Lenkijoje artėja reikšmingas sprendimas – šalies valdžia ruošiasi pagaliau atsisakyti daug diskusijų keliančio laiko sukiojimo. Lenkijos politikai žada imtis aktyvių veiksmų, kad 2025-ieji būtų paskutiniai metai, kai gyventojai bus priversti dukart per metus keisti laikrodžių rodykles.
Kaip skelbia portalas Fakt.pl, Lenkijos valdžios institucijos pradėjo aktyvius veiksmus, siekdamos galutinai atsisakyti sezoninio laiko keitimo. Tiesa, tokiam sprendimui būtinas Europos Sąjungos pritarimas, tad Lenkija aktyviai derina savo poziciją su kitomis ES šalimis.
Lenkijos politikai jau kurį laiką pabrėžia, kad laiko keitimas du kartus per metus yra nereikalingas, varginantis gyventojus ir galintis net neigiamai paveikti sveikatą.
Lenkijos iniciatyva gali paskatinti diskusijas ir Lietuvoje, kur taip pat nuolat keliamas klausimas dėl laiko kaitaliojimo. Jei Lenkijai pavyks įtikinti ES atsisakyti šios praktikos, panašius žingsnius greičiausiai žengtų ir kaimyninės valstybės, įskaitant Lietuvą.
2025-ieji Lenkijoje taps lemiami sprendžiant šį klausimą. Jei Europos Sąjunga pritars iniciatyvai, laiko sukiojimo era gali baigtis visoje Europoje. Tokiu atveju lenkai – o galbūt ir lietuviai – laikrodžius sukiotų paskutinį kartą, o tai reikštų istorinius pokyčius milijonų žmonių kasdienybėje.
Kodėl atsisakoma laiko keitimo?
Sveikatos specialistai ir miego ekspertai ne kartą perspėjo, kad laiko sukiojimas gali sukelti: miego ritmo sutrikimus, koncentracijos praradimą; dažnesnius širdies veiklos sutrikimus, eismo nelaimių padidėjimą.
Todėl vis daugiau šalių svarsto galimybę atsisakyti šios praktikos, argumentuodamos, kad ekonominė nauda yra abejotina, o žala sveikatai – akivaizdi.
Kuriuo laiku liksime gyventi?
Didžiausias klausimas – kokį laiką pasirinks šalys, atsisakydamos laikrodžių sukiojimo: vasaros ar žiemos laiką? Kol kas Lenkija aiškaus atsakymo nepateikė, tačiau visuomenės apklausos rodo, kad dauguma lenkų linkę rinktis vasaros laiką dėl ilgesnių vakarų ir daugiau natūralios dienos šviesos.