Didžiuliai miškų gaisrai, šiuo metu liepsnojantys Kanadoje, palieka pėdsaką ne tik Šiaurės Amerikoje. Kaip praneša meteorologijos puslapis „Orai ir klimatas Lietuvoje“, stiprūs oro srautai per Atlantą atnešė dūmų debesį net iki Europos, įskaitant ir Baltijos šalis.
„Virš Atlanto vandenyno nuolat besiformuojančių žemo slėgio sūkurių dūmus vėjas jau atnešė ir iki Europos. Dūmai juda per Biskajos įlanką, Airiją, Jungtinę Karalystę, Šiaurės jūrą, pasiekdami šiaurinę Lenkiją ir Baltijos regioną – t. y. mus“, – skelbia „Orai ir klimatas Lietuvoje“.
Gegužės 31 d. palydoviniuose vaizduose aiškiai matoma pilkšva-rusva dūmų masė, sklindanti per tankius baltus debesų sluoksnius. Šie dūmai yra kietosios dalelės, kurios pakibo aukštai atmosferoje ir, nors ir praretėjusios, vis dar keliauja virš žemyno.
„Tai – ne paprasti debesys, o gaisrų dūmai, kurie, nepaisant atstumo, vis dar pasiekia mūsų orą. Beje, panašus reiškinys buvo fiksuotas ir pernai bei užpernai“, – primena sinoptikai.
Specialistų teigimu, šios dalelės žemės paviršiuje kol kas reikšmingo poveikio nedaro, tačiau jų buvimas aukštesniuose atmosferos sluoksniuose gali daryti įtaką oro skaidrumui, matomumui ar net saulėlydžio spalvai. Neretai tokie dūmai būna pastebimi kaip gelsvas arba rusvas šviesos filtravimas per dangų, ypač rytais ir vakarais.
„Iš palydovo galima labai aiškiai matyti, kaip dūmai atslenka iki mūsų. Tai matytų net ir prie tokių vaizdų neįpratusi akis“, – pažymima pranešime.
Tai dar kartą parodo, kaip tarpusavyje susiję klimatiniai reiškiniai visame pasaulyje. Nors gaisrai siaučia už tūkstančių kilometrų, jų padariniai – matomi net Europoje.