Koncertai

Šią savaitę vyks koncertai netikėtose miesto erdvėse, atskleis lietuviškos muzikos ir vandens ryšį

Gegužės 27 d. 19 val. Patiltėje, Liubarto tilto estradoje, ir gegužės 29 d. 19 val. Bernardinų sode, prie Vilnelės, vyks koncertai „Metafizinė vandens muzika“. Jų metu skambės itin retai atliekamas kūrinys – Giedriaus Kuprevičiaus „Aštuoni metafiziniai romansai“ balsui ir fortepijonui bei kiti lietuvių kompozitorių kūriniai. Atlikėjai – Gabrielė Kiršaitė (mecosopranas) ir Vincenzo De Martino (fortepijonas).

Kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus vokalinis ciklas „Aštuoni metafiziniai romansai“, nors parašytas 1986-1991 metais, išsiskiria šiuolaikiniu skambesiu ir kalba apie amžinuosius būties klausimus. Kaip vokalinę simfoniją, parašytą šių romansų pagrindu, ciklą atliko tik operos solistė Sabina Martinaitytė 2003 metais.

„Tuomet, kai visų mūsų sielose noko naujų laikų dvasia ir visi savaip ieškojome tos sielos balsių bei priebalsių, Antano Maceinos, Henriko Radausko, Antano Miškinio, Leonardo Andriekaus, Jono Juškaičio ir Almio Grybausko poetinės gelmės viliojo savo paslaptimis ir jų atodangomis. Aštuoni romansai man tapo tyli ir nuosekli grumtis su savimi senajame ir naujajame laikuose. Romansuose nėra politikos lygiai kaip aukštosios poezijos nėra jokioje politikoje. Taigi, pirmasis mano ramstis buvo ne socialinė tikrovė, bet prigimtinė lietuviškoji metafizika, kuri, deja, nyksta kaip rūkas…“ – sako kompozitorius Giedrius Kuprevičius.

 

Koncertuose taip pat skambės ir pjesės iš A. Šenderovo pjesių ciklo fortepijonui „M. K. Čiurlionio eskizai“, M. K. Čiurlionio „Jūros etiudai“ ir S. Vainiūno pjesės iš ciklo „Aštuonios nuotaikos“, Op. 43. Italų pianistas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos meno doktorantas Vincenzo De Martino, ruošdamasis atlikti lietuvių kompozitorių kūrinius fortepijonui, išskiria, kad lietuvių muzika yra labai įvairi ir suteikianti daug erdvės atlikėjui.

„Nuo tada, kai pirmą kartą atvažiavau į Lietuvą 2015 metais ir pradėjau mokytis Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, lietuvių muzika tapo prasminga mano repertuaro dalimi. Iš pianistinės pusės ji yra neįtikėtinai įvairi ir rafinuota: visada atskleidžia daug detalių ir spalvų, taip atveria unikalią eksperimentinę erdvę atlikėjui. Mane sužavėjo S. Vainiūno rafinuotas pianistiškumas, toks, kokio galima tikėtis iš didesnių XX amžiaus fortepijono meistrų – S. Prokofjevo, B. Bartoko ir kt. Gaila, kad jo muzika yra mažai atliekama ne Lietuvoje. A. Šenderovo „M. K. Čiurlionio eskizai“ yra vienas mano naujesnių atradimų: kiekviena iš šių miniatiūrų išsiskiria ekspresyvumu, tembro, dinamikos, faktūros įvairove. Įspūdingas jose itin ekspansyvus laiko pojūtis, kuris suteikia nemažai laisvės atlikėjui ir unikalią garso patirtį klausytojui“, – sako pianistas Vincenzo de Martino.

Operos dainininkė, buvusi Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė-stažuotoja Gabrielė Kiršatė, koncerte atliksianti kūrinį „Aštuoni metafiziniai romansai“, sako ilgai ieškojusi vietų, kuriose lietuvių muzika galėtų atsiskleisti ryškiausiomis savo spalvomis, o išskirtinė erdvė sukurtų neeilinę koncertų patirtį.

 

„Manau, kad mūsų lietuviškoji tapatybė yra neatsiejama nuo gamtos ir oro, o metafiziškiems kūriniams, turintiems ryškių gamtos motyvų, skleistis reikalinga ir atitinkama erdvė, priartinanti prie šių kūrinių turinio. Įprastoje ir gana ribotoje bei greižtoje koncertinėje aplinkoje daugelis šių lietuviškų kūrinių prarastų dalį polėkio, o ir publikai tai puiki galimybė laisvai ir atsipalaidavus mėgautis muzika ir pasinerti į vandens ir oro kuriamą gyvą ir gaivališką pasaulį. Sakrali ir pagoniška Bernardinų sodo erdvė tobulai atliepia pirminius būties principus ir visa savo atmosfera kalba apie gyvenimo prasmę, mūsų egzistenciją, visatą, Dievo buvimą. Urbanistinė Liubarto tilto estrada arba Patiltė yra visiems prieinama erdvė, sujungianti miesto mechaniškumą ir vandens melancholiją. Ji charakteringa, nepretenzinga ir savita lietuviškajai miestietiškajai metafizikai skleistis“, – sako operos dainininkė Gabrielė Kiršaitė.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
12 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button