Rugpjūčio 30 d., antradienį, Vilniuje esančio ir ypatingais muzikiniais renginiais garsėjančio Kirtimų kultūros centro scenoje skambės Etiopijos džiazas. Čia įvyks vienintelis Lietuvoje legendinio klavišininko, multiinstrumentalisto ir vizionieriaus Hailu Mergia bei talentingų jo bendražygių – bosininko Alemseged Kebede-Anissa ir būgnininko Daniel Barnes – koncertas.

Per daugiau nei penkis dešimtmečius kūrybos kultūriniame žemėlapyje Hailu Mergia paliktas įspaudas – išties nepamatuojamo gylio. Tokie Etiopijos džiazo atlikėjai kaip Hailu Mergia ir jo Walias Band bei Mulatu Astatke padarė neaprėpiamą įtaką visam muzikos pasauliui: sukūrė savitą stilių, užkariavusį kelių melomanų kartų ausis ir širdis, paskleidė ir išpopuliarino Etiopijos džiazą visuose planetos žemynuose bei pralaužė kelius kitiems senojo žemyno kūrėjams.

Hailu Mergia, šiuo metu gyvenantis Vašingtone, yra geriausiai žinomas dėl savo indėlio vienoje reikšmingiausių Etiopijos muzikos „aukso amžiaus“ – aštuntojo dešimtmečio – grupių Walias Band, muzikos mėgėjų ir kritikų pripažinimą pelnė ir jo solo kūryba. Koncerto organizatoriai dalijasi: „Esame labai laimingi galėdami pakviesti Vilniečius ir miesto svečius į šį istorinį koncertą! Hailu Mergia pasirodymas Lietuvoje – galbūt vienintelė galimybė išvysti šį muzikinį kraštovaizdį pakeitusį menininką, paklojusį pamatus Etiopijos jazz funk stiliui, pripažintam visame pasaulyje.“

Nuo koncerto Etiopijos prezidentui iki darbo taksi vairuotoju

Hailu Mergia kūrybine veikla užsiima jau beveik šešis dešimtmečius. Iki dabartinės šlovės vedė ilgas ir vingiuotas kelias – nuo jauno septintojo dešimtmečio muzikanto, pradėjusio veiklą Adis Abeboje iki 70-ųjų grupės aukso amžiaus, nuo vilčių emigravus į Ameriką iki sausesnio 9-ojo dešimtmečio ir 2000-ųjų laikotarpio, kai Hailu Mergia daugiausia grojo klaviatūra savo vairuojamo taksi galinėje sėdynėje, laukdamas oro uosto eilėje arba namuose su draugais.

1975 m. Walias band išleido savo debiutinį albumą „Tezeta“. Išleisti albumą, kritikuojantį diktatūrinį režimą buvo sunkus darbas – tai vyko sudėtingu politiniu laikotarpiu, kai tūkstančiai etiopų, įtariami remiantys opozicines partijas, buvo įkalinti be teismo, kankinami ir jiems įvykdyta mirties bausmė. Vėliau Hailu Mergia ir keli kiti Walias Band nariai nusprendė išvykti iš Etiopijos į Ameriką. Po kelių gastrolių metų, Walias Band iširo, todėl Mergia pradėjo solinę karjerą. Jis bandė kovoti su intensyvia savo naujo gyvenimo Amerikoje vienatve išleisdamas spalvingus ir nuotaiką keliančius albumus, tačiau 1991 m. menininkas nusprendė visiškai nebekoncertuoti ir įkūrė restoraną. Po šešerių metų jis nusipirko savo pirmąjį taksi ir tapo taksi vairuotoju Vašingtone – šį darbą Hailu Mergia dirba iki šiol, nors grįžo į aktyvią koncertinę veiklą, jo kūriniai leidžiami pakartotinai.

Veržlus sugrįžimas į koncertinę veiklą ir Etiopijos džiazo pakilimas

2018 metais Hailu Mergia pristatė albumą „Lala Belu“, išleistą garsios leidybinės kompanijos „Awesome Tapes From Africa“. Tai buvo veržlus sugrįžimas į aktyvią koncertinę veiklą, taip pat pademonstravęs klausytojams, kad Etiopijos džiazas – nebūtinai nostalgijos simbolis, o gali būti ir svaiginančiai modernus. Tą išreiškė ir spauda, įskaitant tokius garsius leidinius ir platformas kaip New York Times, BBC ir Pitchfork, kuris jo muziką pavadino „triumfuojančia dabartyje“ 200 geriausių albumų sąraše.

Šiemet Hailu Mergia pristatė programą „Yene Mircha” – dainų kolekciją su platesne grupės sudėtimi ir naujomis originaliomis kompozicijomis, kuri tęsia pasaulinę jo albumo „Lala Belu“ sėkmės giją.

Naujajame Mergia albume „Yene Mircha“ (amharų k. „Mano pasirinkimas“) gausu elementų, demonstruojančių klavišininko, akordeonisto ir kompozitoriaus genialumą ir simbolizuojančių tai, kas padėjo išlaikyti jo gyvybingumą visus šiuos metus – per jo karjeros atoslūgius ir tėkmę. Tvirtas trio, su kuriuo jis dabar gastroliuoja po pasaulį, taip pat pasirodys Vilniuje ir koncerto Kirtimų kultūros centre metu pristatys šią programą.

Vašingtone gyvenantys Alemseged Kebede (bosas) ir Ken Joseph (būgnai), sudaro grupės branduolį, aplink jie kuria pažadėtą šiuolaikinio etiopiškojo džiazo ateitį ir transliuoja Hailu Mergia filosofiją – Etiopijos muzikinių skambesių yra daugybė, o ne vienas, įprastas, garsas.

Šilta, sodri ir energinga Hailu Mergia trio muzika koncerte Vilniuje neabejotinai sukurs ramybės oazę šiuolaikiniame perteklinės stimuliacijos laikotarpyje gyvenantiems lietuviams. Tai koncertas, kurio nevalia praleisti.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist