Studentas nusprendžia atsiriboti nuo šiuolaikinio pasaulio – be tikslo vaikštinėja tuščiomis Paryžiaus gatvėmis arba laiką leidžia savo kambaryje. Tampa žmogumi, kuris miega. Taip būtų galima pradėti pasakojimą apie Georges’o Pereco romaną ir to paties pavadinimo eksperimentinę dramą „Žmogus, kuris miega“ („Un homme qui dort“, 1974). Vienas gražiausių 8-ojo dešimtmečio prancūzų filmų nuo balandžio 2 d. bus rodomas „Skalvijos“ kino centro Kino klasikos vakaruose.

Juosta „Žmogus, kuris miega“ Lietuvoje bus rodoma pirmąkart. Tai – režisūrinis Bernardo Queysanne’o (g. 1944) debiutas, pasirodęs tada, kai buvo sukurti svarbiausi prancūzų Naujosios bangos filmai – Jeano Eusteche’o „Mama ir kekšė“ (1973), Margueritte Duras filmai ir kiti.

Filmo scenarijų Queysanne’as rašė drauge su romano autoriumi G. Perecu. Judviejų bendras darbas buvo apdovanotas prestižiniu Jeano Vigo apdovanojimu.

„Prancūzų rašytojo G. Pereco romanas „Žmogus, kuris miega“ (į lietuvių k. vertė Aušra Pokvietytė) buvo parašytas 1967 m., bet atrodo gniuždančiai artimas šiandienai: kaip dažnai jaučiamės nebepakeliantys kasdienybės tempo ir svyruojantys ties apatijos riba? Neatsitiktinai ir pati knyga yra parašyta antruoju asmeniu, kad nesudvejotume – šis tekstas yra apie mus. Išradingai sukonstruotoje romano ekranizacijoje, kurią sukūrė B. Queysanne’as ir G. Perecas, knygos tekstas tampa užkadriniu balsu, kuris lydi protagonistą, bandantį rasti būdą gyventi modernioje beprasmybėje ir didmiesčio vienatvėje“, – sako šį kūrinį neseniai išleidusios leidyklos „Lapas“ vadovė, kino kritikė Monika Gimbutaitė.

Nors iš pradžių skaitymas, miegas ir pasivaikščiojimai, regis, studentui padeda pasiekti harmoniją ir balansą, ilgainiui apatija irtuštuma sugrįžta.

25-erių metų vaikino mintis filme perteikia užkadrinis moteriškas balsas. Tai – amerikiečių aktorėShelley Duvall, geriausiai žinoma dėl vaidmens Stanley Kubricko filme „Švytėjimas“ (1980). Ji įgarsino vidinįstudento monologą angliškoje filmo versijoje (kita versija – prancūzų k.).

Garsus prancūzų postmodernistas G. Perecas (1936–1982) pelnė pasaulinį pripažinimą dėl novatoriškų žaidimų su kalba ir romano forma. Režisierius B. Queysanne’as tolesnėje kūryboje toliau gilinosi į žmogaus jausmų pasaulį. 

Seansų partneris – leidykla „Lapas“.

Filmo „Žmogus, kuris miega“ seansai vyks:

Balandžio 2 d. Pristatys „Skalvijos“ kino centro programos vadovė Eglė Maceinaitė.

Balandžio 16 d. Pristatys leidyklos „Lapas“ vadovė, kino kritikė M. Gimbutaitė.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist