Ufonautiški vaizdai Anykščių apylinkėse sukėlė diskusijų bangą – kai kurie gyventojai teigė matę švytintį objektą danguje, kiti spėliojo, ar tai galėjo būti ateivių ženklas ar netgi raketos pėdsakas. Vis dėlto, kaip informuoja „Orai ir klimatas Lietuvoje“, paaiškinimas, nors ir mažiau sensacingas, yra ne ką mažiau įdomus – tai šviesos stulpas (angl. light pillar).
„Vėl skubu nuraminti, kad vis dėlto viskas skamba nuobodžiau“, – rašo orų ekspertai.
Pasak jų, šį kartą paslaptingas reiškinys buvo užfiksuotas virš labai ryškiai apšviestų UAB „Anykščių šiltnamiai“ kompleksų. Šiuose šiltnamiuose dirbtinai ilginama diena, kad augalai – pavyzdžiui, pomidorai – augtų sparčiau.
Šviesos stulpai – gamtos ir technologijų sąveika
Šviesos stulpas susiformuoja, kai intensyvus šviesos šaltinis, pavyzdžiui, šiltnamių apšvietimas, atsispindi nuo ledo kristalėlių atmosferoje. Nors prie žemės paviršiaus gali būti ir nelabai šalta, šaltuose aukštutinės atmosferos sluoksniuose (pavyzdžiui, plunksniniuose debesyse) susidarantys ledo kristalai lemia šį įspūdingą optinį efektą.
„Šviesos stulpams susiformuoti paprastai reikia didesnio šalčio ir drėgmės. Vis dėlto, toks optinis reiškinys gali susiformuoti, jeigu būna pakankamai šalta aukštai atmosferoje“, – aiškina „Orai ir klimatas Lietuvoje“.
Panašūs vaizdai ne naujiena ir kitose Lietuvos vietose – pasak orų stebėtojų, šviesos stulpai dažnai pastebimi ir Elektrėnų apylinkėse, ypač dėl Kietaviškių šiltnamių apšvietimo, kuris ryškumu lenkia net Vilniaus ar Kauno centrų šviesas.
Mokslas paaiškina tai, ką kartais laikome mistika
Nors šviesos stulpai gali atrodyti tarsi paslaptingas dangaus ženklas ar net antgamtinis reiškinys, jie yra visiškai natūralus, su fizikos dėsniais susijęs reiškinys. Tinkamos oro sąlygos ir stiprus šviesos šaltinis gali sukurti įspūdingus vaizdus, kuriuos gyventojai noriai fiksuoja ir dalijasi socialiniuose tinkluose.
Šis Anykščiuose užfiksuotas reiškinys primena, kaip glaudžiai mūsų kasdienybė susijusi su gamtos ir technologijų sąveika. Ir nors tai ne ateivių portalas, tokie vaizdai tikrai stebina – o žinant jų kilmę, žavi dar labiau.