Balandžio 26 d. vyks ketvirtasis ciklo „Judantys vaizdai Sapiegų rūmuose“ seansas, kuris pristatys tarptautiniu mastu pripažintos lenkų menininkės Agnieszkos Polskos kūrybą. Šio seanso programa kviečia žiūroves ir žiūrovus leistis į hipnotizuojančią kelionę po daugiasluoksnius, skaitmeninių technologijų ir animacijos priemonėmis konstruojamus pasaulius.
„Judantys vaizdai Sapiegų rūmuose“: žinojimo sistemos, feministinė pasaulėkūra, kalba ir archyvai
„Judantys vaizdai Sapiegų rūmuose“ – tai kartą per mėnesį Sapiegų rūmuose vykstantys meninink(i)ų filmų seansai, lydimi susitikimų ir pokalbių. Pirmojo sezono programoje pristatomi kūriniai puoselėja kritinį santykį su šiuolaikybe: keliami klausimai apie žinojimo sistemas ir reprezentavimo formas, ypatingas dėmesys skiriamas archyvui, atminčiai, kalbai ir feministinei pasaulėkūrai. Cikle jau rodyti Onyekos Igwės, Evos Koťátkovos, Emilijos Škarnulytės, Barbaros Hammer, Gunvor Nelson ir Chiemi Shimados darbai. Balandžio mėnesio seansas skirtas Agnieszkai Polskai – menininkei, kurios kūryba laviruoja tarp melancholijos ir ironijos, kviesdama žiūroves bei žiūrovus reflektuoti savo pačių jausmus ir patirtis nuolat kintančiame pasaulyje.
Lietuvos publikai Polskos kūryba pažįstama iš 2021 m. 14-osios Baltijos trienalės Šiuolaikinio meno centre, o 2026 m. ten pat planuojama jos personalinė paroda. Be to, šiuo metu Sapiegų rūmuose veikiančioje parodoje „Atbuli griaučiai“ galima išvysti menininkės videokūrinį „Korekcijos pratimai“ (2008). Užsienyje Polskos darbai buvo pristatyti tokiose institucijose kaip MoMA ir „New Museum“ Niujorke, Pompidou centras ir „Palais de Tokyo“ Paryžiuje, „Tate Modern“ Londone, „Hamburger Bahnhof“ Berlyne, Modernaus meno muziejuje Varšuvoje, „Nottingham Contemporary“ bei Venecijos, Sidnėjaus, Gvangdžu, Stambulo ir kitose tarptautinėse bienalėse.
Seanso programoje – premjera
Agnieszkos Polskos filmų programa kviečia žiūroves ir žiūrovus leistis į unikalią vizualinę kelionę. Seansas prasidės naujausio menininkės filmo „Gėlių knyga“ (2023) premjera. Po jos bus rodomi ankstesni videodarbai: „Tobuli gyvenimai“ (2019), „Naujoji saulė“ (2017), „Mano mažoji planeta“ (2016) ir „Ateities dienos“ (2013). Ankstyvuosiuose darbuose Polska sutelkė dėmesį į primirštus avangardinio meno istorijos epizodus, meno galias ir meninink(i)ų atsakomybę, o naujausiuose nagrinėja žmonių ir kitų gyvybės formų bei sociotechnologinių infrastruktūrų sampyną, apmąsto ekologinę pasaulio būklę ir jo ateitį.
„Labai džiaugiuosi, jog šiame seanse galėsime išvysti naują, Lietuvoje dar nerodytą kūrinį „Gėlių knyga“. Filme mezgamas fantastinis naratyvas apie simbiotinį gėlių ir žmonių ryšį. Intriguoja ir vaizdinė kūrinio forma – ji sukurta panaudojus „Stable Diffusion“, dirbtinio intelekto vaizdų generavimo įrankį. Polska šiame videokūrinyje svarsto apie kino medijos ateitį, kurioje, anot menininkės, tradicinį pasakojimą gali pakeisti pasaulio kūrimas(world-building)“, – sako programos „Judantys vaizdai Sapiegų rūmuose“ kuratorė Inesa Brašiškė.
Filmai bus rodomi balandžio 26 d. Sapiegų rūmų Didžiojoje menėje. Pirmasis seansas – 11.00 val., vėliau programa bus kartojama 12.30, 14.00, 15.30 ir 17.00 val. Bendra kiekvieno seanso trukmė – 1 val. 15 min.
Įsigijus bilietą į seansą taip pat galėsite aplankyti parodą „Atbuli griaučiai“, kurioje eksponuojamas Agnieszkos Polskos videokūrinys „Korekcijos pratimai“ (2008). Rūmų lankytojo bilietas taip pat galioja apsilankymui seanse.