Vilniuje laukiama pasaulio koncertų sales užkariaujančio, talentingojo Lietuvos pianisto Luko Geniušo pasirodymo – vienintelio tokio šį rudenį Lietuvoje – su simfoniniu orkestru. Lapkričio 4 d. charizmatiškasis pianistas Nacionalinėje filharmonijoje pirmą kartą Vilniuje skambins estų muzikos garsenybės, kompozitoriaus Arvo Pärto koncertą fortepijonui ir orkestrui „Lamentate“. Luko Geniušo ir Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncertui diriguos įžymus australų-italų kilmės dirigentas, šiuo metu Niujorke gyvenantis Christopheris Lyndon-Gee.

„Lamentate“ fortepijonui ir orkestrui yra didžiausias instrumentinis Arvo Pärto kūrinys. Jis dedikuotas garsiam britų menininkui Anishui Kapoorui ir jo įspūdingai skulptūrai „Marsyas“, eksponuotai „Tate Modern“ muziejuje Londone. Šio muziejaus Turbinų salėje, greta milžiniškosios skulptūros, ir įvyko koncerto premjera. „Kūriniui būdingos diametraliai priešingos nuotaikos. Šiek tiek sutirštindamas, apibūdinčiau šiuos polius kaip „brutaliai triuškinantį“ ir „intymiai trapų“, – taip pats Arvo Pärtas kalba apie savo koncertą „Lamentate“. Pavadinimas „Lamentate“ lotyniškai reiškia „raudokite“, tačiau anot Pärto: „Parašiau lamento (raudą) – ne mirusiems, bet gyviesiems.“

„Lamentate“ premjerą Londone grojo garsi prancūzų pianistė Hélène Grimaud, Londono simfonijetei dirigavo Alexanderis Brigeris. Įsimintina „Lamentate“ premjera įvyko Niujorke 2012 m. Philipo Glasso jubiliejui skirto koncerto „Carnegie Hall“ salėje metu, pačios Amerikos įžymybės pageidavimu įtraukus šį kūrinį į programą. Įrašuose skamba tokių garsių pianistų kaip Aleksejus Liubimovas (ECM išleistame CD „Lamentate“) ir Ralphas van Raatas („Naxos“ CD) interpretacijos. Tad tuo įdomiau išgirsti Arvo Pärto „Lamentate“, atliekamą vieno įdomiausių šiandienos pasaulyje naujosios kartos pianisto Luko Geniušo.

Dėmesys šio atlikėjo pasirodymams Lietuvoje neblėsta, o tik auga. Ne tik dėl to, jog Lukas priklauso garsioms Lietuvos ir Rusijos muzikų dinastijoms. Klausytojus patraukia ryški atlikėjo charizma ir „ekspresija, kuri nėra savitikslė“ („The Gruardian“).

Londone gyvenantis Lukas Geniušas perėmė savo močiutės, įžymios Maskvos konservatorijos profesorės Veros Gornostajevos mokyklą. Lukas, kaip ir jo tėtis, pianistas Petras Geniušas, yra Maskvos konservatorijos absolventas. Dar studijų metais jis puikiai pasirodė reikšminguose konkursuose – tai Ginos Bachauer pianistų konkursas Jutoje (JAV) ir Tarptautinis Fryderyko Chopino konkursas Varšuvoje, kuriame 2010 m. jis pelnė sidabro medalį. Po dviejų metų Lukas apdovanotas Vokietijos fortepijono premija Frankfurte prie Maino, 2015 m. – pelnė sidabro medalį XV Piotro Čaikovskio konkurse Maskvoje.

Lukas Geniušas koncertuoja visame pasaulyje, pasirodydamas su tokiais orkestrais kaip Hamburgo, Duisburgo, Toronto, BBC Škotijos, „City of Birmingham“ simfoniniai orkestrai, Kremerata Baltica, Sankt Peterburgo, Varšuvos filharmonijų orkestrai, Marijos teatro orkestras ir kt., diriguojant Michailui Pletniovui, Tuganui Sokhievui, Charles’iui Dutoit, Andrejui Boreiko, Dmitrijui Sitkovetskiui, Antoniui Witui, Rafaeliui Payare ir daugeliui kitų batutos meistrų.

Luko muzikiniai interesai yra platūs – jo repertuaras apima kūrinius nuo baroko iki šiuolaikinių kompozitorių muzikos. Šis platus diapazonas atsispindi pianisto diskografijoje, kurioje – visi Rachmaninovo Preliudai (leidėjas „Piano Classics“), Leonido Desiatnikovo kūriniai, F. Chopino etiudai, Johanneso Brahmso ir Ludwigo van Beethoveno sonatos ir kt.

Nuo 2015 m. Lukas dalyvauja Toronte veikiančio labdaros projekto „Looking At The Stars“ (įkurto išeivio iš Lietuvos Dmitrijaus Kanovičiaus) veikloje; projekto tikslas – klasikinę muziką atlikti ten, kur žmonės neturi galimybių ją išgirsti gyvai įprastomis sąlygomis (kalėjimuose, ligoninėse, prieglaudose).

Lapkričio 4 d. Lukas Geniušas pirmą kartą Vilniuje atliks Arvo Pärto koncertą fortepijonui ir orkestrui „Lamentate“. Šiame neeiliniame koncerte taip pat skambės ir kito įžymaus kompozitoriaus, amerikiečio Davido Lango vienas naujausių kūrinių, kurį su orkestru atliks viena žymiausių JAV mušamųjų instrumentų grupių „Sō Percussion“. Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui diriguos Niujorke gyvenantis ir daugelio pasaulio šalių bei Lietuvos publikos aukštai vertinamas dirigentas Christopheris Lyndon-Gee.

Išskirtinis Luko Geniušo pasirodymas Vilniuje su Arvo Pärto fortepijoniniu koncertu ir Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru – lapkričio 4 d. Nacionalinėje filharmonijoje, kurios kasose bei „bilietai.lt“ sistemoje galima įsigyti bilietus.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist