Festivaliai

SPOT festivalis jau ryt: keturių dienų programa

Ketvirtus metus Menų spaustuvės organizuojamas tarptautinis gatvės teatro festivalis – SPOT prasideda jau šį ketvirtadienį ir keturias festivalio dienas kvies vilniečius bei miesto svečius tyrinėti, pažinti, žaisti ir kitaip atrasti viešąsias miesto erdves. Šių metų festivalio tema – judėjimas mieste, o gatvės teatro pasirodymų metu festivalio lankytojai bus kviečiami į miestą pažvelgti kitomis akimis, ieškoti klausimų ir atsakymų kaip ir kodėl mes vienaip ar kitaip renkamės judėti miesto gatvėmis.

Nuo diskusijos-žaidimo, interaktyvios instaliacijos iki spektaklio-kelionės, skirtos vaikams

Šią savaitę prasidėsiantis festivalis SPOT startuos ketvirtadienį ryte, 10 valandą, Vilniaus gynybinės sienos bastėjos kieme, pristatant kūrėjo Vlado Suncovo specialiai šių metų festivalio temai sukurtą interaktyvią instaliaciją – „Rolling through Utopias“. Tai mini golfo aikštelės sukurtos pagal skirtingas istorines, utopinių miestų planavimo idėjas. Nuo Constant Nieuwenhuys „Naujojo Babilono“, kuriame nerūpestingai žaidžiame gyvenimus antrajame aukšte, kol pirmajame robotai atlieka visus mūsų darbus, iki grupės „Archizoom“ idėjos miestui „No-Stop“, kuriame kas šimtą metrų visomis kryptimis būtų pastatyti atviri baseinai.  Šią interaktyvią instaliaciją pamatyti ir su utopinėmis miesto planavimo idėjomis susipažinti bus galima visas festivalio dienas.

Ketvirtadienį, 17 valandą taip pat specialiai šių metų festivalio temai – judėjimui mieste rengiama diskusija-žaidimas kviesianti skirtingus žmones, menininkus, miesto erdvių planuotojus dalyvauti žaidime bei diskusijoje, kurios metu bus plačiau nagrinėjama kaip mes judame mieste, ar judėjimas gali būti tvarus, ar jis patogus, kaip galime kūrybiškai žvelgti į miesto iššūkius, kaip judėsime Vilniuje 2050 metais? Diskusiją ves aktorius – Justas Tertelis, o visą diskusijos veiksmą iliustruos – Pijus Čeikauskas.

 

Savaitgalį – dėmesys ir mažiesiems festivalio lankytojams, kurie bus kviečiami į interaktyvų festivalio spektaklį „Miesto eilės“. Šį spektaklį-kelionę sudaro 8 stotelės, kuriose dalyviai patiria ir išgirsta 8 eilėraščius, pamato neįprastus 8 objektus, kurių kiekvienas sukuria mažą stebuklą, taip kartu susipažįstant ir su Vilniaus senamiesčio gatvėmis bei kiemais.

Festivalio pasirodymai neįprastose erdvėse ir net Kalnų parke

Visas keturias dienas tarptautinis gatvės teatro festivalis kvies į judančius gatvės teatro pasirodymus, kurie prasidės vienoje erdvėje ir baigsis visai kitoje. Keli festivalio pasirodymai bus sėslesni, tačiau ne mažiau intriguojantys. Šeštadienį, liepos 10 dieną, katalonų kūrėjų komandos „Animal Religion“ šiuolaikinio cirko spektaklis-žaidimas „Tauromàquina“ bus rodomas Kalnų parke, jame išvysime kūno ir mašinos kovą, mechaninių ir žmogiškųjų jėgų šokį, gyvulišką dialogą bei emocinį variklį. „Tauromàquina“ pasirodymas įvyks vieną kartą  ir žiūrovų dėmesį patrauks saugia, bet intriguojančia dvikova, o pasitelkus įvairias šiuolaikinio cirko technikas, pasirodymas mums pasakos apie žmonių, gyvūnų ir mašinų panašumus bei skirtumus.

Vilniaus dailės akademijos kieme, šalia Menų spaustuvės, taip pat vyks šiuolaikinio cirko pasirodymas – „ENVÀ“, kuris žiūrovų lauks tiek šeštadienį, tiek sekmadienį. 250 kg šiaudų ir 125 kg žmonių masės – tai du atlikėjai, žaidžiantys su judesiu, pusiausvyra, humoru, erdvės kompozicija ir tyrinėjantys žmonių santykių ypatumus. „ENVÀ“ (katalonų kalba) reiškia ploną sieną, pastatytą tam, kad atskirtų erdves. „Žmonės dažnai pasistato vidines gynybines sienas, kurios apsaugo nuo rimto emocinio pavojaus. Gyvenime mes ieškome būdų, kaip išsivaduoti, tačiau viskas, ką mums reikia padaryti, tai nugriauti tas sienas“,- apie pasirodymą kalba „Amer i Àfrica“ komanda.

 

Visą savaitę festivalio užsienio menininkai vedė edukacines dirbtuves

Belgų choreografas – Benjamin Vanderwalle ir belgų kūrėjų komanda – „Be Flat“  į kūrybinės dirbtuvės kvietė lietuvių kūrėjus norinčius savo kūrybą ir praktiką pateikti viešose miesto erdvėse. „Mes ištrūksime iš dalyviams individualios aplinkos, sieksime padėti jiems iš naujo apibrėžti jų santykį su miesto apylinkėmis. Praktinių dirbtuvių metu atliksime individualius, porų ir grupinius pratimus paremtus parkūro principais, o kiekvienas dirbtuvių dalyvis bus kviečiamas pritaikyti savo įgūdžius esamai situacijai“,- pasakoja belgų kūrėjai. Edukacinių dirbtuvių rezultatai bus pristatomi viešai, ketvirtadienį, 19 valandą bei penktadienį 18 valandą, pristatymų susitikimo vieta – Menų spaustuvė.

Judantys, įtraukiantys ir į specialias misijas kviečiantys pasirodymai

Šį ketvirtadienį ir penktadienį, vyks „Urbaphonix“ pasirodymas, kuris ne tik kvies išeiti pasivaikščioti po Vilnių, tačiau Vilnių ir išgirsti! Pasirodymą sudaro eismo spūsčių garsai, šildymo ortakių ir oro kondicionierių ūžimas, kūnai, pokalbiai ir net miesto išplanavimas, kuris tampa ir scena, ir neribotu šio momentinio teatro instrumentų šaltiniu. „Urbaphonix“ pasirodymo metu siekiama sukurti dar negirdėtą, nenuspėjamą ir kerinčią garsų aplinką, o kūrėjai pasitelkia savo talentą kad išgirstume tai, kas yra šalia ir ko niekas nepastebi, nes niekada nesugalvojo įsiklausyti.

Penktadienį bei šeštadienį festivalio SPOT lankytojai bus kviečiami žaisti ir kūrybiškai pažvelgti į Vilniaus viešąsias erdves. Pasirodymo „Follow me“ metu kūrėjai stoja į akistatą ir žaidžia su miesto viešąja erdve, kiekvienas pasirodymas yra unikalus ir jo turinys priklauso nuo vietos, kurioje rengiamas pasirodymas. Kasdieniame gyvenime kiekviena vieta ir akimirka turi savo (ne)formalias taisykles. Pasirodymo metu šios taisyklės yra dažnai provokuojamos ir ginčijamos. Pavyzdžiui, dabartinis „natūralus“ atsakas į neįprastą situaciją yra naudoti savo išmanųjį telefoną įvykiui užfiksuoti, o vėliau pasidalinti šia patirtimi socialiniuose tinkluose, taip vystant savo virtualią tapatybę. „Follow me“ pasirodymo „sekėjams“ tenka stoti akistaton su šia augančia priklausomybe. Pasirodymo metu žiūrovams draudžiama naudotis telefonais, todėl tenka įsijausti į „čia ir dabar“ būseną, kurią „Follow me“ atlikėjai ir siekia sužadinti. Šis judantis gatvės teatro pasirodymas prasidės Vilniaus Stoties rajono, Geležinkelio g. 6 pastato vidiniame kieme, o kur nuves sužinos tik festivalio lankytojai!

 

Šį šeštadienį ir sekmadienį prancūzų kūrėjai „Tony Clifton circus“ festivalio lankytojus kvies į neeilinę patirtį, eksperimentą, kuriame jie turės galimybę tapti aktoriais, bandomaisiais triušiais ir, svarbiausia, vieninteliais ir laimingiausiais naudos gavėjais. „Įsivaizduokite, kad jūs ne žiūrovai, o čia ne pasirodymas. „Mission Roosevelt“ mes norime patirti miesto erdves, išbandyti pasirinktą maršrutą, pasidalinti su jumis draudžiamu malonumu, pasitekdami tabu objektą, kuris pirmą kartą naudojamas visumai pateisinti. Neįgaliųjų vežimėlis yra „Mission Roosevelt“ įrankis ir simbolis to, kas mums nerūpi, tačiau mums priklauso. Tai skirtumų metafora, skirta pasauliui užkariauti.“,- pasakoja pasirodymo-misijos kūrėjai.

Taip pat šeštadienį ir sekmadienį – Benjamin Vanderwalle kvies sudalyvauti „Walking the Line“ pasirodyme, kurio metu tyrinėjami keli judėjimo pasirinkimai, atsižvelgiant į veiksmo vietą bei žmonių charakterį, tai – nuolatinis kolektyvinio judėjimo ir išsidėstymo viešojoje erdvėje galimybių tyrinėjimas. Pasirodyme begarsė žmonių grupė eina/juda/išsidėsto viešojoje miesto erdvėje, jie vadovaujasi aiškiais režisieriaus bei choreografo nurodymais. „Svarbiausia yra tai, jog susidūrus su viešąja erdve, praeivių choreografija bei pati erdvė yra nuolat pertvarkomos. „Walking the Line“ – tai pasirodymo, choreografijos ir instaliacijos mišinys, kuriame aš daug dėmesio skiriu vizualiniam spektaklio aspektui. Tai pasirodymas apie judesį ir jo fizines, psichologines, socialines ir erdvines pasekmes,- pasakoja Benjamin Vanderwalle.

Visi festivalio pasirodymai – nemokami!

 

PROGRAMA

Judėjimas mieste | Žaidimas – diskusija 

SPOT festivalio organizatorių gimusi iniciatyva, pirmą kartą festivalio istorijoje kviesianti skirtingus žmones, menininkus, miesto erdvių planuotojus sudalyvauti žaidime bei diskusijoje, kurios metu bus plačiau nagrinėjama kaip mes judame mieste, ar judėjimas gali būti tvarus, ar jis patogus, kaip galime kūrybiškai žvelgti į miesto iššūkius, kaip judėsime Vilniuje 2050 metais?

Liepos 8 d. 17:00-19:00

Vieta: Menų spaustuvė (Šiltadaržio g. 6)

 

Registracija: https://bit.ly/SPOTdiskusija

SPOT | ROLLING THROUGH UTOPIAS | Vladas Suncovas (LT)

Mini golfo aikštelės sukurtos pagal skirtingas istorines, utopinių miestų planavimo idėjas. Nuo Constant Nieuwenhuys „Naujojo Babilono“ kuriame nerūpestingai žaidžiame gyvenimus antrajame aukšte, kol pirmajame robotai atlieka visus mūsų darbus, iki grupės Archizoom idėjos miestui „No-Stop“, kuriame kas šimtą metrų visomis kryptimis būtų pastatyti atviri baseinai. Žiūrovai yra kviečiami žaidimo metu „pasivaikščioti“ po šias, niekados taip ir nerealizuotas, radikalaus urbanizmo idėjas.

Liepos 8-11 d. 10:00-20:00

Interaktyvios instaliacijos vieta: Vilniaus gynybinės sienos bastėja (Bokšto g. 20)

SPOT Edukacijos pristatymas | Be Flat (BE)

„Be Flat“ kūrybinė komanda organizuoja praktines kūrybines dirbtuves – „Kaip kurti ir pasirodyti viešojoje erdvėje“. Edukacijos metu dalyviai bus kviečiami ištrūkti iš jiems įprastos aplinkos ir iš naujo apibrėžti santykį su miesto apylinkėmis. Edukacijos pristatymo metu išvysime, kaip edukacijos dalyviams pavyko pritaikyti savo įgūdžius esamai situacijai ir sukurti ryšį su miesto aplinka, pasitelkiant parkūro judėjimo principus.

Liepos 8 d. 19:00-20:00

Susitikimo vieta: Menų spaustuvė (Šiltadaržio g. 6) 

Registracija: https://bit.ly/BeFlatEdukacija

SPOT | URBAPHONIX | Decor Sonore (FR)

„Decor Sonore“ (Prancūzija) kvies išeiti pasivaikščioti po Vilnių! „Urbaphonix“ pasirodymas, kuriame „gatvės žokėjai“, muzikantai be patefonų ar sintezatorių klausosi garsinės aplinkos ir kuria naudodamiesi tik tuo, kas yra aplinkui. Pasirodymą sudaro eismo spūsčių garsai, šildymo ortakių ir oro kondicionierių ūžimas, kūnai, pokalbiai ir net miesto išplanavimas, kuris tampa ir scena, ir neribotu šio momentinio teatro instrumentų šaltiniu.

Liepos 8 d. 20:00-21:00
Liepos 9 d. 21:00-22:00

Susitikimo vieta: Tibeto skveras, Užupis

Registracija: https://bit.ly/Urbophonix

SPOT edukacijos pristatymas | Benjamin Vanderwalle (BE)

Belgų choreografas – Benjamin Vanderwalle į kūrybinės dirbtuvės kvies lietuvių kūrėjus norinčius savo kūrybą ir praktiką pateikti viešose miesto erdvėse.

„Tai tarsi kvietimas menininkams palikti įprastas, saugias erdves, kaip „juodoji dežė“, „baltas kubas“ ir išvysti, tai kas nutinka, kai kūrinys patenka į erdvę, kurioje vyrauja kitos taisyklės ir galimybės. Kartu tai ir kelionė po sostinės kraštovaizdį, kurios metu įžengsime į kūrybinį procesą, kuris baigsis viešu pasirodymu“,- savo edukacinę programą pristato Benjamin.

Liepos 9 d. 18:00-19:00

Susitikimo vieta: Menų spaustuvė (Šiltadaržio g. 6) 

Registracija: https://bit.ly/BenjaminEdukacija

SPOT | FOLLOW ME | Be Flat (BE) 

Pasirodyme Ward Mortier ir Thomas Decaesstecker stoja į akistatą ir žaidžia su viešąja erdve. Šis duetas veda žiūrovus, bendrakeleivius ir „sekėjus“ į akrobatinę ir teatrinę kelionę per miesto apylinkes, pakeliui susiduriant su įvairiomis kasdieninėmis situacijomis. Gatvės tampa scena, miesto fasadai – fonu, akmenimis grįstos gatvelės – šokių aikštele, o pravažiuojančių automobilių pypsėjimas sukuria tinkamą garsovaizdį. Kiekvienas pasirodymas tampa unikaliu.

Liepos 9 d. 19:00-20:0

Liepos 10 d. 13:00-14:00 ir 17:00-18:00

Susitikimo vieta: Geležinkelio g. 6 (vidinis pastato kiemas)

Registracija: https://bit.ly/FollowMeBeFlat

SPOT | WALKING THE LINE | Benjamin Vanderwalle (BE)

Begarsė žmonių grupė eina/juda/išsidėsto viešojoje erdvėje. Žmonės vadovaujasi aiškiais režisieriaus/choreografo, kuris pats dalyvauja pasirodymo instaliacijoje, nurodymais. Spektaklį sudaro keletas paveikių vaizdinių, kuriuos sukuria pasirodymo dalyviai. Pasirodymo metu yra tyrinėjami keli judėjimo pasirinkimai, atsižvelgiant į veiksmo vietą, grupės charakterį ir t.t. „Walking the Line“ – nuolatinis kolektyvinio judėjimo ir išsidėstymo viešojoje erdvėje galimybių tyrinėjimas.

Liepos 10 d. 12:00-13:00 ir 14:00-15:00

Liepos 11 d. 12:00-13:00 ir 14:00-15:00

Susitikimo vieta: Menų spaustuvė (Šiltadaržio g. 6)

Registracija: https://bit.ly/WalkingTheLineBenjamin

SPOT | TAUROMÀQUINA | Animal Religion (CAT)

Žaidimas, kurio centre – kūno ir mašinos kova. Mechaninių ir žmogiškų jėgų šokis. Gyvuliškas dialogas, emocinis variklis. Du vyrai ir viena mašina. Geležies ir kūno kontrastas, roboto intelektas ir emocijos, silpnumo menas ir technika.

Liepos 10 d. 22:30 – 23:30

Pasirodymo vieta: Kalnų parkas 

Registracija: https://bit.ly/Tauromaquina

SPOT | MISSION ROOSEVELT | Tony Clifton circus (FR)

Festivalio lankytojai kviečiami į neeilinę patirtį, eksperimentą, kuriame jie turės galimybę tapti aktoriais, bandomaisiais triušiais ir, svarbiausia, vieninteliais ir laimingiausiais naudos gavėjais.

„Mission Roosevelt“ susipina miesto išplanavimas ir jame vykstantis spektaklis neįgaliųjų vežimėliuose, kur dalyviai tampa savotišku šaudymo būriu linksmoje karo mašinoje, savo kitoniškumu patraukiantys visuomenės susidomėjimą.

Liepos 10 d. 14:00-16:00 ir 19:00-21:00
Liepos 11 d. 13:00-15:00 ir 17:00-19:00

Susitikimo vieta: bus atskleista tik užsiregistravusiems dalyviams

Registracija: https://bit.ly/MissionRoosevelt

SPOT | ENVA | Amer i Africa (CAT)

250 kg šiaudų ir 125 kg žmonių masės – tai du atlikėjai, žaidžiantys su judesiu, pusiausvyra, humoru, erdvės kompozicija ir tyrinėjantys žmonių santykių ypatumus. „ENVÀ“ (katalonų kalba) reiškia ploną sieną, pastatytą tam, kad atskirtų erdves. Žmonės dažnai pasistato vidines gynybines sienas, kurios apsaugo nuo rimto emocinio pavojaus kitiems. Gyvenime mes ieškome būdų, kaip išsivaduoti, tačiau viskas, ką mums reikia padaryti, tai nugriauti tą sieną.

Liepos 10 d. 18:00-19:00
Liepos 11 d. 15:00-16:00

Spektaklis vyks: VDA Kieme (Maironio g. 3)

Registracija: https://bit.ly/ENVAAmeriAfrica

SPOT | MIESTO EILĖS | Teatro istorijos (LT)

Interaktyvus spektaklis vaikams vaikščiojant Vilniaus senamiesčio gatvėmis ir kiemais, klausant lietuvių poetų eilėraščių bei dviejų draugų Liudo ir Stepono draugystės istorijos bei naujai patiriant Vilnių. Spektaklį-kelionę sudaro 8 stotelės, kuriose dalyviai patiria bei išgirsta 8 eilėraščius, pamato 8 neįprastus objektus, kiekvienas jų sukuria mažą stebuklą, o akyliausieji pamato ir patiria dar daugiau.

Liepos 10 d. 12:00-13:00 ir 14:00-15:00
Liepos 11 d. 12:00-13:00 ir 14:00-15:00

Registracija: https://bit.ly/MiestoEilės

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
3 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button