Jau 14-ąjį kartą gruodžio mėnesį jaunuosius kino mylėtojus pasitiks Vilniaus tarptautinis vaikų ir jaunimo kino festivalis. Aštuonis konkursinės programos filmus iš Estijos, Vokietijos, Danijos, Pietų Afrikos Respublikos, Kanados bei Suomijos šiais metais vertins moksleivių, studentų bei kino profesionalų sudarytos žiuri. Šių metų festivalis, kurio tema – „Pasaulį keičiame kasdien!“, siūlys drąsius, nuotykių kupinus filmus, kurie parodys, kad net ir patys mažiausi gali pakeisti pasaulį.

Mažiausiems – nuotykių kupinos istorijos

Artėjant Kalėdoms, estų režisierė Anu Aun kvies nusikelti į sniegu užpustytą pietų Estiją filme „Kalėdinė Evos misija“ („Eia jõulud Tondikakul“, 2018). Dešimtmetė Eva per Kalėdų atostogas išsiunčiama į paslaptingą sodybą, atokiame Estijos kampelyje. Tačiau gražų laikotarpį sutemdo godus miško prižiūrėtojas Raivo, kuris ketina iškirsti visą mišką. Siekdama jį išsaugoti Eva netikėtai atskleidžia didžiausią šeimos paslaptį.

Šiais metais Vokietijos kino apdovanojimuose įvertintas kaip geriausias filmas vaikams arba jaunimui „Roka keičia pasaulį“ („Rocca verändert die Welt“, rež. Katja Benrath, 2019) siūlys pasinerti į šiuolaikinės Pepės Ilgakojinės nuotykius. Rokai 11 metų ir jos gyvenimas išties ypatingas: kol tėtis atlieka misijas kosmose, Roka pirmą kartą lanko įprastą mokyklą ir leidžia laiką kartu su savo vovere. Kupina neišsemiamo optimizmo Roka įrodo, kad ir vaikai yra pajėgūs keisti pasaulį.

Vyresniems – filmai apie draugystę ir pagalbą kitiems

Vaikams nuo aštuonerių metų konkursinėje programoje lauks trys pasakojimai apie drąsą padėti kitiems ir daryti pasaulį geresniu. Danų režisieriaus Jono Elmerio filmas „Aš esu Viljamas“ („Jeg er William“, 2017) supažindins su jaunuoju Viljamu, kuris dėl sunkiai sergančios mamos priverstas apsigyventi su dėde Nilsu. Dėdė nedirba ir savo dienas leidžia pirkdamas bei parduodamas įvairius daiktus, be to, yra smarkiai įsiskolinęs vietiniams gangsteriams, kurie lipa jam ant kulnų. Viljamas taip pat turi reikalų su klasės chuliganais. Sukaupęs visą drąsą ir pasitelkęs kūrybiškumą, berniukas randa būdą, kaip sumokėti dėdės skolą, atsikratyti įkyrių klasiokų ir, galbūt, padaryti įspūdį Violai, merginai iš kiemo.

Mylintiems futbolą, vokiečių režisierė Sarah Winkenstette filme „Per toli“ („Zu Weit Weg“, 2019) siūlo istoriją apie Beną, svajojantį futbolo aikštelėje parodyti, kaip iš tiesų reikia žaisti. Berniukas kartu su šeima persikelia gyventi į netoliese esantį miestą, nes jų kaimui gresia pavojus prasmegti į Velnio duobę. Naujoje mokykloje Benas sutinka Tariką, pabėgėlį iš Sirijos. Iš pradžių jie konkuruoja – tiek mokykloje, tiek futbolo aikštelėje, bet greitai supranta, jog daugiau dalykų juos vienija nei skiria.

Iš Pietų Afrikos Respublikos atkeliavęs režisierės Judy Naidoo filmas „Šilkmedžio gatvės karaliai“ („Kings of Mulberry Street, 2019) papasakos apie du draugus – drovųjį Babu ir linksmąjį Tikį, kurie nusprendžia mesti iššūkį grėsmingam vietinės gaujos lyderiui, pavogusiam vieno iš berniukų dviratį. Bet kaip tai padaryti? Berniukai įkvėpimo semiasi iš Bolivudinių bei veiksmo filmų herojų, kuriuos stebi vietiniame kino teatre. Tai jaudinantis ir komiškas nuotykių filmas apie draugystę.

Paaugliams – savęs ieškojimo istorijos

Šiemet festivalyje paauglių lauks trys kino juostos, pasakojančios apie pirmuosius kartus, meilę ir gyvenimo paieškas. Kanadiečių režisierės Geneviève Dulude-De Celles debiutinis vaidybinis filmas „Kolonija“ („Une Colonie“, Kanada, 2019) Berlyno kino festivalyje „Generation Kplus“ programoje įvertintas kaip geriausias metų filmas nukelia į mažą šalies kaimelį, kur dvylikametė Mylija palieka pažįstamą aplinką ir pradeda eiti į gimnaziją. Droviai paauglei sunkiai sekasi pritapti naujoje mokykloje, tačiau jos akį pagauna Džimis – rezervate gyvenantis vaikinas, kuris padeda Mylijai geriau suprasti save. Jautri coming-of-age istorija pasakoja apie savęs atradimą ir trapią pirmąją meilę.

Kitas, suomių režisierės Selmos Vilhunen filmas „Kvaila jauna širdis“ („Hölmö Nuori Sydän, Suomija, 2018), taip pat šių metų Berlyno kino festivalyje apdovanotas „Krištoliniu lokiu“ „Generation 14plus” programoje kvies pasinerti į dviejų paauglių – penkiolikmečio Leni ir šešiolikmetės Kiros pirmąją meilės istoriją ir vienos nakties nuotykį, kuris baigiasi merginos neštumu. Jaunuoliai nusprendžia auginti kūdikį kartu. Tačiau tuo metu visai šalia, daugiakultūrinėje kaimynystėje, vyksta dideli pokyčiai – sukyla kraštutinių dešiniųjų jėgos. Kol Kira pamažu bręsta ir tampa atsakingesnė, Lenis veliasi į problemas ir ieško, kas jam atstotų tėvą.

Paskutinis konkursinės programos filmas – Poulo Bergo „Programišius“ („Hacker“, Danija, 2019) – skirtas veiksmo filmų mėgėjams. Trylikametis Benjaminas sužino, kad jo mamos žūtis nebuvo nelaimingas atsitikimas. Pėdsakai veda prie aukštų Danijos slaptosios tarnybos pareigūnų. „Niekuo nepasitikėti! – toks naujas Benjamino šūkis.

Vilniaus tarptautinis vaikų ir jaunimo kino festivalis vyks gruodžio 7–14 d. Vilniuje „Skalvijos“ ir „Pasakos“ kino teatruose.

Išsami programa www.kidsfestival.lt.

Festivalį iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras ir Vilniaus miesto savivaldybė

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist