Birželio 1-osios, Tarptautinės vaikų gynimo dienos, popietę kultūros komplekse „Sodas 2123” prasidėjo ukrainiečių vaikams skirtos meninių dviračių dizaino kūrybos dirbtuvės VELO MAGIA. Dviejų savaičių trukmės projekto iniciatoriai, kultūrinių projektų organizatoriai – Erika Kielė ir Povilas Germanavičius pakvietė pabėgėlių iš Ukrainos vaikus bei jaunimą kurti savo svajonių dviračius.
Dėl Ukrainoje vykstančio karo Vilniuje šiuo metu yra tūkstančiai mokyklinio amžiaus pabėgėlių vaikų ir jaunimo, kurių psichofizinės sveikatos gerinimas per integraciją į kultūrinį ir socialinį gyvenimą bei užimtumo skatinimas yra vienas iš projekto VELO MAGIA tikslų.
„Rusijos agresija Ukrainoje ir vykdomas genocidas giliai sukrėtė mus visus. Buvo ir yra sunku dirbti, gyventi savo įprastą gyvenimą, tęsti iniciatyvas, veiklas ir išlikti ramiais, kai vyksta protu nesuvokiamos baisybės: žūsta civiliai, kariai, naikinama tauta, jos kultūra ir identitetas. Žmonės yra priversti palikti savo namus, kurti gyvenimus iš naujo. Būtent kūryba (plačiąja prasme) padeda išlaikyti identitetą ir skleisti savo kultūrą per saviraišką. Šios dirbtuvės labai siejasi su vaikų patirtimi, kurie iš jiems įprastos aplinkos pateko į kitokią ir dabar priversti kurti naują identitetą, nepamiršdami senojo. Taip ir dirbtuvėse – seno dviračio atnaujinimo metu vaikai įgauna naujų įgūdžių dekoravime, dizaino kūrime, metalo darbuose. Programuodami, bendraudami su įvairių sričių menininkais, techniniais kūrėjais vaikai sukuria savo individualų svajonių dviratį. Kitaip tariant, suteikia jam naują gyvenimą, o tuo pačiu tai simbolizuoja ir vaikų naujo gyvenimo etapo pradžią“, – teigia viena iš VELO MAGIA organizatorių Erika Kielė.
Pasak meninių dviračių dirbtuvių organizatoriaus Povilo Germanavičiaus, kai visas pasaulis dabar kalba apie karinę pagalbą Ukrainai, šiuo projektu siekiama padėti jauniesiems ukrainiečiams per kultūrinę prizmę ir naujų įgūdžių suteikimą naujoje aplinkoje. „Išgyvenę siaubą ir palikę savo namus bei socialinę aplinką vaikai šiuo metu ypatingai stokoja kokybiško bendravimo ir palaikančios bendruomenės, naujo, kūrybiškų žmonių rato, kuriame būtų prasmingai leidžiamas laisvalaikis, skatinamas prasmingas vaikų užimtumas. Inžinierių, menininkų, dizainerių ir kitų techninių bei kūrybinių sričių atstovai, kuriuos subūrė VELO MAGIA, kviečia vaikus pažinti kūrybines sferas per neformalią edukaciją. O to rezultatas yra ne tik meniniai dviračiai, tačiau ir naujų pomėgių ar net profesinės krypties pasirinkimas. Tikiu, kad vaikų kultūrinė edukacija yra esminis įrankis kuriant taikų ir geresnį pasaulį“, – įsitikinęs Povilas Germanavičius.
Projektu VELO MAGIA didelį susidomėjimą parodė į Vilnių iš Charkovo su visa bendruomene persikėlusi „Gravitacijos“ mokykla. „Ukrainiečių vaikai labai džiaugiasi projekto VELO MAGIA dirbtuvėmis. Juk tai savotiškos XXI amžiaus technologijų pamokos, kurių metu jie konstruoja, dekoruoja, taiso ir iš seno dviračio kuria kažką gražaus bei įdomaus. Be abejo, tai jiems savotiška terapija, padedanti atrasti naują dieną, kitokio gyvenimo pradžią“, – teigia Ukrainos mokyklos Vilniuje koordinatorė, mokyklos „Gravitas Schola“ direktorė Agnė Klimčiauskaitė-Janavičienė.
Projekto VELO MAGIA idėja sulaukė menininkų, kultūros bendruomenės narių bei atsakingų Lietuvos verslo įmonių paramos. Pagrindinis meninių dviračių dirbtuvių rėmėjas – profesionalias technologijų paslaugas teikianti įmonė „Accenture“, kurios padalinio „Accenture Baltics“ Lietuvoje vadovas Martynas Rudokas nuoširdžiai palaiko šią iniciatyvą: „Kūrybinis mąstymas yra vienas iš svarbiausių elementų jaunų žmonių vystymuisi ir vienas iš paklausiausių įgūdžių šiais laikais. Turėdami platų akiratį, žmonės gali pamatyti dalykus iš kitos perspektyvos, o tai padeda formuoti daugelio pramonės šakų ir sričių ateitį. Palaikykime vieni kitus – siunčiame mūsų geriausius linkėjimus visiems dalyviams, linkime susikurti patinkantį dviratį, pasivažinėti ir dainuoti naują savo gyvenimo dainą“.
Į projekto VELO MAGIA įgyvendinimą įsitraukė inžinieriai ir techniniai kūrėjai, įvairių kultūros, dizaino, meno įstaigų bei asociacijų atstovai.
Pirmųjų tvarumą skatinančių projekto užsiėmimų metu vyksta naudotų dviračių perrinkimas bei tvarkymas. Vaikai supažindinami su dviračio anatomija, įgauna pagrindines remonto žinias: sužino kaip išardyti ir suremontuoti dviratį, kokius guolius sutepti ar pakeisti, kur prisukti ar priveržti, kad tas dviratis važiuotų. Kitų užsiėmimų metu vaikai skatinami „išrasti“ dviratį jį modifikuojant arba dekoruojant konstrukciją. Pavyzdžiui, norint dviračiui suteikti sparnus, galima juos privirinti. Visus kūrybiškus metalo darbus atlikti padeda „Atviros metalo dirbtuvės“, kurias veda suvirinimo inžinierius Tomas Kaminskas. Ukrainiečių vaikai supažindinami su metalo pjaustymo, virinimo, šlifavimo procesais. „Pamatę lydomo metalo liepsną vaikai lieka sužavėti. Tai užburiantis vaizdas. Juk šiaip paprastai buityje žmogus to padaryti negali, o čia iš kelių detalių atlikdami nesudėtingus veiksmus vaikai kuria savo kūrinį. Bet labiausiai dėmesį traukia žalios metalo liepsnos nutviekstas procesas, kuris yra labai įdomus ir kurio mokykloje neišmoksi“, – įspūdžiais iš dirbtuvių dalijasi suvirinimo meistras Tomas Kaminskas.
Susipažinti su naujausiomis technologijos, išmokti lituoti bei programuoti LED juostas ir susikurti unikalų dekorą padeda tarptautinio startuolio, vykdančio veiklą neformalaus švietimo ir kūrybiškumo ugdymo srityje, „VIVITA Lithuania“ komanda. „VIVISTOP Užupis“ mentoriai drąsina ukrainiečių vaikus, kurie galbūt niekada nėra prisilietę prie elektronikos ar turi savotišką programavimo baimę, kartu tobulindami dviratį skatina pažinti programavimą bei naujas technologijas“, – teigia „VIVITA Lithuania“ vadovė Ieva Marija Matulionytė.
Atskleisti savyje slypinčias kūrybines galias dirbtuvių atidarymo metu padėjo design thinking (dizaino mąstysena) metodikos trenerė ir įkūrėja Lietuvoje Indrė Kontrimienė. „Kadangi dviratis jau išrastas, tai šių dirbtuvių metu ieškome atsakymų į klausimą – kaip turi atrodyti dviratis, kuriuo norėtų važinėti Ukrainos vaikai ir kuris skelbtų žinutę apie laisvę, kultūrą ir nenugalimumą? Design thinking procesai leidžia suprasti visą kūrybinį procesą, atrasti įdomių įžvalgų, moko įsiklausyti į kitą žmogų, atsižvelgti į jo istoriją, išgyvenimus, jausmus. Taip išmokstame matyti plačiau bei giliau negu mato tik akys. Ir labai smagu visa tai patirti per meną. Mano nuomone, reikia daug drąsos ištverti tai, ką ukrainiečiai šiuo metu išgyvena. Nepaisydami skaudžių patirčių jie vis tiek renkasi gyvenimą su gražiausiomis jo spalvomis“, – sako kūrybingumo trenerė.
Į ukrainiečių vaikams bei jaunimui skirtas dirbtuves VELOMAGIA visą arsenalą įrangos atsivežė ir šilkografijos studija „Understyle“. Atidarymo metu dalyviai ne tik ant marškinėlių atsispaudė jiems patinkančio grafinio dizaino eskizą, bet ir iš tikro profesionalo lūpų sužinojo apie visą šilkografijos techniką bei unikalumą.
Prasidėjus karui Ukrainoje, įvairios kultūros ir meno kūrėjų organizacijos ieško būdų kaip šiuolaikinio meno pagalba padėti pabėgėliams ukrainiečiams. Žaismingo kūrybinio projekto VELO MAGIA metu perkuriant senus dviračius kartu su technologijomis jungiami gamtos išsaugojimo ir tvaraus dizaino meniniai sprendimai.
Vilniaus centro pakraštyje esantis kultūros kompleksas „Sodas 2123” suteikė savo erdves bei teritoriją dirbtuvių VELO MAGIA dalyviams, nes šios iniciatyvos idėja artima „Sodo 2123“ strategijai. „VELO MAGIA – tai projektas ir apie daiktų pernaudojimą, o „Sodui 2123” nuo pat įkūrimo pradžios aktualūs įvairūs tvarumo klausimai, kurie užkoduoti visur – mūsų aplinkoje, architektūroje. Būtent šių dirbtuvių koncepcija idėjiškai sutampa su mūsų požiūriu į dabartį bei pasaulį. Įgyta patirtis dirbtuvėse su ukrainiečių vaikais – tai vienas didesnių žingsnių, atveriančių „Sodą 2123” kaip erdvę įvairiai edukacijai, ne tik renginiams, menininkų studijoms“, – teigia kultūros komplekso „Sodas 2123“ vadovė, menotyrininkė Danutė Gambickaitė.
VELO MAGIA – patraukli ir inovatyvi galimybė lavinti ukrainiečių vaikų bei jaunimo kūrybiškumą, individualius gebėjimus kurti dizainą, pritaikyti technologijas, įgyti praktinių žinių, skatinti kritinį mąstymą, saviraišką, susidomėjimą tvaraus dizaino idėjomis. Per visą dirbtuvių laikotarpį planuojama sukurti apie 50 meninių dviračių.
Prie kūrybinių dirbtuvių „VELO MAGIA“ įgyvendinimo taipogi prisideda Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Start (it), Kompiuteriukų Fondas, Techninių erdvių asociacija, UMI (Užupio meno inkubatorius), „Specialist+“.
Dviračių anatomijos vaikus moko dviračių taisykla „Velokampas“ ir „Decathlon Lietuva“. „Decathlon Lietuva“ taipogi padeda pasirūpinti vaikų saugumu dovanodami kiekvienam projekto dalyviui dviratininko šalmą. Vaikų maitinimu rūpinasi „Bebro blyninė“, „Vathaitau“, „Kinza“, „Meat Lovers Pub“ ir „Danske Bank Lietuva“.
Kitą penktadienį, t.y. birželio 17-ąją, vilniečiai bei sostinės svečiai kviečiami į Užupio meno inkubatoriaus kiemą, kur pasitinkant „Kultūros naktį“ vyks atviros VELO MAGIA dviračių puošimo dirbtuvės.
Nuo 18 val. iki 21 val. VELO MAGIA dalyviai kiekvienam padės papuošti dviračius būsimam paradui už laisvą Ukrainą, kurio pradžia 22 val. prie Katedros varpinės. Į dirbtuves kviečiame atsinešti girliandų, žaislų, kitų buityje nenaudojamų dekoracijų, kurios būtų tinkamos dviračių puošimui. Unikalios socialinės akcijos metu taip pat vyks įdomiausio dviračio konkursas. „Kultūros nakties“ metu planuojamas 16 km paradas – tai dviračių žygis Vilniaus gatvėmis su BANGERLAND DJ muzika.
Renginys yra visiškai nemokamas (tiek dalyvavimas dviračių puošimo dirbtuvėse, tiek dviračių parade). Daugiau apie renginio naujienas sekite Facebook: https://fb.me/e/6JBkAaOYn






























