Rudenį sostinės melomanų laukia neeilinis įvykis. Spalio 20 d. vienas garsiausių šių laikų smuikininkų Gidonas Kremeris koncertuos Vilniuje su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru. Koncertas vyks Nacionalinėje filharmonijoje. Koncerto programoje – legendinio JAV kompozitoriaus Philipo Glasso dvigubo koncerto premjera Lietuvoje.

Vienas žymiausių šių dienų smuikininkų Gidonas Kremeris kaskart patraukia publiką savo atlikimo ir asmenybės įtaiga. Prie to prisideda ir įspūdinga menininko biografija – Gidonas įstojo (1965) ir studijavo  legendinio Davido Oistracho klasėje Maskvos konservatorijoje, bei dar studijų metais laimėjo pirmąsias vietas garsiausiuose atlikėjų konkursuose, tokiuose kaip Karalienės Elžbietos konkursas Briuselyje (1967), Monrealio tarptautinis muzikos konkursas (1969), Tarptautiniai Paganini (1969) ir Čaikovskio (1970) konkursai. Vakaruose G. Kremeris pirmą kartą pasirodė žymiojoje Vienos „Musikverein” salėje 1970 m. su Vienos simfoniniu orkestru, o per savo ilgą penkiasdešimties metų karjerą griežė visose garsiausiose pasaulio scenose, kur rengė rečitalius, pasirodė su žymiausiais orkestrais ir dirigentais.

Gidonas Kremeris laikomas vienu originaliausių savo kartos menininkų. Jo repertuaras yra nepaprastai platus ir įvairus, apimantis klasikos ir romantizmo šedevrus bei žymiausių dabarties kompozitorių muziką, o taip pat – jaunų arba pamirštų kompozitorių kūrinius. Ypatingą dėmesį Gidonas Kremeris skiria Baltijos šalių kompozitoriams ir muzikams.

Kremerio vardas glaudžiai susijęs ir su tokių XX ir XXI a. klasikų muzika kaip Arvo Pärtas, Astoras Piazzolla, Giya Kancheli, Sofia Gubaidulina, Alfredas Schnittke, Johnas Adamsas, Michaelas Nymanas, Philipas Glassas, kurio Dvigubas koncertas smuikui, violončelei ir orkestrui pirmą kartą Lietuvoje nuskambės būtent šiame koncerte spalio 20 d. Įžymusis JAV kompozitorius šį kūrinį sukūrė 2010 m. Nyderlandų šokio teatro užsakymu kaip muziką choreografų Sol Léon ir Paulo Lightfooto baletui „Gulbės giesmė“. Kūrinyje smuikas ir violončelė tarsi tampa šokėjų scenoje antrininkais muzikoje. Vilniuje atliekant šį Philipo Glasso kūrinį prie Gidono Kremerio prisijungs žinoma Lietuvos violončelininkė Giedrė Dirvanauskaitė, diriguos maestro Robertas Šervenikas.

Gidonas Kremeris yra įrašęs virš 120 albumų, o tarp jo pelnytų apdovanojimų – „Grand prix du Disque“, „Deutscher Schallplattenpreis“, Ernsto von Siemenso muzikos prizas, „Bundesverdienstkreuz“, „Premio dell’ Accademia Musicale Chigiana“, UNESCO apdovanojimas ir kt. 2016 m. Gidonas Kremeris pelnė „Praemium Imperiale“ prizą, laikomą Nobelio premijos atitikmeniu muzikoje. Už nuopelnus Lietuvos kultūrai Gidonas Kremeris apdovanotas Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, o 2016 m. jam buvo suteiktas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos garbės daktaro vardas.

Kremeris 1997 m. įkūrė kamerinį orkestrą „Kremerata Baltica“, kurį sudaro geriausi jaunieji atlikėjai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Šiam orkestrui yra dirigavusi Mirga Gražinytė-Tyla, Giedrė Šlekytė, o orkestre grojo ar tebegroja geriausi Lietuvos styginininkai, tokie kaip Rūta Lipinaitytė, Džeraldas Bidva, Ūla Ulijona Žebriūnaitė, dabartinė violončelių grupės koncertmeisterė Giedrė Dirvanauskaitė. „Kremerata Baltica“ albumuose, kuriuos leidžia firmos „Deutsche Grammophon“, „Teldec“, „Nonesuch“, „Burleske“, „ECM“ ir kurie pelno prestižinius „Grammy“ ir „ECHO Klassik“ apdovanojimus, yra įrašyta ir lietuvių kompozitorės Ramintos Šerkšnytės kūryba.

Smuiko įžymybės Gidono Kremerio koncertas Vilniuje su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, Giedre Dirvanauskaite (violončelė) ir Philipo Glasso kūrinio premjera Lietuvoje – spalio 20 d. Nacionalinėje filharmonijoje. 

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

4 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist