Festivaliai

Festivalio „Gaida” atidarymas – su provokuojančiu violončelės virtuozu Gavrieliu Lipkindu

Netrukus prasidės 27-asis tarptautinis aktualiosios muzikos festivalis „Gaida”. Atidarymo koncerte spalio 21 d. Nacionalinėje filharmonijoje pirmą kartą mūsų krašte gyvai nuskambės įžymaus JAV kompozitoriaus, garsiojo filmo „Jaunystė” („Youth”, rež. Paolo Sorrentino) muzikos autoriaus, „Grammy” ir Pulitzerio muzikos premijos laureato Davido Lango kūriniai, kuriuos atliekant dalyvaus ir garsus violončelės virtuozas iš Izraelio, „violončelės Maveriku” ir „provokuojančiu mąstytoju” vadinamas Gavrielis Lipkindas. Grieš Lietuvos kamerinis orkestras, diriguojamas Roberto Šerveniko.

Emigrantų iš Maskvos šeimoje 1977 m. gimęs G. Lipkindas gana anksti pradėjo šlovingą muziko karjerą, koncertavo prestižinėse salėse su svarbiausiais pasaulio orkestrais ir batutos meistrais. Violončelininkas studijas baigė Tel Avivo bei Frankfurto menų universitetuose, studijavo Naujosios Anglijos konservatorijoje, pelnė apdovanojimų reikšminguose tarptautiniuose konkursuose – tapo Mstislavo Rostropovičiaus, Leonardo Rose’o, Emanuelio Feuermanno, ARD konkursų laureatu.

Būdamas 23 metų atlikėjas nutraukė aktyvią veiklą, trejus metus gyveno kaimelyje Reino kalnuose netoli Frankfurto, bendravo su kompozitoriais, gilinosi į repertuarą ir eksperimentavo su naujais muzikos instrumentais bei atlikimo tradicijomis. Grįžęs į koncertinę sceną, G. Lipkindas išleido dvi kompaktines plokšteles: savo aranžuočių įrašą „Miniatiūros ir folkloras” ir Johanno Sebastiano Bacho siuitas violončelei. Netrukus pasirodė dar keturi atlikėjo albumai su garsiųjų koncertų violončelei bei G. Lipkindo kvarteto įrašais, surengti ypatingą susidomėjimą šiuo menininku sukėlę rečitaliai. Tarp naujausių koncertų – pasirodymai su Peterburgo Marijos teatro orkestru, diriguojant Valerijui Gergijevui, Briuselio filharmonijos orkestru, kuriam dirigavo Anthony Witas ir Michelas Tabachnikas, bei Tokijo miesto simfoniniu orkestru ir maestro Eliyahu Inbalu. Atlikėjas griežia unikalia 1702 m. Bolonijoje italų meistro Aloysiuso Michaelo Garani pagaminta violončele.

 

Gavrielis Lipkindas neretai vadinamas „violončelės Maveriku” ir „provokuojančiu mąstytoju”. Violončelininkas dažnai į rankas ima savo sumeistrautą instrumentą „Violino Basso” – tai į mažą violončelę panašus styginis instrumentas, suteikiantis galimybę griežti repertuarą smuikui, altui ar pučiamiesiems instrumentams. Tad G. Lipkindo grojamų kūrinių sąraše – daugybė retų partitūrų, naujų užsakymų ir jo paties aranžuočių. Be to, 2018 m. pradžioje veiklą pradės naujas televizijos kanalas „concertlab.com”, dedikuotas ekscentriškai ir įvairialypei G. Lipkindo asmenybei.

Gavrielis Lipkindas ne pirmą kartą koncertuos Vilniuje – prieš trejus metus „Gaidos” festivalyje jo atlikta lietuviškoji Philipo Glasso Koncerto violončelei „Naqoyqatsi” premjera sulaukė didžiulių publikos ovacijų. Šį kartą jis atvyksta pristatyti Lietuvos publikai Davido Lango kūrinį „Concerto (World to Come)” violončelei ir kameriniam orkestrui (2010). Pasak kompozitoriaus: „Ši kompozicija – tarsi malda, kupina savistabos ir asmeniškumo. Tai meditacija apie tikėjimą ir beviltiškumą, užduodanti esminį klausimą apie mirtį ir gyvenimą.”

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button