2019 m. liepos 13 d. netradicinių ekskursijų kūrėjai „Gatvės gyvos“ surengė teminę kelionę po mini serialo „Černobylis“ filmavimo vietas Vilniuje. HBO bestselerio gerbėjai galėjo iš arčiau išvysti vietas, kurios kino ekranuose tapo 1986-ųjų Pripete.

„Mintis surengti tokią kelionę kilo dėl kelių priežasčių. Pirma, mes neblogai žinomi kaip būtent ekskursijų po miegamuosius ir pramoninius rajonus organizatoriai. Jau anksčiau buvome gavę užklausų dėl naujų maršrutų po Fabijoniškes ar Justiniškes. Pasirodžius „Černobylio“ serialui atsirado papildoma paskata žmones pakviesti pasivaikščioti į šiuos Vilniaus kampelius, juo labiau, kad serialas neeilinis, o kai kurios užkulisinės jo kūrimo istorijos atima žadą“ – atskleidė organizatorius ir gidas Albertas Kazlauskas.

Tarp objektų – senoviniu LAZ‘u

Kadangi filmavimo lokacijos yra gana toli viena nuo kitos, dalyviai nuo vieno objekto iki kito buvo vežami ikoniniu sovietmečio autobusu „LAZ 695N Lviv“, vienu iš tų, kuris dalyvavo serialo filmavimuose. „Norėjome, kad ekskursija būtų kiek įmanoma autentiškesnė, todėl spręsdami transporto problemą kėlėme tikslą, kad tai turi būti vienas iš tų baltai mėlynų autobusų, kuriuos puikiai atsimena kiekvienas „Černobylio“ žiūrovas“ – teigė gidas Ričardas Žičkus. Dėl šios ekskursijos LAZ‘as į Vilnių specialiai važiavo net iš Biržų rajono. Beje, derėjo ne tik autobusas – abu gidai buvo apsirengę temine apranga iš XX a. 9 dešimtmečio.

Kelionę dalyviai pradėjo nuo maždaug 40 min trukmės pasivaikščiojimo pėsčiomis po Fabijoniškes. Gidas pristatė kaimišką vietovės praeitį, kaip ir kada ji transformavosi į miegamąjį rajoną, kur šiandien galima aptikti buvusio kaimo likučius. Vėliau buvo gilinamasi į kino užkulisius: pasitelkiant stop kadrus dalyviai galėjo atpažinti vietas, kuriose buvo vaizduojama Pripetės evakuacija, ant kurio namo stogo lipo Legasovas ir Ščerbina, ant kurios tiksliai šaligatvio plytelės nukrito radiacijos gavęs paukštis, kurios mokyklos sporto salėje buvo šaukiami jaunuoliai į avarijos likvidavimą ir t. t. Taip pat buvo atskleisti įdomiausi filmavimo organizavimo faktai – kiek automobilių reikėjo patraukti, kodėl režisieriui nekliuvo plastikiniai langai, galiausiai kodėl Pripetei vaizduoti buvo pasirinktos būtent Fabijoniškės. Rajonų tema buvo pratęsta trumpu vizitu Taikos gatvėje Justiniškėse. Šio rajono aplinka taip pat kelis kartus skirtingais rakursais panaudota seriale.

Kinematografiški interjerai

Daugybę emocijų sukėlė apsilankymas Vidaus reikalų ministerijos kultūros ir sporto rūmuose (Žirmūnų g. 1E), kuriuose buvo kuriama Pripetės viešbučio ir baro atmosfera. Čia ekskursantai išsyk prisiminė momentą, kurio metu Valerijus Legasovas iš nerimo geria degtinę, supratęs, kad situacija yra kritinė. Kitose VRM rūmų patalpose filmuota scena, kurios metu buvo atrenkami trys narai savanoriai, turėję plaukti po reaktoriumi. Charakteringas Algimanto Mizgirio metalo plastikos darbas įspūdingai atrodo ekrane, tačiau dar geriau – realybėje.

Didžioji dalis paskutinės „Černobylio“ serijos veiksmo vyksta teismo salėje. Ji buvo „sukurta“ taip pat Vilniuje, o tiksliau – Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto aktų salėje Trakų gatvėje. Ekskursijos dalyviai apsilankė jos viduje ir įsitikino, kad ji tik nežymiai skiriasi nuo tos, kurią matome kine, nesudėtingai atkūrė mintyse konkrečias vietas, kuriose sėdėjo teisėjų kolegija, teisiami Diatlovas, Fominas ir Briuchanovas, liudijo Chomiuk, Ščerbina ir Legasovas.

Ne tik pramoga, bet ir švietimas

„Vyšnaite ant torto“ tapo paskutinė stotelė – apsilankymas pas Vilniaus miesto ugniagesius, kurie šiandien būtų kviečiami į radiacinių incidentų likvidavimą jeigu, neduok Dieve, tokie įvyktų. Ugniagesiai supažindino ekskursantus su savo turima įranga – davė išbandyti dozimetrus, pasimatuoti cheminės apsaugos kostiumą, pereiti dekontaminacijos postą. Serialo gerbėjai liko pamaloninti galimybe išvysti „Černobylyje“ ne kartą rodomus cheminės apsaugos kostiumus „L-1“, ugniagesio uniformą „Štorm“, šalmą, pirštines – tokius pačius, kokius seriale dėvi Vasilijus Ignatenko ir jo kolegos likvidatoriai. Ekskursijos pabaigoje ugniagesiai suteikė nemažai naudingos informacijos apie bendrus saugaus elgesio principus įvairių nelaimių metu, todėl organizatoriai viliasi, kad dalyviai namo grįžo ne tik su puikiais įspūdžiais, bet ir naudingomis žiniomis.

Daugiau atominio turizmo

Nors liepos 13 d. abi rengtos ekskursijos susilaukė sėkmės – grupės užpildytos pilnai – „Gatvės gyvos“ dar nėra paskelbę, ar šią kelionę kartos. Organizatoriai stebi situaciją ir jei matys, kad susidomėjusių yra pakankamai, pakartos šią ekskursiją rugpjūtį arba rugsėjį. Tuo tarpu mėgstantiems tokio pobūdžio laisvalaikį „Gatvės gyvos“ turi dar vieną gerą naujieną: netrukus duris atvers autentiška sovietinė civilinės saugos slėptuvė (liaudyje vadinama „atominiu bunkeriu“). Buvusios gamyklos požemyje Naujamiestyje bus rengiamos ekskursijos lietuviams ir svečiams iš užsienio.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

14 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist