Kalėdos Sostinėje

Asiliukas Valentinas ir avytės Bernardinuose gyvens iki Trijų Karalių

Bernardinų bažnyčios prakartėlėje apsigyvenusiam asiliukui Valentinui draugiją palaikys avytės. Ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų pamėgta gyvoji prakartėlė bažnyčios prieangyje džiugins iki Trijų Karalių.

Skirtingai nei kitose šventovėse, Bernardinuose nepamatysi ėdžiose gulinčio kūdikio, Marijos, Juozapo, išminčių. Čia pati bažnyčia tarsi paverčiama tvartu, kuriame gimė Jėzus.

Nuotrauka: Mariaus Morkevičiaus (ELTA)

Kaip Eltai pasakojo kasmet į Bernardinus asiliuką ir avytes atvežantis parapijietis Dalius Joneikis, kunigo Juliaus Sasnausko iniciatyva iš pradžių prieš Kalėdas į Bernardinus būdavo atvežama tik avyčių. Joms būdavo atitveriamos tuomet dar neremontuotos patalpos bažnyčios kairės navoje.

 

„Asiliukas Valentinas irgi nebe naujokas, galima sakyti gyvosios prakartėlės „profas“. Tik tiek, kad anksčiau pakakdavo susitarti su gerais žmonėmis ir tiesiog atvežti gyvulėlius Kalėdoms, o dabar iš anksto reikia viską derinti su žaliaisiais, gyvūnų globos draugijomis, pasirašant raštus, kad mes gyvulėlių nekankinsim, šersim tinkamu maistu. Vyksta susirašinėjimai, kaupiasi segtuvai dokumentų su apibūdinimais, kas juos veš, ar ne koks sadistas. Asiliuko vežimą pradedam derinti likus mėnesiui iki Kalėdų“, – pasakojo etatiniu asilo į Bernardinus vežiku prisistatęs D. Joneikis.

Nuotrauka: Mariaus Morkevičiaus (ELTA)

Biurokratijos padaugėjo po skundo, kad gyvojoje prakartėlėje kankinami gyvūnai, kuriems bažnyčioje šalta.

Kad ir kaip būtų, Bernardinų gyvoji prakartėlė buvo ir išlieka viena gyviausių ir jaukiausių vietų Vilniuje per Kalėdas.

 

ELTA primena, kad prieš Kalėdas uolos grotoje apgyvendinęs prakartėlės veikėjus, tarp kurių buvo tikrų gyvūnų, XII amžiuje gyvenęs šventasis Pranciškus norėjo, kad Dievo gimimas būtų atpažįstamas ir artimas tiek senam, tiek mažam.

Nuotrauka: Mariaus Morkevičiaus (ELTA)

Tradiciniai prakartėlės personažai – Marija, Juozapas, Kūdikis, asilas ir jautis, žvaigždė, karaliai ir piemenys.

Asiliukas, su kuriuo Marija ir Juozapas atvyko į Betliejų – vargšų gyvulys, pasaulio Išganytojo gimimo scenoje liudijantis ypatingą nusižeminimą ir skurdą.

 

Pirmosios skulptūrinės prakartėlės, kurią sukūrė garsus vėlyvųjų viduramžių menininkas Arnolfo di Cambio, fragmentai saugomi Didžiojoje Marijos bazilikoje Romoje. 

Nuotrauka: Mariaus Morkevičiaus (ELTA)

Pirmoje Dievo Motinai dedikuotoje krikščionių šventovėje yra ir ėdžių, kuriose buvo paguldytas kūdikėlis Jėzus, fragmentai, daugiau relikvijų, susijusių su Jėzaus gimimo istorija. 

Lietuvą prakartėlės tradicija pasiekė kartu su krikščionybe. Jėzaus gimimo aplinka atkuriama ne tik pagrindinėse miestų aikštėse, bet ir bažnyčiose, tikintieji prieš šventes pagal savo matymą ir supratimą prakartėles įsirengia namuose.

 

Ieva Urbonaitė-Vainienė Eltos korespondentė

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 
Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Linas
Linas
2 metus

Baisiai Pranciškoniška. Atvaryti gyvulius ir juos ten kankinti aptvare, kol visi kas nori juos tampo…

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button