Orai Vilniuje

Prognozuoja šiltesnį, nei įprasta, pavasarį

Pirmasis pavasario mėnuo – kovas – turėtų būti dviem laipsniais šiltesnis už daugiametį vidurkį, tačiau šilumos nereikėtų laukti anksčiau nei apie kovo vidurį. Taip LRT.lt sako klimatologas Justinas Kilpys.

Sausio 25-oji nuo seno vadinama viduržiemiu arba pusiaužiemiu. Sakoma, kad šią dieną savo oloje miške nubunda barsukas, iškiša galvą apsidairyti ir tuomet arba išeina pasivaikščioti, arba smunka atgal į olą bei gulasi ant to paties šono. Pagal tai esą galima spręsti, ar dar toli pavasaris.

Pusiaužiemį šeimininkai apžiūrėdavo ūkius, įvertindavo žiemos laikotarpiui sukauptus išteklius: kiek liko maisto atsargų, pašarų ir malkų.

 

Etnologai šią dieną gamtoje pataria ieškoti pirmųjų pavasario ženklų.

Vilniaus universiteto Geomokslų instituto doktorantas klimatologas Justinas Kilpys teigia, kad per pusiaužiemį jau galima pradėti kalbėti apie artėjantį pavasarį. „Tiek JAV nacionalinis klimato duomenų centras, tiek Europos vidutinės trukmės orų prognozių centras prognozuoja šiltą būsimą pavasarį ir pakankamai dideles temperatūros anomalijas. Temperatūros vidurkis turėtų būti dviem laipsniais aukštesnis už daugiametį vidurkį. Tai iš tikrųjų pakankamai daug. Kita vertus, nereikėtų įsivaizduoti, kad žiema jau baigiasi ir šaltų orų daugiau nebebus“, – LRT.lt komentavo klimatologas.

Pasak J. Kilpio, vasaris dar tikrai padovanos šalčio įsiveržimų: „Kol kas dar praėjo tik pusė žiemos. Dienos jau ilgėja, turime daugiau šviesos ir pradedame ilgėtis, laukti pavasario. Bet tikroji žiema pasibaigia tik apie pavasario lygiadienį – kovo 21–22 d. Taigi jo dar reikės palaukti.“

 

J. Kilpio teigimu, kovo mėnuo anksčiau būdavo žiemišku mėnesiu – iki 2000-ųjų kovo mėnesio vidutinė temperatūra visą laiką būdavo neigiama arba silpnai neigiama – 0,5–1 laipsnis šalčio. Tuo metu pastarąjį dešimtmetį, pasak klimatologo, kovas yra pavasariškas mėnesis ir vidutinė temperatūra jau yra aukštesnė už nulį.

„Bet tikrai kovo mėnesį neateina tas žalias ir šiltas pavasaris. Kovą dominuoja teigiama temperatūra, aukštesnė už nulį, bet dar labai dažnai pasitaiko sniego ir neigiamos temperatūros. Taigi, nors prognozė ir yra, kad kovą vidutinė temperatūra gali būti 2 laipsniais aukštesnė už vidutinę daugiametę, tikrai nebus labai malonūs orai – gali būti visko“, – LRT.lt komentavo J. Kilpys.

Tuo metu pirmoji žiemos pusė, klimatologo vertinimu, buvo šilta, ir prognozuojama, kad ši žiema bus iki 2 laipsnių šiltesnė už daugiametį vidurkį.

 

„Sniego dangos išsilaikė labai trumpai, dabar turėjome savaitę su sniegu, o per ateinančias dienas sniegas greičiausiai visoje Lietuvoje ištirps. Vakarų Lietuvoje jo jau neliko, o Rytų Lietuvoje sniegas turėtų ištirpti per ateinančias kelias dienas.

Kol kas orų prognozė tokia, kad ateinančią savaitę dienomis laikysis 1–2 laipsnių teigiama temperatūra, o naktimis turėtų laikytis 1 laipsnio šaltis. Tai toks oras, kai gali pasitaikyti įvairiausių kritulių: sniego, šlapdribos, lietaus. Nebus labai malonūs orai“, – perspėjo J. Kilpys.

Vytenis RadžiūnasLRT.lt

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button