Vienu geriausių styginių kvartetų Europoje laikomas „Quatuor Tana“ pirmą kartą surengs savo koncertą Lietuvoje – tai įvyks spalio 24 dieną Vilniuje. Virtuozų ansamblis iš Prancūzijos į festivalį „Gaida“ atveža pasaulinį pripažinimą pelniusių kūrinių programą, kurioje – ir vienas naujausių šiemetinio festivalio kompozitoriaus, prancūzo Yanno Robino opusas, ir viso pasaulio melomanų pamėgtas estų įžymybės Arvo Pärto kūrinys „Fratres“. 

[contact-form][contact-field label=”Vardas” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”El. pašto adresas” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”Interneto puslapis” type=”url” /][contact-field label=”Žinutė” type=”textarea” /][/contact-form]

Vilniaus Šiuolaikinio meno centre rengiamame „Tana“ kvarteto koncerte taip pat skambės žymaus prancūzų kompozitoriaus Pascalio Dusapino bei su prancūziškąja šiuolaikinės muzikos terpe glaudžiai susijusio, tarptautinį pripažinimą pelniusio čeko Ondřejaus Adámeko kūriniai.

„Tana“ kvarteto nariai įtakingo žurnalo „The Guardian“ buvo pavadinti „nepriekaištingais atlikėjais“. Keturi muzikai ir šiuolaikinio meno aistruoliai – smuikininkai Antoine’as Maisonhaute ir Ivanas Lebrunas, altininkas Maxime’as Desertas ir violončelininkė Jeanne Maisonhaute – įkūrė kvartetą 2004 metais, siekdami atlikti ir populiarinti modernią muziką. Tačiau šiuolaikiškumas atlikėjų suvokiamas labai plačiai: „Quatuor Tana“ neapsiriboja elitine ar eksperimentine muzika, kvartetas taip pat griežia klasikinį repertuarą, minimalistų opusus ir mišrių žanrų kūrinius. Antai 2013 m. pelnęs apdovanojimą HSBC EMA, „Tana“ kvartetas parengė „world“ ir šiuolaikinės muzikos projekto „Oración“ premjerą Provanso Ekso festivalyje.

„Tana“ kvartetas sulaukė įvairių tarptautinių įvertinimų iš tokių organizacijų, kaip fondas „Pro Quartet – CEMC“ Paryžiuje, Verbjė festivalio akademija ir Belgijos kompozitorių sąjunga.

Kvartetas griežia prestižiniuose festivaliuose ir koncertų salėse – tai Provanso Ekso, Verbjė, Darmštato, Žironos, San Sebastiano, Strasbūro, „IRCAM/Manifeste“, „Musiques du GMEM“, Berlyno „Faithful“, Valencijos „Mostra Sonora“ ir daugelis kitų festivalių, taip pat Luvro „Auditorium“, Prancūzijos radijo „Le Centquatre“, Medičių vila Romoje, „Wigmore Hall“ ir „Conway Hall“ Londone, „BOZAR“ Briuselyje ir kitos garsios koncertų salės.

Tarp naujausių „Tana“ kvarteto premjerų – Paryžiaus Luvre, Žironos festivalyje, Londono „Wigmore Hall“ ir Barselonos „Palau de la Música“ nuskambėjusi ispanų kompozitoriaus Hectoro Parra’os „Aracne“. 2015–2016 m. koncertų sezoną „Tana“ kvartetas debiutavo Paryžiaus filharmonijoje ir Briugės „Concertgebouw“, kur atliko Yanno Robino Trečiąjį kvartetą „Shadows“ („Šešėliai“). Šį kūrinį išgirsime ir kvarteto koncerte „Gaidos“ festivalyje Vilniuje.

Yannas Robinas Styginių kvartetą Nr. 3 „Shadows“ (2015) sukūrė Paryžiaus filharmonijos, Briugės „Concertgebouw“ ir Londono „Wigmore Hall“ užsakymu (remiant Hoffmanno fondo prezidentui André Hoffmannui). Nuskambėjus pasaulinei kūrinio premjerai 2016 m. Paryžiuje, miesto filharmonijos internetiniame žurnale Y. Robino kūryba buvo sulyginta su prancūzų dailininko Pierre’o Soulages’o juodos spalvos „įdvasinimu“: „Shadows“ tyrinėja instrumentinius gestus ir perėjimą nuo šviesos link šešėlių, kuriuos čia pat gretina, atskiria ar rekomponuoja.“

2016 m. pasirodė „Tana“ kvarteto kompaktinė plokštelė „Shadows“ su Y. Robino, Raphaëlio Cendo ir Francko Bedrossiano kūriniais. Šis albumas papildė kvarteto diskografiją, kurioje puikuojasi ir plokštelė su visais Steve’o Reicho kūriniais styginių kvartetui („MegaDisc Classic“), pelniusi apdovanojimą „CHOC Classica“.

Vilniuje „Tana“ kvartetas taip pat atliks prancūzų kompozitoriaus Pascalio Dusapino Styginių kvartetą Nr. 4 (1997) ir čekų kūrėjo Ondřejaus Adámeko Styginių kvartetą Nr. 2 „Lo que no’ contamo’“. P. Dusapino muzika pasižymi stipriu energiniu užtaisu, gyvybingumu, neapibrėžtumu ar net atkaklumu ir šiurkštumu – visa tai provokuoja įvairiausias klausytojų patirtis. Jo kūriniuose drąsiai eksploatuojama plati emocijų skalė. O. Adámeko kūrinį „Lo que no’ contamo’“ (2010) įkvėpė kelionės po Ispaniją metu matytas flamenko šokis. Kompozitorius panaudojo tiesioginius ir transformuotus flamenko elementus: melancholišką melodiją, grojimo gitara manierą bei ekspresijos, dinamikos ir sodrios faktūros kontrastus.

Vis dėlto stipriausias „Tana“ kvarteto programos traukos taškas, be abejo, yra Arvo Pärto kūrinys „Fratres“ – vienas populiariausių kompozitoriaus ir apskritai XX a. pabaigos muzikos opusų. Tai tipinis A. Pärto kūrybinės technikos „tintinnabuli“ pavyzdys. Trijų dalių pjesę galima atlikti bet kokiu instrumentu ar instrumentų sudėtimi – ilgainiui po „Fratres“ sukūrimo 1977 m. pasirodė įvairios aranžuotės; versija styginių kvartetui datuojama 1985 ir 1989 m. „Fratres“ – tai „hipnotizuojančios, užburiančios“ variacijos, kuriose meistriškai manipuliuojama skirtingų nuotaikų efektais nuo beviltiškumo ar šėlsmo iki didingos ramybės. Tai tarsi įkūnija laiko ir belaikiškumo sankirtą, kurią A. Pärtas (komentuodamas savo kitą kūrinį) apibūdino sentencijoje: „Mumyse nuolatos kovoja akimirka ir amžinybė.“

Pirmą kartą į Lietuvą atvykstančio prancūzų „Tana“ styginių kvarteto koncertas Vilniuje – spalio 24 d. Šiuolaikinio meno centre. Bilietai platinami „bilietai.lt“ kasose ir internetiniame portale.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist