Daugeliui išgirdus apie „Comic Con Baltics“ festivalį, pirmieji žodžiai ateinantys į galvą – komiksai, cosplay ar holiduvas. Tačiau renginio organizatoriai pabrėžia, jog tris dienas trunkančio festivalio programa yra žymiai platesnė. Kviečianti ne tik išbandyti naujausius žaidimus ar technologijas, bet ir diskutuoti. Nuo švietimo sistemos pokyčių ir karo metu gimstančių komiksų iki dirbtinio intelekto įtakos kūrybai – kiekvienas atras sau aktualią ir svarbią temą.
Vilniaus universitetas: kaip mąstome ir mokomės XXI amžiuje?
Vilniaus universitetas šiemet renginyje pristatys daugiasluoksnę diskusijų ir pranešimų programą. Diskusijoje „Nuo pelėdų iki suberdvės“ VU komunikacijos tyrėjai ir žiniasklaidos ekspertai (doc. dr. Vincas Grigas, Aleksandra Ketlerienė (LRT.lt portalo vyr. redaktoriaus pavaduotoja) ir dr. Saulius Keturakis) analizuos, kaip fikcija atspindi mūsų informacinę tikrovę. Ar išgalvoti pasauliai formuoja mūsų kalbą ir mąstymo būdus? Kokie socialiniai principai išlieka net fantastinėse visatose?
„Nuo mokyklos suolo iki darbo stalo“ diskusijoje bus ieškoma atsakymų į klausimus: kaip keičiasi asmeninė atsakomybė, kai mokymąsi reguliuoja nebe mokytojas, o vidinė motyvacija?
Dar viena svarbi tema – „Matematika ir informatika AI amžiuje“. Mokslininkai, verslo lyderiai, psichologai ir moksleiviai sieks paneigti mitą, kad šios sritys praranda reikšmę. Priešingai, šiandien, kai DI transformuoja pasaulį, struktūrizuotas mąstymas tampa viena svarbiausių kompetencijų.
Kinas ir tai, kas lieka už kadro
Festivalio dienomis vyksiančiame „Meet Lithuanian Film Industry“ diskusijų cikle lankytojai galės susipažinti su kino industrijos profesijomis, kurios dažnai lieka už kadro. Savo patirtimis dalinsis garso režisieriai, dubliuotojai, kaskadininkai ir kostiumų dailininkai. Taip pat bus diskutuojama apie kino pasaulio kūrimo (angl. world-building) įtaką fimo sėkmei, bei kaip iš filmo detalių gimsta tokie pasauliai, kurie veikia žiūrovą lygiai taip pat stipriai, kaip ir pagrindinis herojus.
Diskusijose dalyvaus tokie kino industrijos profesionalai kaip Vilius Tamošaitis, Greta Butrimavičiūtė, Adomas Miklius. Kino žurnalistas Vladas Rožėnas nagrinės, ar dar egzistuoja „nuomonės lyderiai“ kine ir kaip keičiasi kritikų vaidmuo skaitmeninėje erdvėje.
Bus diskutuojama ir dirbtinio intelekto (DI) tema. DI jau dabar keičia kūrybos pasaulį, bet ar tai tik laikina mada? Apie tai kalbės Simona Vasytė-Kudakauskė („Perfection42“) ir vizualinių efektų kūrėjas Justas Giedraitis, prisidėjęs prie tokių filmų kaip „The Matrix“, „Avengers: Infinity War“, „Bohemian Rhapsody“.
Menas karo metu: UA Comix istorijos
Specialioje diskusijoje su „UA Comix“ kūrėjais bus kalbama apie tai, kaip humoras ir satyra gali padėti išlaikyti žmogiškumą, kaip kūryba suteikia prasmę kasdienybei, kupinai žiaurumo. Kūrėjai pasidalins, kokia atsakomybė tenka menininkui, kai jo darbas ne tik pramoga, bet ir pilietinė pozicija, ir kaip menas padeda ne tik išreikšti pyktį ar skausmą, bet ir telkti bendruomenę, stiprinti šalies tapatybę.
Ši nepriklausoma Ukrainos komiksų platforma atsirado kaip atsakas į karinę agresiją ir informacinį karą, siekiant perteikti tikrąsias žmonių istorijas – iš fronto, iš slėptuvių, iš vidinės sumaišties.
Žvaigždės iš ekranų – Vilniuje
Šių metų „Comic Con Baltics 2025 sponsored by Samsung“ programa išsiskiria itin gausiu svečių sąrašu. Renginyje lankysis ne tik kino ir serialų žvaigždės, bet ir žaidimų industrijos aktoriai bei kūrėjai. Vilniuje susitikti bus galima su Jack Gleeson, išgarsėjusiu princo Džofrio vaidmeniu seriale „Sostų karai“ („Game of Thrones“), Ed Westwick, puikiai žinomam serialo „Liežuvautoja“ („Gossip Girl“) gerbėjams, taip pat su „GTA V“ aktoriais Ned Luke ir Shawn Fonteno bei „Red Dead Redemption“ pagrindinius personažus įgarsinusiais Roger Clark ir Rob Wiethoff ir kt.
„Šie susitikimai – tai ne tik pasakojimai apie konkrečius aketorių projektus. Jie atviri, gyvi ir neretai netikėti pokalbiai apie kūrybinį kelią, pirmuosius darbus, vaidybos atrankas, įkvėpimo šaltinius ir fanų sukurtas situacijas, kurios tampa nepamirštamais prisiminimais. Aktoriai dalinsis savo patirtimi apie tai, ką reiškia kurti įsimintinus personažus, kaip iš tiesų atrodo darbas už kadro ir kokių emocinių iššūkių tenka patirti dirbant su didelės apimties vaidmenimis tiek kine, tiek žaidimų pasaulyje“, – sako vienas iš festivalio organizatorių Tomas Vievesis.
Tai unikali galimybė pažinti kūrėjus iš arčiau. Kaip profesionalus, kaip žmones ir kaip istorijų pasakotojus, kurių darbas neretai daro ilgalaikį poveikį visai populiariosios kultūros bendruomenei.