697-ąjį gimtadienį Vilnius pasitiks ryškiai – sausio 24–26 dienomis sostinę nušvies jau antrasis „Vilniaus šviesų festivalis“, kuris miestui dovanos 27 šviesų instaliacijas Senamiesčio kiemuose. Lietuvos menininkų ir svečių iš Prancūzijos, Rumunijos, Slovėnijos, Latvijos sukurtos meninės šviesos instaliacijos, šviesų objektai, projekcijos ant Vilniaus simbolių, istorinių architektūros objektų – žavės savo ypatinga atmosfera ir įtrauks į atradimų kupiną šviesų maršrutą.

Organizatoriai rekomenduoja pradėti nuo Valdovų rūmų, kurie nuo pirmųjų Gediminaičių laikų buvo reprezentacine Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija, toliau leistis į kelionę Senamiesčiu, kiekvieną objektą aplankyti sekant nuosekliu maršrutu, naudojantis festivalio žemėlapiu.

Lankstinukai su maršrutu dalijami sostinės Caffeine LT tinklo kavinėse, Turizmo informacijos centre (Pilies g. 2) ir „Litexpo” vykstančioje turizmo parodoje „Adventur 2020″.

MadeinVilnius.lt komanda siūlo pagrindines festivalio vietas, kur verta nueiti ir ką būtina pamatyti.

Vilniaus universiteto kiemeliai

Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto kieme, kitaip dar vadinamame Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus, lauks video projekcija „Nykos – Niliūno dienoraštis“. Instaliacijos autorė Karolina Galinauskaitė skaitys autoriaus dienoraščio fragmentus, kur skambės Alfono Čipkaus prisiminimai apie mokymąsi Vilniaus universiteto filologijos fakultete, bendravimą su Vytautu Mačerniu ir kitais poetais, apie prasidėjusį karą ir epidemijos įveiktus draugus.

Vilniaus universiteto Astronomijos observatorijos kiemelyje, kurį puošia 1753 m. įkurtos vienos seniausių Europoje ir seniausios buvusioje Lietuvos ir Lenkijos valstybėje observatorijos pastatas su Zodiako simboliais, „sveikinsis“ slovėno Luka Savić instaliacija „Žemėje taip, kaip rojuje“ (On Heaven as it is on Earth), vaizduojanti rankos paspaudimą. Menininkas dažnai interpretuoja ir komentuoja kitų menininkų darbus ir ieško įkvėpimo praeities meno kūriniuose. Šį kartą jis pasirinko Marko Pogačnik, slovėnų neoavantgardistą, kuris vėliau ėmėsi tyrinėti ezoterinius ir kosmologinius meno principus. Projektas kerta sieną tarp matomo ir nematomo, materialiojo ir dvasinio, tarp skirtingų meno istorijos laikotarpių. Pats rankos paspaudimo motyvas suprantamas kaip harmoningas gestas, sujungiantis Žemę ir Dangų.

Valdovų rūmų kiemas

Vilniaus šviesos festivalyje pirmą kartą bus naudojama aplinkai draugiška žalioji energija. Prancūzijos menininkų komandos „Aero Sculpture“ kūrinys „Tensegrity”, kuris papuoš Valdovų rūmų kiemą, per valandą sunaudoja 6 kW elektros energijos, kuri pagaminama perdirbus 12 kg kavos tirščių. „Vertiname galimybę prisidėti prie Vilniaus šviesų festivalio, ne tik padedami jame pristatyti Valdovų rūmų kiemą papuošiantį Prancūzijos menininkų komandos kūrinį, bet ir pasirūpindami žaliąja energija kitiems festivalio eksponatams apšviesti. Tokiu būdu norime paraginti Vilniaus gyventojus, miesto svečius ir čia veikiančias organizacijas imtis tvarios veiklos, pradedant nuo tokio nesudėtingo veiksmo, kaip tirščių po išgerto kavos puodelio surinkimo“, – sako Valdas Šidla, „Paulig“ rinkodaros vadovas. Pasak jo, per praėjusius metus iš sostinėje įsikūrusių didžiųjų verslo centrų surinkta daugiau kaip 50 tonų kavos tirščių.

Alumnato kiemas

Viename gražiausių Renesanso architektūros paminklų sostinėje – Alumnato kieme, kuris yra Vilniaus universiteto ansamblio dalis, bus galima atrasti įspūdingo dydžio spindintį „Mazgą“. Intriguojantis Vėjo Aliuko kūrinys – objekto ir šviesos instaliacija. Veidrodinio, pripučiamo objekto forma sukurta naudojant topologijos ir mazgų teorijos principus. Objektas, kurio sandara pagrįsta tobula, uždara forma – apskritimu,  neturi pradžios ir pabaigos ir topologiškai deformuota trimatėje erdvėje virsta mazgu, į kurį žvelgiant kyla klausimas, ar mes tikrai objektyviai suvokiame tikrovę?

Nuotr.: Sauliaus Žiūros

Vilniaus dailės akademijos senųjų rūmų kiemas

Užėjus į Vilniaus dailės akademijos senųjų rūmų kiemą smalsius lankytojus pasitiks paslaptinga Emilien Guesnard instaliacija „Order 200“, kuri pirmąkart parodyta gruodžio mėnesį didžiausiame Europos šviesų festivalyje „La Fete des Lumieres“ Lione. Menininkas iš Prancūzijos šia instaliacija norėtų atkreipti dėmesį į vieną iš daugelio dalykų, turinčių įtakos mūsų kasdieniam gyvenimui – kaip pasiekti pusiausvyrą tarp tvarkos ir chaoso? Pasak autoriaus, instaliacija yra tam tikra jo vizija apie žmogaus būklę.

Vilniaus mokytojų namų kiemas

Vilniaus mokytojų namų kieme, kurio vakarinės pastatų sienos saugo istorinius miesto gynybinės sienos likučius, kvies pasiklysti, atrasti ir patirti Jurgos Marcinauskaitės interaktyvi šviesos instaliacija „Labirintas“. Šviesa, šešėliai, klaidinantys keliai bei smagūs atradimai nukels lankytoją iš įprastų, kasdieniškų procesių į smagų potyrį. Instaliacijos tikslas ne tik vizualiai pritraukti lankytojų dėmesį, bet ir skatinti vaizduotę, erdvinį bei strateginį mąstymą, kūrybiškumą, bendravimą ir komandinį bendradarbiavimą.

Vilniaus paveikslų galerijos kiemas

Smilginiai augalai visu savo grožiu dažniausiai atsiskleidžia vasaros pabaigoje, rudenį ar net žiemą. Daugelis jų auga tokiose augavietėse, kurios kitiems augalams yra per prastos: sausos, nederlingos arba šlapios vietos. Tačiau bene geriausia terpė šiems augalams augti yra tamsūs Vilnius miesto kiemai, o geriausias laikas – Vilniaus miesto gimtadienis. Tokiose vietose ir tokiu metu smilgos pradeda šviesti, išauga virš keturių metrų aukščio ir džiugina sostinės gyventojus bei miesto svečius.

Lietuvos technikos bibliotekos kiemas

Linarto Urniežiaus video instaliacija „Mes“, kurioje kiekvienas iš mūsų gali atrasti dalelę savęs, mus stebės nuo Lietuvos technikos bibliotekos fasado. Kaip aiškina autorius, mūsų akys ne tik stebi aplinką, bet ir gali pasakoti istorijas, reikšti emocijas, atskleisti vidinę sielos būseną. Instaliacija „Mes” tai paprastų ir tuo pačiu unikalių žmonių akių video aranžuotė, saveikaujanti su Šv. Ignoto kieme itališkumu dvelkiančia pastato architektūra. Šiam projektui pasitelkta 18 skirtingų akių porų. Visos jos sujungtos į vieną bendrą socialinę žinutę. Kokie mes? Ką atspindi mūsų akys? Ar įmanoma perprasti akių emociją nematant veido mimikos ir nežinant kieno tai akys? Tegul mūsų sielos būsena ir emocijos perteikia architektūrą.

Nuotr.: Sauliaus Žiūros

Pilies skveras

Be šviesos, pabrėžiančios kiekvieno bruožus, būtume beveidžiai, be šviesos sukuriamų skirtumų visi būtume vienodi. Šviesa yra tai, kas suteikia mums tapatybę arba gali ją atimti. Mes visi esame materijos junginiai, tačiau jei ši medžiaga neatspindėtų šviesos, būtume nematomi. Ta pati kaukė, tokiu pat būdu, gali parodyti skirtingus bruožus, išraiškas, mintis, vaizdus ar istorijas tik naudojant šviesas, jas keičiant. Esame beveidžiai, jei nėra šviesos.

Skapo gatvė

Kai ateina sutema ir slogumas – Pasirodo jie – spalvoti nebylus žodžiai, rodantys kelią. Skiriu Tėčiui atminti. Paprastai prisiminimai savyje talpina kvapus, emocijas, žodžius, vietas ar formas. Mano prisiminimai turi spalvas. Ši instaliacija – tai tapyba atsiminimais apie tėtį, savyje talpinanti visą spektrą patirčių, įžvalgų, išmoktų dalykų, ramybės ir džiaugsmo akimirkų, įsiklausymo į aplinką, į šalia esantį žmogų, į patį save. Tai kelias į esmių esmę, į vidinį vaiką, į patį pirmutinį santykį – santykį su tavo tvėrėjais.

Prezidentūros vidinis kiemas

Reflect – instaliacija, kuri, pasitelkdama šviesą, skatina lankytojus susimąstyti apie, regis, nelengvą mūsų kolegų žmonių vidinį pasaulį, ir prisiminti, kad kiekvienam iš jų šis pasaulis yra neapsakomai sudėtingas ir turtingas istorijomis. Vidinis žmogaus pasaulis vaizduojamas veidrodžių, šviesos atspindžių ir garso efektų pagalba.

Vilniaus Tarptautinės Mokyklos kiemas

Ar žinote kaip atskirti kubo briaunas, kampus ir sienas? Visos kvadrato kraštinės yra lygios. Visi kvadrato kampai yra lygūs (statūs). Įstrižainės yra lygios ir statmenos. Įstrižainės kvadrato kampus dalija pusiau. Kvadrato įstrižainių susikirtimo taškas kiekvieną įstrižainę dalija pusiau. Jei šis aprašymas nesukėlė teigiamų emocijų ir skaityti dar kartą nesinori – stebėkite kubą. Vaizdo ir garso sintezė savaime suteiks šias žinias.

Gedimino paminklas

Kunigaikštis Gediminas – miesto įkūrėjas, nuo kurio 1323 m. sausio 25-osios laiško simboliškai ir skaičiuojamas Vilniaus gimtadienis. Kaip ir praėjusiais metais, viena labiausiai fotografuotų Šviesų festivalio instaliacijų – Gedimino kardas – vėl nušvinta. Kažkam tai kunigaikštis, atkeliavęs iš praeities laikų, kažkam tai panašu į “Žvaigždžių karų” kovotoją. Bet kuriuo atveju, Vilniaus gimtadienis neįmanomas be kunigaikščio Gedimino pagerbimo.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

25 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist