Lietuvos Nacionalinėje filharmonijoje pirmąkart gyvai skambės Maximiliano Oprishkos-Fume albumas „Mass“. Žinomas audiovizualinio meno kūrėjas, eksperimentuojantis ties elektronikos ir neoklasikos žanrų ribomis, kviečia muzikoje atrasti fantastiką ir mokslą – plika akimi nematomą sąveikaujančių dalelių, gravitacijos jėgų bei energijos tėkmių pasaulį. Kartu scenoje pasirodys daugybę apdovanojimų pelnęs Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“, o žiūrovų įspūdžius sustiprins specialiai šiam vakarui kuriama vizualinė programa. Koncertas vyks kovo 13 dieną, į jį bilietus galima įsigyti nuo spalio 10 dienos.
„Koncertas „Mass Live“ yra ne vienerių metų darbo rezultatas – tai kol kas didžiausias ir, matyt, ambicingiausias mano projektas, prie kurio prisijungė aibė talentingų bei naujovėms atvirų žmonių. Kūrybiniai procesai užtrunka – žingsnis po žingsnio gilinantis į temą, taisant nesuskaičiuojamą kiekį juodraščių, kuriant muziką, įrašant kūrinius, rengiant kampanijas, filmuojant klipus ir galiausiai perrašant albumą, kad jis būtų tinkamas gyvam audiovizualiniam atlikimui. Tad džiugu, jog „Mass Live“ pasirodymas egzistuoja ne vien vizijose – konkreti diena jau pažymėta kalendoriuje“, – dalijasi Fume.
Albumas „Mass“, kurį įkvėpė S. Hawkingo knyga „Trumpa laiko istorija“, glaudžiai siejasi su simboliais ir dualizmu. Jo pavadinime slypi žodžių žaismas, išvertus iš anglų kalbos reiškiantis ir „masę“, kaip fizikinį dydį, ir „mišias“. Aštuoni albumo kūriniai savyje talpina skylančių atomų gausmą, gniuždančią juodųjų skylių gravitacijos jėgą bei inertišką žvaigždžių susitraukimą. Čia balansuoja priešingos jėgos – sakralūs choro balsai, persipinantys su begalybės įspūdį kuriančia šiuolaikine elektronika. Tokį Fume kūrybinį sumanymą įgyvendinti padėjo choras „Jauna muzika“, kuriam diriguoja meno vadovas, kompozitorius bei LMTA profesorius Vaclovas Augustinas.
„Kurdamas muziką, stengiuosi išbandyti vis naujas medijas ar išraiškos formas. Nuo pat šio projekto pradžios, žinojau, kad noriu dirbti su choru. Tai nemenkas iššūkis, turintis daug subtilybių – nuo partitūros bei natų užrašymo, iki choro kaip muzikos instrumento galimybių suvokimo: kaip ši balsų gausa gali skambėti kartu ir derėti su elektronine muzika. Koncerte gyvas garsas suteiks dar daugiau spalvų bei erdvės interpretavimui – albumo kūriniai, atliekami kiek kitaip, leis išplėsti tai, kas nugulė įraše“, – pasakoja atlikėjas Fume.
Neatskiriama „Mass Live“ pasirodymo dalis – vizualinė programa. Šiam iššūkiui susibūrė itin patyrusi profesionalų komanda: pats Maximilianas Oprishka, kuriantis kompiuterinės grafikos projektus tokioms įmonėms kaip „Netflix“, „History Channel“ ar „Cannes Lions“, bei vienas labiausiai pripažintų šviesų dizainerių Baltijos šalyse – Arvydas Buinauskas su „AB Light” komanda.
Nacionalinės filharmonijos scenoje elektronikos žanrą girdėti neįprasta, net jeigu jis persipynęs su neoklasikos skambesiais. Tačiau kovo 13-ąją filharmonijos salė transformuosis – vos vienam vakarui praverdama duris į intriguojantį dalelių, skylančių atomų, choro balsų ir šiuolaikinės elektronikos pasaulį.