Kinas

Slovakų kino dienose – klasika ir šiuolaikinis kinas

Iškart po Velykų, balandžio 24-27 d., „Skalvijos“ kino centre apsilankys retas svečias – slovakų kinas. Bendradarbiaujant su Slovakijos ambasada Rygoje bus parodyti 4 skirtingo laikotarpio filmai. Juos „Skalvijos“ žiūrovai galės pamatyti nemokamai.

Kaip teigia ambasadai atstovaujanti Andrea Babčanová, Slovakijos kinas natūraliai pratęsia Čekoslovakijos kinematografo tradiciją, kuris savo šlovingiausius metus išgyveno 7-ajame dešimtmetyje. Tuo metu iškilo keli ryškūs kūrėjai, lėmę Čekoslovakijos Naujosios bangos gimimą. Tačiau jų santykinė kūrybos laisvė truko neilgai – gana greitai tie filmai buvo uždrausti ir ekranus pasiekė jau tik subyrėjus totalitariniam režimui.

Į slovakų kino dienų programą ambasada atrinko po du filmus iš skirtingų laikotarpių; „Boksininko mirtis“ (Peter Solan, 1962) ir „Signum laudis“ (Martin Hollý, 1980) atskleidžia slovakų kino ištakas, „Koza“ (Ivan Ostrochovský, 2015) ir „Stanko“ (Rasťo Boroš, 2016) pažindina su šiuolaikiniu šalies kinematografu.

 

Renginį atidarys balandžio 24 d. rodomas pasakojimas „Boksininko mirtis“, viena stipriausių psichologinių dramų Slovakijos kine. Tai kalinio Komineko portretas – jo gyvybę koncentracijos stovykloje gelbėja gebėjimas boksuotis. Stovyklos prižiūrėtojas Kominekui skiria privilegijų ir maisto už tai, kad šis padėtų jam treniruotis. Tačiau kaliniui pradėjus maištauti, tragiška atomazga tampa neišvengiama.

2 dešimtmečiais vėliau pasirodęs „Signum laudis“ gilinasi į eilinio Hoferiko Pirmojo Pasaulinio karo metais dilemas, kuria stiprų psichologinį portretą žmogaus, aklai vykdančio aukštesniųjų karininkų nurodymus. Filmo seansas įvyks balandžio 26 d.

„Kiti du filmai taip pat paremti stipriomis asmeninėmis istorijomis. Tik skirtingai nuo klasikinių filmų, kurių pasakojimai rutuliojasi pasaulinio karo metais, jie kalba apie individualų žmogiškojo orumo siekį šiais polinės laisvės ir klestėjimo laikais“, – sako A. Babčanová.

 

Balandžio 25 d. bus parodyta aukštai įvertinta juosta „Koza“. Boksininkas Peteris Balažas pravarde „Koza“ (liet. Ožys) kartą dalyvavo Olimpinėse žaidynėse, tačiau dabar su savo mergina Miša išgyvena ne pačius geriausius laikus. Miša pastoja, bet ketina atsisakyti vaiko. Filme pats save vadina Atlantos Olimpinių žaidynių dalyvis Peteris Balažas.

Pažintį su slovakų kinu „Skalvijoje“ uždarys tragikomiška kelio drama „Stanko“. Autsaiderio vardą pelnęs Stanko gauna „paskutinį šansą“ iš vietinio mafuko Paolo – nelegaliu būdu atvežti iš Slovakijos merginą.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button