Rugsėjo 26 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje neeilinis įvykis – čia pasirodys turą po Baltijos šalių sostines Vilnių, Rygą ir Taliną surengęs „Konzerthausorchester Berlin“. Tai pasaulyje itin aukštai vertinamas orkestras, kuris iš kitų Berlyno muzikos kolektyvų išsiskiria ne tik meistriškumu, bet ir savo neoklasikiniu architektūriniu šedevru vadinamais namais – reziduoja Berlyno centrą puošiančiuose teatro rūmuose (vėliau tapusiuose koncertų sale), sukurtuose žymiausio Vokietijos architekto klasiko Karlo Friedricho Schinkelio.

Lietuvai švenčiant valstybės atkūrimo 100-metį, ypač suaktyvėjo kūrybiniai mainai. Lietuva pasauliui rodo geriausius savo muzikos meno pavyzdžius, o mūsų šalį aplanko žymiausi atlikėjai ir kolektyvai iš užsienio. Šiame kontekste ypač džiugina galimybė mūsų šalyje klausytis „Konzerthausorchester Berlin“ – orkestro, skaičiuojančio daugiau nei 60 metų istoriją. Įkurtas kaip Berlyno simfoninis orkestras (BSO), kuriam pradėjo vadovauti Hermannas Hildebrandtas, kolektyvas netrukus įgijo tarptautinį pripažinimą, ypač 1960–1977 m., vadovaujant Kurtui Sanderlingui. Su orkestru muzikavo tokie legendiniai solistai kaip smuikininkas Davidas Oistrachas, pianistas Emilis Gilelsas ir kiti. Orkestras neturėjo nuolatinės vietos, tad keliavo po įvairias koncertų sales, o sėkmingi jo koncertai subūrė daug gerbėjų. Vėliau kolektyvui vadovavo dirigentai Günteris Herbigas, Clausas Peteris Floras, Michaelis Schønwandas, Eliahu Inbalas. Orkestras rengė turus Japonijoje, Kinijoje, Pietų Korėjoje, Ispanijoje ir kitur, o galiausiai rado ir savo namus – įsikūrė neoklasikiniu architektūriniu šedevru vadinamuose Berlyno teatro rūmuose. Nuo 2006 m. pagrindiniu dirigentu tapęs Lotharas Zagrosekas atvertė naują kolektyvo veiklos puslapį. BSO jis pervadino „Konzerthausorchester Berlin“, tad orkestras iki šiol reprezentuoja ne tik aukščiausio lygio meistriškumą, bet ir išskirtinę savo rezidenciją. Per sezoną surengiama apie 100 koncertų, o 2010 m. įsteigus orkestro akademiją čia ugdoma nauja muzikantų karta. 2012–2018 m. sezonais pagrindiniu orkestro dirigentu buvo Ivánas Fischeris, o ateinančius trejus metus vadovauti jau paskirtas vienas žinomiausių pasaulio maestro Christophas Eschenbachas. Buvę vadovai paskelbti garbės dirigentais, bendradarbiauja su orkestru, nuolat kviečiami ir kiti pasaulio dirigentai.

Nacionalinės filharmonijos scenoje orkestrui diriguos pagrindinis kviestinis dirigentas slovakas Jurajus Valčuha. Maestro intensyviai dirba abiejose Atlanto pusėse. Vien tik per 2017–2018 m. sezoną jis dirigavo San Fransisko, Detroito, Hjustono, Minesotos, Sinsinačio, Toronto ir kitiems orkestrams, taip pat sėkmingai rengia programas su svarbiais Europos simfoniniais orkestrais – Miuncheno filharmonijos, Švedijos radijo, Hamburgo „NDR Elbphilharmonie orchestra“, Šv. Cecilijos akademijos, „Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai“ ir kt., Neapolio teatre diriguoja Giacomo Puccini, Dmitrijaus Šostakovičiaus operų pastatymams.

„Konzerthausorchester Berlin“ repertuaras platus kaip ir koncertų geografija. Kaip yra sakęs L. Zagrosekas, orkestro ambicija – aukščiausiu lygiu atlikti ir baroko, ir klasikinę, ir romantinę, ir šiuolaikinę muziką. Kolektyvas rengia įvairius projektus, muzikantai taip pat koncertuoja savo suburtuose trio, kvartete, kameriniame orkestre.

Berlyno „Konzerthaus“ orkestro programoje Vilniuje skambės Prūsijoje gimusio vokiečių romantizmo kompozitoriaus Otto Nicolai komiškosios operos „Vindzoro šmaikštuolės“ uvertiūra (ši opera padarė įtaką Giuseppe’i Verdi kuriant „Falstafą“), mažai Lietuvoje žinomo XX a. pradžios belgų kompozitoriaus ir vargonininko Josefo Jongeno Symphonie concertante vargonams ir orkestrui. Koncerto kulminaciją orkestras įprasmins ryškiausio vokiečių klasiko Ludwigo van Beethoveno Simfonija Nr. 3 („Herojine“).

Josefo Jongeno Symphonie concertante su „Konzerthaus“ orkestru gros viena geriausių pasaulyje vargonininkių vadinama latvė Iveta Apkalna. Nuo 2017 m. ji yra svarbiausių Hamburgo Elbės filharmonijos „Klais“ vargonų („Johannes Klais Orgelbau“) pagrindinė atlikėja. Šiais metais ji pelnė aukščiausią Latvijoje – Didįjį muzikos apdovanojimą, o 2005 m. tapo pirma latve, apdovanota prestižiniu Europos „Echo Klassik“ geriausios atlikėjos prizu. Vargonininkei kūrinius dedikuoja Ērikas Ešenvaldas, Arturas Maskatas ir kt., jai patikima pirmą kartą atlikti naujus tokių autorių kaip Péteris Eötvösas, Wolfgangas Rihmas, Jörgas Widmannas ir kt. kūrinius su žymiausiais pasaulio orkestrais.

Berlyno „Konzerthaus“ orkestro koncertas Vilniuje, Filharmonijos Didžiojoje salėje, vyks rugsėjo 26 d., trečiadienį, 19 val.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist