostinės pietryčiuose yra išties didelė erdvė, kuri paprastai pažįstama tik joje gyvenantiems žmonėms – tai Pavilnys. Kodėl taip yra? Nes čia nerasime stambių darboviečių, o ir gyventojų tankumas mažas, dominuoja individualūs namai, tranzitu šią vietą irgi retas pravažiuoja. Tad ar gali būti kas nors ne tik įdomaus, bet ir istoriškai vertingo tokioje vietoje? Sakome tvirtą „taip“.

1908 m. laikomi šiandieninio Pavilnio įkūrimo data, tačiau reikėtų patikslinti, kad tuo metu buvo įkurtas ne Pavilnys, o Vilniaus geležinkelininkų kolonija. Tai buvo išskirtinė, itin moderni miesto-sodo tipo gyvenvietė, kurią steigiant siekta suderinti miesto ir kaimo privalumus – ne veltui ji statyta gana atokiai nuo miesto, ant aukštumos, kuri turėjo pasitarnauti „švariu, kaimišku oru“. Geležinkelio inžinierių, teisininkų, finansininkų, savivaldybės tarnautojų ir kitų elito atstovų finansuotas projektas nuo pat pirmųjų akimirkų išsiskyrė pažangiais sprendimais. Kolonijos klestėjimas tęsėsi iki Antrojo pasaulinio karo.

Karo ir pokario metais nacionalizavus didelę dalį turto bei išvykus seniesiems gyventojams ėmė keistis ne tik vietovės veidas, bet ir pavadinimas – iš Vilniaus (geležinkelininkų) kolonijos ji tapo tiesiog Pavilniu. Vis dėlto nepaisant visų politinių slinkčių, XXI amžių Pavilnys pasiekė kupinas originalių istorinių paminklų – tai vienintelė medinė katalikų bažnyčia Vilniuje, visos šalies mastu unikalus serpantinas, dailūs ikikariniai mediniai ir mūriniai namai, o taip pat pavardės asmenybių, palikusių ir vis dar paliekančių ryškų pėdsaką istorijoje.

Naujasis Neakivaizdinio Vilniaus maršrutas ragina leistis į 5 km arba 6,5 tūkst. žingsnių kelionę ir aplankyti 11 Kolonijos objektų. Anot maršrutą sudariusio gido Alberto Kazlausko, ši vietovė patiks ir gamtos mėgėjams – kelių žingsnių atstumu nuo urbanistikos paveldo rasite saują žaliųjų sostinės turtų: Vilnią ir jos slėnį, Pavilnių regioninio parko pažintinius takus, neįprastas apžvalgos vietas bei ekspoziciją Jaunųjų gamtininkų centre.

Metas pažinti Pavilnį

Norite išbandyti šį maršrutą? Ieškokite lankstinuko Vilniaus turizmo informacijos centruose arba vadovaukitės elektroniniu maršrutu čia. Rugsėjo 14 dieną Pavilnį galite pažinti ir ekskursijų metu – jos vyks 11 ir 14 valandą. Ekskursijos nemokamos, tačiau būtina registracija. Užsiregistruoti galite čia: 11:00 ir 14:00 . Gidas – Marijonas Trapnauskas.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

11 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist