Kino teatras „Lietuva“ atsisveikina su Vilniečiais

Šiandien Modernaus meno centras (MMC) pakvietė vilniečius ir miesto svečius užsukti į buvusį kino teatrą „Lietuva“. Nuo 12 val. iki 20 val. čia vyksta nemokamos ekskursijos po vienos dienos parodą, o fojė atvira besidomintiems pastato istorija ir jo vietoje iškilsiančiu nauju muziejumi. Po renginio Pylimo gatvėje prasidės MMC statybų darbai.

 Nuo pat uždarymo „Lietuva“ liko užstrigusi pereinamojoje būklėje, miesto atminties žemėlapyje egzistuodama tarsi nostalgija mintantis vaiduoklis. 1965 m. pastatytas kino teatras buvo svarbi miestiečių gyvenimo dalis. Čia vyko filmų premjeros, retrospektyvos, kino festivaliai ir sunkiai prieinamų sovietiniame pasaulyje užsienio filmų peržiūros. Vėliau, jau nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu, jis išliko aktualus kaip „Kino pavasario“ namai. 2002 m. pastatas buvo privatizuotas, ėjo iš rankų į rankas, tapdamas visuomenės diskusijų arena. Pagaliau „Lietuvos“ kino teatras priartėjo prie virsmo slenksčio – jau greitai jo vietoje iškils nauja kultūrinė erdvė.

Parodos atspirties tašku tapo prancūzų antropologo Arnoldo Van Gennepo išvystyta liminalumo, kaip tam tikros pereinamosios stadijos, idėja. Liminalioje būsenoje esantis žmogus praranda pirminį savo statusą – jau nebėra tuo, kas buvo, bet dar ir nėra tuo, kas bus. Nuo seno manyta, jog perėjimo stadijoje (vaikystė, paauglystė, nėštumas, gimdymas, mirtis) žmogus yra labiau pažeidžiamas, o išvengti grėsmių galima pasitelkus tam tikras ritualų formas: kaukes, žaidimus, užkalbėjimus ir kt. Pasibaigus pereinamąją būklę lydintiems ritualams, prasideda naujas brandos, vaisingumo etapas. Taigi paroda buvusiame kino teatre – tai ritualas, inicijuojantis naują etapą, pažymintis susitikimo pradžią.

Parodoje dalyvaujantys šiuolaikinio meno kūrėjai atstovauja skirtingas kartas, tačiau visi pasižymi jautrumu aplinkai. Jų kūriniai perteikia savitą žvilgsnį į šios vietos istorijos kaitą, kurdami gretutinius pasakojimus ir interpretacijas. Donatas Jankauskas apleistoje amfiteatrinėje salėje paguldo didžiulį batą, primindamas apie kažkada joje šurmuliavusius žiūrovus. Vitalij Červiakov tarsi etnografas tyrinėja įrašus apleisto kino teatro sienose. Grupė Cooltūristės ir Adomas Žudys pasiūlo originalią skaitmeninę kino teatro vaizdo interpretaciją. Nerijaus Ermino, Marijos Šnipaitės skulptūriniai objektai ir Lino Jusionio tapyba subtiliai užsimena apie ribines būsenas ir nostalgiją. Kristinos Inčiūraitės ir Justės Venclovaitės instaliacijos žiūrovui primina apie negandose visuomet slypintį kūrybiškumą. Juozas Laivys ir Aurelija Maknytė nevengia humoro ir ironijos, į perėjimo ritualą pasikvietę lapę, žuvį ir kiškį.

Nuo 12 val. „Lietuvos“ kino teatro fojė veikia MMC informacinė-laisvalaikio erdvė, skamba specialiai renginiui sudarytas kino muzikos garso takelis. 19 val. svečius pasveikins renginio šeimininkai ir prasidės vakarinė dalis kartu su DJ Snoody bei vaišėmis – renginio draugų „Vilkyškių pieninės“ sūriais, „Coffee-Inn“ kava, „Pylimo kmyninės“ skanėstais. Pailsėti kvies „Pušku Pušku“ sėdmaišiai.

Parodos kuratorė Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė.

MMC – šiuo metu besikuriantis naujas meno muziejus, 2009 m. pradėtas kurti Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva. Iki atidarymo MMC veikia kaip „muziejus be sienų“ – įgyvendina visuomenei ir miesto svečiams atvirus kultūrinius projektus („Literatų gatvė“, „Vilniaus kalbančios skulptūros“), leidžia meno edukacijai skirtas knygas. Būsimo muziejaus pagrindą sudaro nuosekliai kaupiama Lietuvos meno nuo 1960-ųjų iki šių dienų kolekcija. Šiuo metu joje yra daugiau nei 4300 tapybos, grafikos, fotografijos, skulptūros, videomeno ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje pripažintų menininkų kūrinių. Daugiau apie MMC: www.mmcentras.lt.

MMC statybos prasidės 2017 m. pavasarį, pabaiga numatoma 2018 m. rudenį. Projekto autoriai – „Studio Libeskind“ ir „Do architects“. Projekto planavimo, projektavimo ir statybų valdytojai – inžinerinio konsultavimo įmonė „Baltic Engineers“, o projekto rangovas – „Naresta“.

Architektas Daniel Libeskind 2015 lapkritį pristatė Modernaus meno centro muziejaus pastato projektą


Vienas garsiausių pasaulio architektų Daniel Libeskind kartu su Vilniaus miesto meru Remigijumi Šimašiumi ir Modernaus meno centro (MMC) įkūrėju Viktoru Butkumi pristatė MMC muziejaus pastato projektą. Naujas MMC muziejus turėtų iškilti vietoje buvusio „Lietuvos“ kino teatro 2019 metais. Muziejuje Lietuvos ir užsienio meno gerbėjams bus pristatoma išskirtinė Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekcija, apimanti laikotarpį nuo 1960 metų ligi šių dienų.

„Studio Libeskind“ kartu su partneriais Lietuvoje „Do architects“ ir „Baltic engineers“ projektuojamas 3100 kvadratinių metrų muziejaus pastatas iškils vos už kelių žingsnių nuo istorinio Vilniaus senamiesčio. Naujas pastatas turėtų tapti kultūriniais vartais tarp Vilniaus praeities ir dabarties.

Nuotraukos: Sauliaus Žiūros

„Modernaus meno centro muziejus taps ne tik ypatingos kolekcijos namais, bet savo dizainu sujungs muziejaus erdves su miestu ir taps nauju kultūros centru vilniečiams“, – sako architektas Daniel Libeskind.

Išimtinai privačiomis lėšomis privačiame sklype statomas Modernaus meno centro muziejus pripažintas valstybei svarbiu kultūros objektu. Jo statybas planuojama pradėti 2017 metais ir užbaigti 2019 metų pradžioje. Investicija į muziejaus pastatą turėtų siekti apie 5 mln. eurų.


„Modernaus meno centro muziejus įsikurs vietoje, kuri ir anksčiau Vilniuje pasižymėdavo savo ypatinga kultūrine trauka – čia buvo įsikūręs vilniečių pamėgtas „Lietuvos“ kino teatras. Norėčiau pasidžiaugti, kad su Modernaus meno centro muziejaus atsiradimu ši Senamiesčio širdyje esanti vieta prisikels naujam gyvenimui“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.


Muziejaus pastato projekto idėja – stačiakampiame tūryje atsirandantis įkirtimas tarsi simboliški kultūros vartai, jungiantys senąjį miestą su pastato vidumi ir jame esančia kolekcija. Tiesių linijų pastato fasadas bus padengtas šviesaus, grublėto betono plokštėmis. Vidinis kiemelis įstrižai perskros visą pastatą nuo vieno kampo iki kito. Jo akcentu taps ryškūs laiptai, jungiantys muziejaus vidaus erdves su miestu ir aikšte, bei kylantys į apželdintą skulptūrų terasą.


Didelio ekspresyvaus vidinio kiemo įterpimas į stačiakampių formų pastato tūrį leidžia architektams atverti visą pastatą, įstiklinant jį nuo lubų iki žemės ir pripildant erdves natūralia dienos šviesa. Pietinėje pusėje šviesa į ekspozicijų sales bus reguliuojama penkių metrų konsolės dėka, kuri šilčiausiais vasaros mėnesiais mes natūralų šešėlį.

Atvykdami iš senojo miesto pusės, lankytojai įžengs į erdvų, saulės šviesos pripildytą fojė. Laisvo atviro plano galerijų erdvėms yra skirta net 1000 kv.m. Jose tilps nuolatinė ir laikinos muziejaus kolekcijos.


MMC muziejuje bus eksponuojama daugiau nei 4000 Lietuvos menininkų darbų, tarp kurių – Vinco Kisarausko tapyba „Krintantis sulaužytas žmogus“ (1965 m.), Arvydo Šaltenio „Moteris“ (1972 m.), Kosto Dereškevičiaus „Pašto dėžutės“ (1987 m.), Antano Sutkaus fotografijos „J. P. Sartre ir S. de Beauvoir Lietuvoje“ (1965 m.), Deimanto Narkevičiaus video „Nesprogusios bombos poveikis“ (2008 m.).


„Modernaus meno centro tikslas – sukaupti ir išsaugoti Lietuvos menininkų darbus. Mūsų statomas muziejus padarys kolekciją prieinamą visiems Lietuvos žmonėms ir svečiams iš užsienio bei prisidės prie šalies kultūros puoselėjimo“, – sako projekto sumanytojas ir Modernaus meno centro įkūrėjas Viktoras Butkus.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist