Kovo 22 d. „Skalvijos“ kino centre žiūrovai išvys dar nei viename Vilniaus kino teatre nematytą reginį. Naudojant XVII a. techninį išradimą – laterna magica (liet. magiškasis žibintas) – bus rodomas pasakojimas „Batuotas katinas“. Toks pasakojimas vaizdais gyvavo prieš kinui gimstant. Istoriją gyvai įgarsins pasakotoja Milda Varnauskaitė. Po to žiūrovai galės pasižiūrėti olandų režisieriaus Peterio Delpeut mokumentinį (tariamai dokumentinį) filmą „Uždrausta ekspedicija“ („The Forbidden Quest“, 1993). Tai specialus „Kino gimtadienio“ seansas, į kurį kviečia „Scanoramos” satelitinis ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“.

Anot renginio organizatorių, būtent 1895 m. kovo 22 d. įvyko pirmoji privati kinematografijos pradininkų brolių Lumière’ų filmo „Darbininkų išėjimas iš fabriko“ peržiūra, kino istorikų teigimu, žyminti kino pradžią. Kino gimtadieniui paminėti sumanyta sugrįžti į dar senesnius laikus nei minimas šis istorinis įvykis ir pristatyti į ankstyvuosius kino projektorius panašų mechanizmą, vadinamąjį laterna magica.

Ši idėja gimė festivalio „Pirmoji banga“ sumanytojui Aleksui Gilaičiui, kuris Olandijoje studijavo kino saugojimą. „Magic Lantern Show“ buvo audiovizualinis menas, egzistavęs dar prieš kino atsiradimą. Vakarų Europoje seansai, naudojant laterna magica, vyksta iki dabar, tačiau Lietuvoje šis rodymo būdas užmirštas“, – pasakojo A. Gilaitis.

„Dauguma ankstyvųjų kino projektorių buvo permontuoti būtent iš laterna magica, tai padaryti buvo gana paprasta, nes visas mechanizmas iki stiklo plokščių yra toks pats kaip kino projektoriuje. Tereikėjo detalę, skirtą stiklo plokštelėms, pakeisti į kino juostos mechanizmą“, – teigė organizatorius. Šį rodymo aparatą, turėjusį didelę reikšmę kino raidai, A. Gilaitis surado ir įsigijo studijuodamas Olandijoje.

„Kino gimtadienio“ organizatorius taip pat pasidalins ir kitu savo atradimu – Peterio Delpeut mokumentiniu filmu „Uždrausta ekspedicija“. „Tai sąlyginai naujas filmas, kuris pasirinktas dėl jame pasakojamos istorijos, žyminčios ankstyvuosius kino laikus. Filme rodomi dokumentiniai kino kadrai iš 1906-1911 metų neįvykusios ekspedicijos į Antarktidą“, – sako A. Gilaitis.

Ruošiantis šiam gimtadieniui buvo peržiūrėta gausybė nebyliojo kino filmų, tačiau nuspręsta parodyti filmą „Uždrausta ekspedicija“. Būtent jis nulėmė A. Gilaičio pasirinkimą studijuoti kino archyvistiką ir kino saugojimą.

Pasak „Skalvijos“ kino centro programos sudarytojos Sonatos Žalneravičiūtės, „Kino gimtadienio“ seansas – unikali galimybė ne tik pažiūrėti „filmą“ kaip XVII amžiuje, bet ir išvysti patį procesą salėje.

Specialus „Kino gimtadienio“ seansas vyks „Skalvijos“ kino centre kovo 22 d. 19 val.

Gyveni ar lankaisi Vilniuje? Ir kartais pagalvoji, kad gyveni kaip filme? Atsisiųsk mobiliąją programėlę „Once in Vilnius“, fiksuok ir dalinkis gyvenimo Vilniuje akimirkomis. Kiekvienas įkeltas video kadras pretenduoja tapti ilgo metro filmo apie Vilnių dalimi.

Programėlės ieškok „Google Play” ir „App Store”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

`

Reklama

Ar reikalingas dar vienas kino teatras Vilniuje?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist