Sekmadienio naktį, kovo 23 d., Žemę vėl pasieks ganėtinai stiprūs saulės vėjai. „Meteoagent“ informuoja, jog jau sekmadienio naktį saulės audra sustiprės iki 6 balo indekso, o ryta audra pasieks 7 balų stiprumą. Toks audros stiprumas tęsis iki vakaro, kuomet turėtų susilpnėti iki 5 balų.
Saulės vėjo ar geomagnetinių audrų stiprumui Žemėje per pastarąsias tris valandas nusakyti naudojamas K-indeksas. Šis indeksas (skaičius) matuoja geomagnetinio lauko pokyčių amplitudę, kuri svyruoja nuo 0 iki 9, kur 0 reiškia labai silpną geomagnetinę veiklą, o 9 – labai stiprią geomagnetinę audrą.
Bus matoma ir pašvaistė
Šiaurės pašvaistė mūsų regione didelė retenybė. Šiaurės pašvaistės dažniausiai yra matomos poliariniuose platumose. Visgi orai vis dažniau džiugina lietuvius ir jau šią naktį bus galima išvysti Šiaurės pašvaistę Lietuvoje.
Šiaurės pašvaistę virš Lietuvos galima pamatyti dėl išsiveržusių Saulės plazmių dalelių, kurios sukelia geomagnetinę audrą. Reiškinio metu susiformuoja Poliarinė pašvaistė, pritraukianti smalsuolių ir fotografų dėmesį.
Kaip tai gali paveikti žmonių sveikatą?
Ilgamečiai tyrimai patvirtino, kad staigūs ir stiprūs geomagnetinio ir saulės aktyvumo pokyčiai, taip pat geomagnetinės audros gali veikti kaip stresą sukeliantys veiksniai gyvam organizmui, savaime aišku ir žmogui. Tokiu laikotarpiu gali padidėti kraujospūdis, sutrikti kvėpavimas, taip pat neigiamai veikiama imuninė, neurologinė ir širdies sistemos. Pastebėta, jog tokių audrų metu reikšmingai padaugėja hospitalizacijų dėl depresijos, psichikos sutrikimų, psichiatrijos, bandymų nusižudyti, žmogžudysčių ar eismo įvykių.
Geomagnetinės audros taip pat gali reikšmingai pabloginti sergančiųjų lėtinėmis ligomis sveikatą. Į šią kategoriją patenka širdies aritmija, širdies ir kraujagyslių ligos, padidėja infarkto rizika.
Ko nedaryti, kad sveikatai poveikis būtų kuo mažesnis?
Žmonėms su anksčiau minėtais rizikos faktoriais reikėtų vengti ilgo buvimo lauke tokių audrų metu. Taip pat rekomenduojama vengti cigarečių, alkoholio, stiprios kavos ir energinių gėrimų. Geriau valgyti kuo liesesnį ir organizmą neapsunkinantį maistą. Gerkite kuo daugiau skysčių ir venkite stresinių situacijų.